Austrálska štúdia spomedzi 22 látok najviac skritizovala práve alkohol.
Najškodlivejšou návykovou látkou v austrálskej spoločnosti je alkohol. Takto znie záver austrálskej štúdie, ktorú si nechala vypracovať nemocnica St. Vincent’s Hospital z mesta Melbourne. Na pomoc si zavolala 25 odborníkov z rôznych sfér súvisiacich s užívaním drog od expertov na závislosti až po zamestnancov pracujúcich s ľuďmi bez domova, upozornilo The Age.
Spoločnými silami hodnotili 22 rôznych látok a každej prisudzovali skóre od 0 po 100. Hlavnými faktormi, ktoré rozhodovali o výške skóre, boli následky a škody, ktoré tieto látky spôsobovali obyvateľom. A najhoršie dopadol alkohol.
Odborníci prisúdili alkoholu skóre 77 zo 100, metamfetamínu 66 bodov, heroínu 58 bodov a fentanylu zase 51 bodov. Možno trochu prekvapivo, kokaín skončil len s 25 bodmi a marihuana so 17 bodmi. Štúdia zároveň skúmala, do akej miery tieto látky škodia samotnému užívateľovi a potom aj to, ako škodia jeho okoliu. Alkohol mal so 41 bodmi horší vplyv na okolie ako na užívateľa.
Štúdia upozorňuje, že v Austrálii kvôli alkoholu ročne zomrie skoro 6000 obyvateľov. Aj z tohto dôvodu stoja škody alkoholizmu austrálsku vládu skoro 7 miliárd dolárov ročne, pretože alkohol nemusí spôsobovať len priame ochorenia, ale aj pridružené diagnózy či rozbíjať rodiny. Za najväčší problém výskumníci označili negatívne účinky alkoholu v spojení s jeho rozsiahlou dostupnosťou.