Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
Obsah vznikol v spolupráci s HubHub.
10. júla 2019 o 15:03
Čas čítania 2:21
Sponzorovaný obsah

Byť freelancerom je čoraz populárnejšie: Aké sú výhody a nevýhody práce na voľnej nohe?

ZAUJÍMAVOSTI
Uložiť Uložené

Viac ako pätina ľudí dnes pracuje na voľnej nohe, bez stabilnej pracovnej doby a šéfa. Si ideálnym adeptom stať sa freelancerom?

Freelancing, resp. „práca na voľnej nohe“ je dnes zväčša spájaný s kreatívnymi povolaniami a potvrdzujú to aj čísla. 18 % všetkých freelancerov sú dizajnéri, 18 % redaktori a spisovatelia a po desiatich percentách majú aj editori a copywriteri.

Napriek tomu, že tento štýl práce je skôr spájaný s mladšou generáciou, freelancerov nájdeme v každej vekovej skupine, najmä ale medzi tridsiatnikmi. Prečítaj si čosi viac o základných výhodách a nevýhodách takéhoto pracovného modelu, a to aj priamo od ľudí, ktorí ho dôverne poznajú. 

Byť freelancerom je čoraz populárnejšie: Aké sú výhody a nevýhody práce na voľnej nohe?
Zdroj: HubHub

Popularita freelancingu rastie

Dnes je na voľnej nohe asi 20 – 30 % pracujúcich a toto číslo by malo v najbližších rokoch len rásť. Dôvodov stúpajúcej popularity freelancingu je hneď niekoľko. Jedným z nich je aj veľká miera samostatnosti, ktorú prináša. „Dlhé roky som pracovala ako interný zamestnanec, ale chcela som si vyskúšať, či zvládnem fungovať aj sama,“ vysvetľuje Naďa, ktorá je už vyše roka freelance projektovou manažérkou. „Freelancing pre mňa znamená časovú flexibilitu a možnosť viac si vyberať, čomu sa chcem venovať.“

Práve časová flexibilita je najčastejšie spomínaním benefitom freelancingu – za dôvod prečo sa rozhodli pre freelancing to označuje viac ako jeden zo štyroch freelancerov. Možnosť venovať sa svojej vášni či šanca byť sám sebe šéfom tiež patria medzi populárne dôvody, pre ktoré sa ľudia rozhodli pre prácu na voľnej nohe.

Byť freelancerom je čoraz populárnejšie: Aké sú výhody a nevýhody práce na voľnej nohe?
Zdroj: HubHub

Vyžaduje si pevnú vôľu

Napriek tomu, že freelancing sa teší vysokej obľube, určite nie je pre všetkých. Prináša so sebou viacero výziev, s ktorými sa nie každý dokáže popasovať. Neistota zárobku a problém nachádzať klientov patria snáď k najvážnejším problémom, s ktorými sa freelanceri stretávajú. Okrem toho mnohí z nich mávajú problémy so sebadisciplínou.

Hlavne práca z domu, kde je človek úplne sám, si vyžaduje veľkú dávku sebazaprenia. „Práca z domu je fajn len prvých pár týždňov,“ priznáva freelance dizajnér a fotograf Lukáš. „Často som pri nej skĺzol do prokrastinácie alebo som sa práci vôbec nevenoval.“  Niektorí tento problém skúšajú riešiť prácou z kaviarne, ale aj kaviarne majú svoje muchy. „Občas tam kričia deti alebo prechádzajú okolo sanitky a to ma vie vytrhnúť z koncentrácie,“ vysvetľuje Michal, ktorý sa tiež už niekoľko rokov živí ako freelancer.

Byť freelancerom je čoraz populárnejšie: Aké sú výhody a nevýhody práce na voľnej nohe?
Zdroj: HubHub

Komunita je dôležitá

Ďalšími z úskalí freelancingu sú aj pocity samoty a izolácie. Tie sú najsilnejšie pri práci z domu a ani práca z kaviarne ich úplne nevyrieši. „V kaviarni často nenarazím na ľudí, ako som ja,“ vysvetľuje Michal.

Na druhej strane, coworky sú presne to miesto, kde freelanceri môžu ľahko nájsť ľudí, ktorí im budú rozumieť. A navyše im ponúkajú aj to, čo kaviarne – vodu, kávu, či občerstvenie – a dokonca zadarmo. „Práve kvôli komunite a komunikácii som sa rozhodla pre cowork,“ hovorí Naďa. Ona, Michal aj Lukáš si za svoje pôsobisko vybrali bratislavský HubHub.

V HubHub sa stretáva široká komunita freelancerov, startupov, menších biznisov, ale aj korporácií. „Som tam ešte len chvíľu a už som stihla spoznať nových ľudí, čo bolo mojím cieľom. Vyhovuje mi aj množstvo aktivít a eventov, ktoré pre členov organizujú,“ hovorí Naďa.

Výhodou tejto širokej komunity je, že freelanceri si spomedzi jej členov môžu ľahšie nájsť klientov či partnerov. Michalovi zase vyhovovalo, že ako HubHub člen má možnosť pracovať aj z jeho zahraničných pobočiek, čo mu uľahčuje prácu počas cestovania po svete.

Byť freelancerom je čoraz populárnejšie: Aké sú výhody a nevýhody práce na voľnej nohe?
Zdroj: HubHub

Je to o osobnom rozhodnutí

Byť freelancerom so sebou prináša jedinečné výzvy, ale aj výhody. Dôležité je nájsť si tú správnu rutinu a prostredie, ktoré ti dovolia v tvojej práci prosperovať a rásť. V konečnom dôsledku je však rozhodnutie, či chceš alebo nechceš byť freelancerom, len a len na tebe. Teda, ak nepatríš k tým pár percentám freelancerov, ktorí tvrdia, že sa nimi stali len úplnou náhodou.

Domov
Zdieľať
Diskusia