Najväčší ozbrojený konflikt v dejinách ľudstva má na svedomí desiatky zverstiev. K jednému z najväčších došlo v susednej krajine.
Slováci si s Ukrajinou spájajú predovšetkým zubárov a lekárov, lacnú pracovnú silu, vojnu na východe krajiny a aktuálne aj najväčšiu haváriu atómovej elektrárne v dejinách. Ak by sme vynechali Rusko, tak práve Ukrajina je podľa rozlohy najväčším štátom Európy. Svoj domov tu má okolo 45 000 000 obyvateľov. No a my sme sa vydali do tamojšej metropoly, aby sme zmapovali práve smutnú históriu, na ktorú by sa nemalo zabúdať.
Kyjev je 7. najväčšie mesto Európy a predbehol aj Rím. Dostať sa sem zo Slovenska je v dnešnej dobe jednoduchšie ako kedykoľvek predtým. Či už si zvolíš dobrodružnejší typ dopravy, teda železnice alebo uprednostníš lietadlo, ktoré letí priamo z Bratislavy. Let netrvá ani dve hodiny. Vlakom je cesta, samozrejme, dlhšia. Najskôr teda ešte naše dojmy z mesta.
Kyjev má mimoriadne bohatú históriu a nie nadarmo ho prezývajú ako „matka ruských miest“. Je postavený na kopcoch, preteká ním významná rieka Dneper a je plný zelene. Skutočne. V porovnaní si slovenskými mestami je tu oveľa viac stromov, parkov a lesíkov. No a na druhej strane, je snáď až fascinujúce, koľko rôznych typov panelových bytových domov tu stihli postaviť.
Katastrofálna prvá polovica 20. storočia
Druhá svetová vojna, resp. Veľká vlastenecká vojna veľmi silno zasiahla do životov ľudí na Ukrajine, v Bielorusku, Rusku i ďalších východných štátoch. Hoci sa im nacistické zlo podarilo poraziť, bolo to za nesmiernu cenu plnú miliónov obetí, hladu, smrti, krviprelievania či zničených a vyvraždených dedín a miest. Spomíname to preto, lebo práve na území Kyjeva sa odohral jeden z najhorších masakrov minulého storočia.
Je rok 1941 a Nemci naplno rozbehli všetky vojenské ofenzívy. Postupne získavajú jednotlivé územia a obsadzujú krajiny za krajinou. Kapituluje Juhoslávia, Grécko a smršť sa dovalila aj na územie ZSSR. Ťažko skúšaná východná Európa si v nasledujúcich mesiacoch zažije mimoriadne kruté obdobie. Nemecká armáda postupuje k Uralu v troch hlavných smeroch a čoskoro sa ocitá pred bránami Leningradu, Stalingradu a aj Moskvy.