Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
31. júla 2019, 14:48
Čas čítania 0:00
Mario Hudák

VLK Juro Lukáč: Spaľovanie biomasy aj biopalivo z repky sú energetické nezmysly. Riešením je úspora

VLK Juro Lukáč: Spaľovanie biomasy aj biopalivo z repky sú energetické nezmysly. Riešením je úspora
REFRESHER EKOLÓGIA ŽIVOTNÉ PROSTREDIE
Uložiť Uložené

O veci, kauze, kampani a fenoméne s názvom „biomasaker“ sme sa rozprávali s najväčším vlkom v ľudskej koži na Slovensku - Jurajom Lukáčom.

Pred 25 rokmi založil lesoochranárske zoskupenie VLK, ktoré je dnes najvplyvnejšou ochranárskou organizáciou na Slovensku a vlastní niekoľko súkromných prírodných rezervácií.

Hovorí o sebe, že je obyčajný človek, ktorého nahnevalo, čo sa deje v slovenských lesoch a tak začal konať. Narodil sa v roku 1954 v Bratislave, študoval kybernetiku a vyvíjal roboty. Dnes žije v dedinke Osadné, v okrese Snina, pri poľsko-slovenských hraniciach. Do jedľovo-bukového pralesa to má z domu pol hodinu chôdzou. Juraj Lukáč.

V tomto článku si prečítaš:
 • prečo elektromobily zaťažujú prostredie viac ako autá na benzín a naftu

 • že všetky alternatívne zdroje energie sú závislé na rope a uhlí

 • že na Slovensku za desať rokov zmizlo 700 kilometrov štvorcových lesov

 • ako a prečo žijeme na úkor budúcich generácií

 • že jediná cesta ako môže ľudstvo prežiť boj o energiu, je úspora, obmedzenie spotreby a konzumu

 • že dotácie sú zlé a najlepším výchovným prostriedkom je cena

 • prečo je plytká ekológia hrozbou

 • že mladí ľudia by mali viac čítať staré knihy a menej surfovať na interne

 • ako Juraj Lukáč nechce ísť do politiky, lebo verí v posun občianskej spoločnosti

Ako by ste vysvetlili biomasaker mladým ľuďom?

Rozmýšľam, čo okrem digitálnych hier a YouTube dnes zaujíma mladých. V prvom rade by som im povedal, že dotácie sú zlé. Nie som si istý, či mladí ľudia vedia, čo sú to dotácie. Celý problém biomasakru je spôsobený dotáciami a faktom, že ľudia sa nezaujímajú o to, čo sa okolo nich deje.

Konkrétnejšie?

Istá skupina ľudí sa jednoducho dohodla, že peniaze nás všetkých, ktoré dávame štátu, Slovensku, si z veľkej časti prerozdelí. To všetko vďaka módnej vlne boja proti globálnym klimatickým zmenám. Začali masívne propagovať alternatívne zdroje energie. Ale keďže tie nie sú celkom efektívne, tak sa dohodli so štátom, že ich bude dotovať. No a dotácie, ktoré pochádzajú od nás všetkých, si potom prerozdelia.

Kto sú to „oni“? 

Ľudia, ktorí manipulujú. Mimoriadne inteligentní, vzdelaní, sčítaní, ktorí všetkému veľmi dobre rozumejú. Nátlakové skupiny, oligarchovia, politici, lobisti. Veľká časť z nich vôbec nesedí za počítačom. Majú v rukách papier, ceruzku a čítajú knihy. Na základe toho manipulujú s verejnosťou, ako chcú a točia svoj obrovský biznis.

Náčelník lesoochranárov z VLK-a Juraj Lukáč vo svojom dome v Osadnom

Náčelník lesoochranárov z VLK-a Juraj Lukáč vo svojom dome v Osadnom
Náčelník lesoochranárov z VLK-a Juraj Lukáč vo svojom dome v Osadnom Zdroj: Mario Hudák

Aká je súvislosť meniacej sa klímy so štátnymi dotáciami?

Hovorí sa, a bohužiaľ to nie je pravda, iba umelo vytvorená ideológia, že uhlie ako zdroj energie spôsobuje veľký prísun uhlíka a skleníkových plynov do atmosféry a tým zväčšuje otepľovanie našej planéty. Zatiaľ čo alternatívne zdroje energie to nerobia. Ale oni to robia. 

Moderný spotrebiteľský biznis funguje na tom, aký má ten ktorý produkt alebo služba vplyv na globálne klimatické zmeny. Tak sa napríklad pre oživenie automobilového priemyslu vymysleli elektromobily

Teda alternatívne neznamená automaticky menej škodlivé?

Presne tak. Napríklad výrub lesa pre drevo ako alternatívny zdroj energie pre biomasové elektrárne, v ktorých sa spaľovaním dreva vyrába elektrická energia a teplo, spôsobuje väčšiu klimatickú zmenu, ako keby sme kúrili uhlím. Iba sa o tom vôbec nehovorí. Každá výroba energie veľmi poškodzuje naše životné prostredie. Jediná možná cesta je podľa mňa úspora energie. Ibaže na úspore energie sa nedá zarobiť.

Takže to nikto nechce robiť.

To je tak, ako keď my presadzujeme bezzásahové územia, lesy a rezervácie, kde sa nebude robiť nič a všetko sa ponechá na prírodné procesy, ktoré spoľahlivo fungujú stovky miliónov rokov. Toto samozrejme nikto nechce, pretože sa na tom nedá zarobiť, ani dať niekomu desať percent bokom. Jednoduchá matematika. Tam, kde je nič, je desať percent z nič, stále nič. Preto vymysleli, že budú podporovať moderné, alternatívne zdroje energie, ktoré sa tak páčia mladým ľuďom. Budú sa ďalej veľmi snažiť, aby sa im páčili. Finta je v tom, že takzvané alternatívne zdroje energie vyzerajú čisto iba na prvý pohľad.

Lukáč tvrdí, že jediným riešením je úspora

Lukáč tvrdí, že jediným riešením je úspora
Lukáč tvrdí, že jediným riešením je úspora Zdroj: Mario Hudák

A nie sú?

Hovorím, iba zdanlivo. Moderný spotrebiteľský biznis funguje na tom, aký má ten ktorý produkt alebo služba vplyv na globálne klimatické zmeny. Tak sa napríklad pre oživenie automobilového priemyslu vymysleli elektromobily, ktoré sú prakticky väčším znečisťovateľom životného prostredia ako benzínové a naftové autá.

Kvôli čomu?

Pretože potrebujú elektrický prúd. Samotné auto je zdanlivo v pohode, aj napriek tomu, že jeho výroba predstavuje mimoriadnu záťaž pre životné prostredie (napríklad výroba líthiových akumulátorov). Každý vidí, že elektromobil nedymí, ale nikto sa nezamýšľa nad tým, že za kopcom musí stáť atómová, tepelná, vodná alebo biomasová elektráreň, ktorá im dodá elektrinu. Predstava, že všetky tie stovky miliónov áut budú nahradené elektromobilmi, je desivá.

Prečo?

Vyžadovalo by to nové a nové elektrárne, ktoré ich budú musieť napájať. Takže vo finále nič neušetríme, nič nezachránime, naopak, ideme ešte viac ničiť svoje okolie. Volá sa to plytká ekológia.

Plytkou ekológiou vo finále nič neušetríme

Plytkou ekológiou vo finále nič neušetríme
Plytkou ekológiou vo finále nič neušetríme Zdroj: Mario Hudák

Prečo to nevidíme?

Obrovský problém je, že sa to všetko zabalí do zeleného ochranárskeho obalu a prikryje ekologickou zásterkou. Ľudia totiž vnímajú a hodnotia iba to, čo vidia vlastnými očami. Elektromobil nedymí, takže je to čistý prostriedok. To, že dymí elektráreň o dvadsať kilometrov ďalej, ich nezaujíma.

Pesticídy sú neškodné, pretože ich účinok priamo nevidíte. Keď sa napijete jedu, zomriete, no keď budete konzumovať pesticídmi striekané potraviny, zomriete až o dvadsať rokov na rakovinu. Uvedomenie si vecí, ktorých škodlivý účinok nie je okamžite vidieť, je problém. Zvlášť u mladej generácie, ktorá žije z jednoduchých viet a skreslených informácií z wikipédie, internetu a sociálnych sietí. Život nie je až tak úplne jednoduchý.

Čo je najhoršie na biomasových elektrárňach?

Všetky elektrárne, vrátane tých na biomasu, vo veľkej miere znečisťujú životné prostredie, najmä atmosféru. Na biomasových, v ktorých sa spaľuje drevná štiepka pre výrobu elektriny a tepla, je najhoršie rúbanie lesov. Staré lesy viažu z atmosféry najviac uhlíka. Keď ich vyrúbeme kvôli spaľovaniu biomasy, uhlík nebude mať čo sťahovať.

Biomasová elektráreň v Bardejove

Biomasová elektráreň v Bardejove
Biomasová elektráreň v Bardejove Zdroj: Mario Hudák
VLK Juro Lukáč: Spaľovanie biomasy aj biopalivo z repky sú energetické nezmysly. Riešením je úspora
Zdroj: Mario Hudák

Lesy sa aj vysádzajú.

Áno, ale mladý les má presne opačnú bilanciu. Keď vysadíme mladý les, najbližších dvesto rokov je sťahovanie uhlíka z atmosféry minimálne. Ak teda už chceme cez drevo riešiť klímu, najlepším riešením je lesy nerúbať. Namiesto toho ich na Slovensku rúbeme a spaľujeme pre výrobu alternatívnej elektrickej energie v biomasových elektrárňach.

Hovoríte že riešenie je v úspore, energiu však produkovať musíme.

Lenže my na to nemáme zdroje.

My na Slovensku?

My ako ľudstvo. A na Slovensku už vôbec nie. Žijeme na úkor ďalších generácií. Vďaka biomasovým elektrárňam nám miznú lesy pred očami. Každý, kto chodí do lesa a pozná ich, musí vidieť, že lesov je menej a menej. Za desať rokov tu zmizlo 700 kilometrov štvorcových lesov. Zmizlo, jednoducho tu nie sú.

Slovenské lesy horia v biomasových peciach

Slovenské lesy horia v biomasových peciach
Slovenské lesy horia v biomasových peciach Zdroj: Mario Hudák

Je to už s našimi lesmi kritické?

Ak by sa rúbalo takýmto spôsobom ako dnes, o 90 rokov by na Slovensku nezostal jediný strom. To je nepredstaviteľné. Treba to zastaviť. Ibaže ľudia sú naučení na obrovskú spotrebu. Jediné riešenie je v úspore energie a obmedzení spotreby a konzumu.

Niekde sa o tom už seriózne diskutuje?

Veľmi málo. Zatiaľ sa diskutuje len o tom, či je fotovoltaika lepšia ako atómová elektráreň, alebo či je elektromobil ekologickejší ako spaľovací motor. Jednoducho na obmedzenom priestore nemôže donekonečna rásť spotreba energie, nejako sa to musí zastaviť a ten čas sa blíži. Všetky alternatívne zdroje energie sú vyrobené z ropy. Všetky solárne, veterné elektrárne, všetky technológie, betón a železo sú vyrobené vďaka energii, ktorá je zakliata v uhlí a rope. A ropa dochádza. Čo sa týka uhlia, bude to trvať trochu dlhšie.

Čo potom?

Toto, čo sa deje, je hra pre nevzdelaných a predovšetkým mladých ľudí. Nech len kupujú, kupujú a konzumujú, my zatiaľ bohatneme a bohatneme, hovoria si tí, ktorí to vymysleli. A tí ktorí bohatnú najviac, si zatiaľ kupujú tichomorské ostrovy a chystajú sa na to, že prídu sociálne konflikty z nedostatku energie.

To znie až katastroficky, nepreháňate trochu?

Vyskúšaj predplatné
za 2,99
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 67313 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

 • Aké vyústenie bude mať katastrofický scenár, ktorý Juro opisuje
 • Na čo by sme sa momentálne mali sústrediť ako ľudstvo
 • Čo by Juro odporučil mladým ľuďom v digitálnom veku
 • Aký negatívny vplyv majú dotácie 
 • Prečo Juro neplánuje vstúpiť do politiky
Domov
Zdieľať
Diskusia