Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 5. 6. 2020 meniny má Laura

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Refresher - Rozhovory
0
Mario Hudák
31. júl 2019, 14:48
Čas čítania: 11:42
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

VLK Juro Lukáč: Spaľovanie biomasy aj biopalivo z repky sú energetické nezmysly. Riešením je úspora

O veci, kauze, kampani a fenoméne s názvom „biomasaker“ sme sa rozprávali s najväčším vlkom v ľudskej koži na Slovensku - Jurajom Lukáčom.

Mario Hudák
31. júl 2019, 14:48
Čas čítania: 11:42
VLK Juro Lukáč: Spaľovanie biomasy aj biopalivo z repky sú energetické nezmysly. Riešením je úspora
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Pred 25 rokmi založil lesoochranárske zoskupenie VLK, ktoré je dnes najvplyvnejšou ochranárskou organizáciou na Slovensku a vlastní niekoľko súkromných prírodných rezervácií.

 

Hovorí o sebe, že je obyčajný človek, ktorého nahnevalo, čo sa deje v slovenských lesoch a tak začal konať. Narodil sa v roku 1954 v Bratislave, študoval kybernetiku a vyvíjal roboty. Dnes žije v dedinke Osadné, v okrese Snina, pri poľsko-slovenských hraniciach. Do jedľovo-bukového pralesa to má z domu pol hodinu chôdzou. Juraj Lukáč.

 

V tomto článku si prečítaš:
 • prečo elektromobily zaťažujú prostredie viac ako autá na benzín a naftu

 • že všetky alternatívne zdroje energie sú závislé na rope a uhlí

 • že na Slovensku za desať rokov zmizlo 700 kilometrov štvorcových lesov

 • ako a prečo žijeme na úkor budúcich generácií

 • že jediná cesta ako môže ľudstvo prežiť boj o energiu, je úspora, obmedzenie spotreby a konzumu

 • že dotácie sú zlé a najlepším výchovným prostriedkom je cena

 • prečo je plytká ekológia hrozbou

 • že mladí ľudia by mali viac čítať staré knihy a menej surfovať na interne

 • ako Juraj Lukáč nechce ísť do politiky, lebo verí v posun občianskej spoločnosti

 

Ako by ste vysvetlili biomasaker mladým ľuďom?

Rozmýšľam, čo okrem digitálnych hier a YouTube dnes zaujíma mladých. V prvom rade by som im povedal, že dotácie sú zlé. Nie som si istý, či mladí ľudia vedia, čo sú to dotácie. Celý problém biomasakru je spôsobený dotáciami a faktom, že ľudia sa nezaujímajú o to, čo sa okolo nich deje.

 

Konkrétnejšie?

Istá skupina ľudí sa jednoducho dohodla, že peniaze nás všetkých, ktoré dávame štátu, Slovensku, si z veľkej časti prerozdelí. To všetko vďaka módnej vlne boja proti globálnym klimatickým zmenám. Začali masívne propagovať alternatívne zdroje energie. Ale keďže tie nie sú celkom efektívne, tak sa dohodli so štátom, že ich bude dotovať. No a dotácie, ktoré pochádzajú od nás všetkých, si potom prerozdelia.

 

Kto sú to „oni“? 

Ľudia, ktorí manipulujú. Mimoriadne inteligentní, vzdelaní, sčítaní, ktorí všetkému veľmi dobre rozumejú. Nátlakové skupiny, oligarchovia, politici, lobisti. Veľká časť z nich vôbec nesedí za počítačom. Majú v rukách papier, ceruzku a čítajú knihy. Na základe toho manipulujú s verejnosťou, ako chcú a točia svoj obrovský biznis.

 

Náčelník lesoochranárov z VLK-a Juraj Lukáč vo svojom dome v Osadnom

Náčelník lesoochranárov z VLK-a Juraj Lukáč vo svojom dome v Osadnom

 

Aká je súvislosť meniacej sa klímy so štátnymi dotáciami?

Hovorí sa, a bohužiaľ to nie je pravda, iba umelo vytvorená ideológia, že uhlie ako zdroj energie spôsobuje veľký prísun uhlíka a skleníkových plynov do atmosféry a tým zväčšuje otepľovanie našej planéty. Zatiaľ čo alternatívne zdroje energie to nerobia. Ale oni to robia. 

 

Moderný spotrebiteľský biznis funguje na tom, aký má ten ktorý produkt alebo služba vplyv na globálne klimatické zmeny. Tak sa napríklad pre oživenie automobilového priemyslu vymysleli elektromobily

 

Teda alternatívne neznamená automaticky menej škodlivé?

Presne tak. Napríklad výrub lesa pre drevo ako alternatívny zdroj energie pre biomasové elektrárne, v ktorých sa spaľovaním dreva vyrába elektrická energia a teplo, spôsobuje väčšiu klimatickú zmenu, ako keby sme kúrili uhlím. Iba sa o tom vôbec nehovorí. Každá výroba energie veľmi poškodzuje naše životné prostredie. Jediná možná cesta je podľa mňa úspora energie. Ibaže na úspore energie sa nedá zarobiť.

 

Takže to nikto nechce robiť.

To je tak, ako keď my presadzujeme bezzásahové územia, lesy a rezervácie, kde sa nebude robiť nič a všetko sa ponechá na prírodné procesy, ktoré spoľahlivo fungujú stovky miliónov rokov. Toto samozrejme nikto nechce, pretože sa na tom nedá zarobiť, ani dať niekomu desať percent bokom. Jednoduchá matematika. Tam, kde je nič, je desať percent z nič, stále nič. Preto vymysleli, že budú podporovať moderné, alternatívne zdroje energie, ktoré sa tak páčia mladým ľuďom. Budú sa ďalej veľmi snažiť, aby sa im páčili. Finta je v tom, že takzvané alternatívne zdroje energie vyzerajú čisto iba na prvý pohľad.

 

Lukáč tvrdí, že jediným riešením je úspora

Lukáč tvrdí, že jediným riešením je úspora

 

A nie sú?

Hovorím, iba zdanlivo. Moderný spotrebiteľský biznis funguje na tom, aký má ten ktorý produkt alebo služba vplyv na globálne klimatické zmeny. Tak sa napríklad pre oživenie automobilového priemyslu vymysleli elektromobily, ktoré sú prakticky väčším znečisťovateľom životného prostredia ako benzínové a naftové autá.

 

Kvôli čomu?

Pretože potrebujú elektrický prúd. Samotné auto je zdanlivo v pohode, aj napriek tomu, že jeho výroba predstavuje mimoriadnu záťaž pre životné prostredie (napríklad výroba líthiových akumulátorov). Každý vidí, že elektromobil nedymí, ale nikto sa nezamýšľa nad tým, že za kopcom musí stáť atómová, tepelná, vodná alebo biomasová elektráreň, ktorá im dodá elektrinu. Predstava, že všetky tie stovky miliónov áut budú nahradené elektromobilmi, je desivá.

 

Prečo?

Vyžadovalo by to nové a nové elektrárne, ktoré ich budú musieť napájať. Takže vo finále nič neušetríme, nič nezachránime, naopak, ideme ešte viac ničiť svoje okolie. Volá sa to plytká ekológia.

 

Plytkou ekológiou vo finále nič neušetríme

Plytkou ekológiou vo finále nič neušetríme

 

Prečo to nevidíme?

Obrovský problém je, že sa to všetko zabalí do zeleného ochranárskeho obalu a prikryje ekologickou zásterkou. Ľudia totiž vnímajú a hodnotia iba to, čo vidia vlastnými očami. Elektromobil nedymí, takže je to čistý prostriedok. To, že dymí elektráreň o dvadsať kilometrov ďalej, ich nezaujíma.

 

Pesticídy sú neškodné, pretože ich účinok priamo nevidíte. Keď sa napijete jedu, zomriete, no keď budete konzumovať pesticídmi striekané potraviny, zomriete až o dvadsať rokov na rakovinu. Uvedomenie si vecí, ktorých škodlivý účinok nie je okamžite vidieť, je problém. Zvlášť u mladej generácie, ktorá žije z jednoduchých viet a skreslených informácií z wikipédie, internetu a sociálnych sietí. Život nie je až tak úplne jednoduchý.

 

Čo je najhoršie na biomasových elektrárňach?

Všetky elektrárne, vrátane tých na biomasu, vo veľkej miere znečisťujú životné prostredie, najmä atmosféru. Na biomasových, v ktorých sa spaľuje drevná štiepka pre výrobu elektriny a tepla, je najhoršie rúbanie lesov. Staré lesy viažu z atmosféry najviac uhlíka. Keď ich vyrúbeme kvôli spaľovaniu biomasy, uhlík nebude mať čo sťahovať.

 

Biomasová elektráreň v Bardejove

Biomasová elektráreň v BardejoveVLK Juro Lukáč: Spaľovanie biomasy aj biopalivo z repky sú energetické nezmysly. Riešením je úspora

 

Lesy sa aj vysádzajú.

Áno, ale mladý les má presne opačnú bilanciu. Keď vysadíme mladý les, najbližších dvesto rokov je sťahovanie uhlíka z atmosféry minimálne. Ak teda už chceme cez drevo riešiť klímu, najlepším riešením je lesy nerúbať. Namiesto toho ich na Slovensku rúbeme a spaľujeme pre výrobu alternatívnej elektrickej energie v biomasových elektrárňach.

 

Hovoríte že riešenie je v úspore, energiu však produkovať musíme.

Lenže my na to nemáme zdroje.

 

My na Slovensku?

My ako ľudstvo. A na Slovensku už vôbec nie. Žijeme na úkor ďalších generácií. Vďaka biomasovým elektrárňam nám miznú lesy pred očami. Každý, kto chodí do lesa a pozná ich, musí vidieť, že lesov je menej a menej. Za desať rokov tu zmizlo 700 kilometrov štvorcových lesov. Zmizlo, jednoducho tu nie sú.

 

Slovenské lesy horia v biomasových peciach

Slovenské lesy horia v biomasových peciach

 

Je to už s našimi lesmi kritické?

Ak by sa rúbalo takýmto spôsobom ako dnes, o 90 rokov by na Slovensku nezostal jediný strom. To je nepredstaviteľné. Treba to zastaviť. Ibaže ľudia sú naučení na obrovskú spotrebu. Jediné riešenie je v úspore energie a obmedzení spotreby a konzumu.

 

Niekde sa o tom už seriózne diskutuje?

Veľmi málo. Zatiaľ sa diskutuje len o tom, či je fotovoltaika lepšia ako atómová elektráreň, alebo či je elektromobil ekologickejší ako spaľovací motor. Jednoducho na obmedzenom priestore nemôže donekonečna rásť spotreba energie, nejako sa to musí zastaviť a ten čas sa blíži. Všetky alternatívne zdroje energie sú vyrobené z ropy. Všetky solárne, veterné elektrárne, všetky technológie, betón a železo sú vyrobené vďaka energii, ktorá je zakliata v uhlí a rope. A ropa dochádza. Čo sa týka uhlia, bude to trvať trochu dlhšie.

 

Čo potom?

Toto, čo sa deje, je hra pre nevzdelaných a predovšetkým mladých ľudí. Nech len kupujú, kupujú a konzumujú, my zatiaľ bohatneme a bohatneme, hovoria si tí, ktorí to vymysleli. A tí ktorí bohatnú najviac, si zatiaľ kupujú tichomorské ostrovy a chystajú sa na to, že prídu sociálne konflikty z nedostatku energie.

 

To znie až katastroficky, nepreháňate trochu?

 

Článok môžeš dočítať len s aktívnym REFRESHER+
VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne

Čo sa dozvieš po odomknutí?

 • Aké vyústenie bude mať katastrofický scenár, ktorý Juro opisuje
 • Na čo by sme sa momentálne mali sústrediť ako ľudstvo
 • Čo by Juro odporučil mladým ľuďom v digitálnom veku
 • Aký negatívny vplyv majú dotácie 
 • Prečo Juro neplánuje vstúpiť do politiky

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
5
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.