Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Streda 3. 6. 2020 meniny má Karolína

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
7
František Kulhánek
29. júl 2019, 18:42
Čas čítania: 5:25
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Amputoval končatiny, mučil a znásilňoval. Charizmatický študent podľahol nekrosadistickým fantáziám

John Collins bol vysoko organizovaný sériový vrah, ktorý sa skrýval za svoju charizmatickú tvár.

František Kulhánek
29. júl 2019, 18:42
Čas čítania: 5:25
Amputoval končatiny, mučil a znásilňoval. Charizmatický študent podľahol nekrosadistickým fantáziám
Zdroj: youtube.com / The11yaoming11 / Serial Killers - John Norman Collins
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
7
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

John Norman Collins je presne tým sériovým vrahom, ktorý ťa zmätie svojou okázalou charizmou, uhladeným zovňajškom a nadpriemerným intelektom. Po dokončení univerzity na neho čakal úspešný život inžiniera, no ešte predtým podľahol svojim zvráteným sadistickým fantáziám, ktoré ho priviedli až k prvej vražde.

 

Aj napriek výbornému prospechu a štatútu zodpovedného študenta bolo o Collinsovi známe, že tu a tam niečo ukradne. Nikto tomu neprikladal veľký význam. Nejedenkrát bol za drobné krádeže aj dolapený. Sadistický sériový vrah v jeho vnútri však odhalený nebol.

 

Telo identifikovateľné len pomocou zubov

Pri sériových vrahoch býva typické, že s každou ďalšou vraždou sa môže miera brutality zvyšovať, čo je zapríčinené jednak narastajúcim sebavedomím z nedolapenia a taktiež vďaka zvyšujúcej sa tolerancii k dosiahnutiu uspokojenia. Podobne, ako u drog. Na to, aby si dosiahol rovnaký stav ako na začiatku, potrebuješ dávku zvyšovať.

 

Collins sa týmto štandardom úplne vymykal. Svojej prvej vraždy sa dopustil už ako 20-ročný, ale brutalita, ktorá bola na obeti vykonaná, sa vyšetrovateľom zaryla hlboko do pamäti. Z 19-ročnej študentky Teresy Fleszar zostalo len torzo, ktoré našli na opustenej farme dvaja chlapci. Už pri prvej vražde podľahol Collins tak zvráteným predstavám, že svojej obeti amputoval ruky aj nohy a doslova odrezal tvár. Končatiny neboli už nikdy nájdené.

 

Z ohavného nálezu boli šokovaní aj súdni patológovia, ktorí následne telo obhliadali. Nezostávalo im nič iné, len vykonať identifikáciu pomocou zubov, keďže všetko ostatné bolo nepoužiteľné. V samotnom torze patológovia narátali približne 30 bodnorezných rán.

 

Amputoval končatiny, mučil a znásilňoval. Výborný študent, ktorý podľahol nekrosadistickým fantáziám

 

Pokročilý stav rozkladu vymazal akékoľvek presvedčivé dôkazy, ktoré by poukázali na sexuálne motivovanú vraždu.

 

Po detailnom preskúmaní miesta činu vyšetrovatelia zistili, že s telom bolo počas doby, ktorú tam bezvládne ležalo, viackrát hýbané. To dokazovalo, že páchateľ sa na inkriminované miesto opakovane nebojácne vracal, aby svoje dielo naaranžoval do pre neho dokonalej podoby.

 

Vychladnutie

Po prípade extrémne zmrzačenej 20-ročnej študentky nastalo ticho. Ticho, ktoré trvalo takmer rok, opäť vystriedal ohavný nález. Začiatkom júla 1968 našli robotníci telo 20-ročnej študentky umenia Joan Schell.

 

Nájdené telo vykazovalo opäť známky brutálneho násilia, no to bolo všetko, čím by mohli vyšetrovatelia tieto dva prípady spojiť. Podľa indícií totiž nič nenasvedčovalo tomu, že by boli obe dievčatá prácou jedného vraha. Po obhliadnutí tela boli objavené zjavné známky znásilnenia, mučenia a narátaných až 37 bodnorezných rán. S končatinami však nebolo hnuté.

 

Na tele 20-ročnej študentky bolo ale niečo zvláštne. Hoci bola nájdená až po niekoľkých dňoch, spodná časť tela bola pozoruhodne zachovaná, zatiaľ čo vrchná vykazovala pokročilé štádium rozkladu. To naviedlo patológov k myšlienke, že spodná časť tela bola zrejme uložená v chladnom prostredí, zatiaľ čo horná polka bola vystavená prirodzenej teplote.

 

Amputoval končatiny, mučil a znásilňoval. Výborný študent, ktorý podľahol nekrosadistickým fantáziám

 

Po úpenlivom vyšetrovaní narazila polícia na správnu stopu. Od jej spolubývajúcej sa dozvedeli, že v inkriminovaný večer mala namierené do susedného mesta, lenže po tom, čo jej ušiel posledný autobusový spoj, nastúpila do červeno-čierneho Pontiacu s trojčlennou mužskou posádkou. To bolo naposledy, čo ju kamarátka videla.

 

Aj po extrémnom policajnom nasadení nebola posádka auta aj napriek podrobnému popisu dlho vypátraná. Po dvoch mesiacoch sa tak počet aktívnych policajtov na prípade znížil a zároveň bola v tej dobe objavená ďalšia významná stopa.

 

Na stanicu náhle prišli dvaja svedkovia, ktorí tvrdili, že zavraždenú videli ešte večer na Emmet Street s mladým mužom, ktorý bol neskôr identifikovaný ako John Collins. John navyše zodpovedal aj popisu vodiča. Uhladený zovňajšok však vyšetrovateľov zmiatol natoľko, že po vypočutí o ňom nevznikli žiadne podozrenia. Collins navyše polícií poskytol dokonalé alibi, keď tvrdil, že celý víkend strávil so svojou matkou na predmestí Detroitu.

 

Podľahnutie sadistickým fantáziám

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 980 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

Po tom, čo dejiskom vrážd zavládol znova pokoj, bola na miestnom cintoríne nájdená ďalšia mŕtvola. Bezvládne telo 23-ročnej študentky Jane Mixerovej vykazovalo známky škrtenia, pričom v lebke boli zaistené aj dve nábojnice. Súdna patológia tiež odhalila absenciu sexuálneho napadnutia a fakt, že miesto nálezu nebolo aj miestom vraždy.

 

Na túto vraždu vyšetrovatelia preto nahliadali ako na samostatný kriminálny čin, ktorý nemá s dvomi predchádzajúcimi nič spoločné. Aj napriek tomu, že Jane nebola znásilnená, polícia operovala so sexuálne motivovanou vraždou. Skutočnosť, že nohavičky aj pančuchy obete boli stiahnuté tak, aby odhalili intímne partie, poukazovala práve na sexuálny motív.

 

Po tomto náleze sa vražedné besnenie iba začalo. Dlhé, takmer ročné pauzy medzi jednotlivými činmi vystriedali týždne. Len o pár dní neskôr bola na rovnakom mieste objavená ďalšia ženská mŕtvola. Tentokrát so známkami extrémneho sadizmu a mučenia.

 

Amputoval končatiny, mučil a znásilňoval. Výborný študent, ktorý podľahol nekrosadistickým fantáziám

 

Vyšetrovatelia v tomto prípade dokonca zaznamenali dramatický nárast brutality voči obeti, pričom jeden z nich sa vyjadril, že je to najhoršie, čo za posledných 30 rokov videl. Podľa všetkých indícií bola ubičovaná železnou reťazou a ubitá kameňom. Ten vrah následne vsunul do jej pošvy.

 

Reťaz mladej žene spôsobila mnohopočetné zlomeniny po celom tele. Extrémna smrť so sebou niesla aj extrémne výkriky zúfalstva, ktoré sa páchateľ pokúšal utlmiť kúskom svojej košele. Tá bola pri pitve nájdená až v priedušnici.

 

Trojtýždňová pauza priniesla ďalší hrôzostrašný nález. Tentokrát bolo polonahé iba 13-ročné dievča uškrtené káblom, pričom najmä v oblasti hrudníka a genitálií sa nachádzalo viacero bodnorezných rán. Oblečenie sa pritom na mieste činu nenachádzalo.

 

Aj samotná polícia si začínala uvedomovať, že má dočinenia so sériovým vrahom. Stopercentnú istotu však nadobudli až po tom, čo bolo oblečenie z posledného prípadu nájdené na mieste prvej vraždy z roku 1967.

 

Vďaka tomuto odkazu vyšetrovatelia naplno pochopili spojitosť medzi jednotlivými činmi, ktoré bolo spojiť do jedného prípadu skutočne ťažké, keďže zranenia a príčiny smrti sa prípad od prípadu menili. O dva mesiace neskôr si páchateľ vyhliadol už svoju šiestu obeť, ktorá umrela na vykrvácanie po tom, čo jej podrezal hrdlo.

 

Siedme a zároveň posledné telo bolo nájdené len o pár týždňov neskôr. Škrtenie, bitie a rozrezaná brušná dutina znamenali opäť nárast vrahovej brutality. Na mieste činu boli znovu objavené kúsky odevu, ktoré už na prvý pohľad aktuálnej obeti nepatrili.

 

Amputoval končatiny, mučil a znásilňoval. Výborný študent, ktorý podľahol nekrosadistickým fantáziám 

Dolapenie

Len tri dni od poslednej vraždy sa seržant miestnej polície a zároveň Collinsov strýko David Leik vrátil spolu so svojou rodinou z letnej dovolenky. Počas neprítomnosti mal Collins na starosti kŕmenie ich nemeckého ovčiaka. Ako jediný mal teda prístup do domu.

 

Po návrate z dovolenky si však manželka v suteréne všimla čosi zvláštne. Divné červenohnedé nápisy na podlahe ukázala aj manželovi, ani ten ich však nebol schopný rozlúštiť. Divné škvrny si vysvetlil ako Collinsovu neopatrnosť, keď zrejme niečo vylial a neskôr to zabudol poriadne vytrieť.

 

V ten deň ho jeho kolegovia informovali aj o stúpajúcej miere dôkazov, ktoré začínajú zhromažďovať práve proti jeho synovcovi. Z celej veci však nechcel robiť veľký problém a keďže veril, že je Collins nevinný a ide o nedorozumenie, podlahu sa snažil vyčistiť sám.

 

Pod vrstvou farby však odhalil niečo, čo pripomínalo ľudskú krv. Miesto musel navyše umývať kolenačky a vtedy objavil ďalší významný dôkaz, ktorý by inak nemal možnosť zbadať. Na zemi pod železným trámom ležali aj chumáče vlasov. Okamžite preto zavolal svojich kolegov.

 

S policajtmi prišli do suterénu aj forenzní vyšetrovatelia, ktorí kúsok po kúsku celú pivnicu prehľadali a našli v nej hneď 9 stop krvi. Vlasy boli okamžite poslané na expertízu, ktorá odhalila aj ich majiteľov. Išlo o ich dvoch synov, to však ešte stále nebolo najstrašnejšie zistenie.

 

Vzápätí bol vykonaný ďalší rozbor, ktorý potvrdil, že rovnaké vlasy boli zaistené v nohavičkách jednej z obetí. Dôkazy proti Johnovi Collinsovi už boli nepriestrelné. Iba 22-ročný mladík sa tak náhle ocitol v policajnej cele, kde ho podrobili výsluchom.

 

Aj napriek veľkému počtu dôkazov sa Collinsovi podarilo dokázať iba jedinú vraždu, za ktorú ho súd poslal do väzby na 20 rokov, no neskôr svoj trest prehodnotil na doživotie. John Norman Collins tak s úsmevom na tvári sledoval neschopnosť a nespravodlivosť amerického právneho systému.

 

Collins si vo väzbe z patričných dôvodov zmenil meno na Johnna Normana Chapmana, čo bolo meno jeho matky za slobodna a zároveň meno vraha Johna Lennona. V súčasnej dobe je 72-ročný Chapman aj naďalej za mrežami vo väznici Marquette Branch Prison.

 

Amputoval končatiny, mučil a znásilňoval. Výborný študent, ktorý podľahol nekrosadistickým fantáziám

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: wikipedia.org, murderpedia.org, heresthefuckingtwist.com, Psychologie sériových vrahú / Andrej Drbohlav / 2013Foto: youtube.com / Dale Leslie, youtube.com / The11yaoming11 / Serial Killers - John Norman Collins Náhľadový obrázok: youtube.com / The11yaoming11 / Serial Killers - John Norman Collins Tagy: znásilnenie, sérioví vrazi
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
23
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.