Vzdialený od civilizácie, no predsa zaplavený odpadom. Taký je Henderson Island.
Neobývaný Henderson Island sa od najbližšej civilizácie nachádza približne 5 500 kilometrov a v roku 1988 sa stal ostrov svetovým kultúrnym dedičstvom UNESCO.
Kvôli nezodpovednému ľudskému prístupu bol však napriek tomu zaplavený zhruba 18 tonami odpadu. Podľa The Guardian má na miestnej 2,5 kilometra dlhej pláži každý deň pribudnúť niekoľko tisíc kusov plastu. Len na 600 metroch pláže bolo nájdených 909 vrchnákov od fliaš.
Na ostrov sa preto vydali ochrancovia prírody, ktorí na začiatku z pláže odstraňovali rybárske bóje. Tých mali dokopy nazbierať približne 1 200. Ďalej sa snažili z miesta odpratať väčšie kusy plastu, ako fľaše na vodu, nádoby, toaletné mysy a podobne. Vrchnáky od fliaš sa spočiatku nechávali na mieste.
„Rozhodne cítite väčší dopad pokiaľ sa zameriate na bóje a väčšie predmety, pretože skutočne vidíte ten rozdiel,“ cituje slová amerického enviromentalistu Bretta Howella The Guardian, ktorými odôvodnil postup jeho skupiny. 60 % vyzbieraného odpadu malo pochádzať z rybárskeho priemyslu. 40 % hmotnosti tvorili rybárske bóje a zvyšných 20 % laná a siete.
Väčšina plastu má pochádzať z Južnej Ameriky alebo z lodí, ktoré sa plavili okolo. Howellov tím však našiel na mieste predmety z Japonska, Škótska alebo z Portorika, no taktiež gumenú topánku vyrobenú v Holandsku či klobúk z USA. Azda netreba ani dodávať, že množstvo odpadu stojí častokrát za smrťou zvierat, ktoré si ho pomýlia so svojou potravou.