Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 15. 8. 2020 meniny má Marcela

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Móda
1
Daniel Mikolášik
19. jún 2019, 18:31
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Navštívili sme fast fashion predajne a hľadali napodobeniny. Zara či Forever 21 stále vykrádajú svetové značky

Po návšteve niekoľkých predajcov rýchlej módy sme zistili, že vo svojich kolekciách opäť okopírovali prestížne módne domy ako Gucci, Balenciaga alebo Chanel.

Daniel Mikolášik
19. jún 2019, 18:31
Navštívili sme fast fashion predajne a hľadali napodobeniny. Zara či Forever 21 stále vykrádajú svetové značky
Zdroj: Daniel Mikolášik/REFRESHER
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
1
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Populárne a posledné roky veľmi vyhľadávané fast fashion reťazce ako Zara, H&M, Bershka, Mango, Pull&Bear či Forever 21 sú dobre známe tým, že vo svojich kolekciách pravidelne prinášajú hoci nie moc kvalitný, no zato primerane dostupný a príjemne vyzerajúci sortiment reflektujúci aktuálne módne trendy.

 

Práve kvôli cenovej dostupnosti v spojení s modernými dizajnmi, vzormi, farbami či strihmi oblečenia sa predajcovia tzv. rýchlej módy tešia veľkej obľube najmä zo strany mladých spotrebiteľov. Celé toto odvetvie je totiž postavené na myšlienke, že kúsky z prestížneho módneho móla by sa mali v nejakej forme dostať aj k tým „chudobnejším.“

 

To, že kolekcie vyššie spomenutých značiek sú takmer vždy estetické a neraz zodpovedajú súčasným módnym trendom zapríčiňuje najmä fakt, že v mnohých prípadoch vykrádajú práve popredné a luxusné módne domy či samotných renomovaných dizajnérov.

 

 

Zákon je na nich krátky

Vykrádať svetové značky sa im darí vďaka kopírovaniu návrhov na absolútnu zákonnú hranicu a ich následnej masovej výrobe a distribúcii v nižšej kvalite a z lacných materiálov. Poškodené módne značky sa pritom len ťažko domáhajú spravodlivosti, keďže ochrannú známku na každý jeden kúsok z kolekcie nemajú a autorské práva sa vzťahujú len na logo.

 

Taktiež sa neľahko dokazuje samotné plagiátorstvo aj v prípadoch, kedy fast fashion značky okopírujú len časť dizajnu, i keď mnohým módnym odborníkom je hneď jasné, odkiaľ čerpali inšpiráciu. Niektorí predajcovia navyše už v minulosti čelili aj obvineniam z tvorenia plagiátov.

 

Značky ako Zara a Forever 21, ktoré kopírujú dizajny najčastejšie a v najväčšom množstve, sa už niekoľkokrát ocitli na čiernej listine právnikov značiek patriacich pod francúzsky koncern Kering ako Gucci či Balenciaga, no vďaka mnohým medzerám v zákone a poľahčujúcim okolnostiam nebol proti nim vydaný doposiaľ žiadny závažný rozsudok.

 

Na ľavej polovici Gucci modely z prehliadky Fall 2015 Ready-to-Wear a na pravej ich lacnejší variant z niekdajšej ponuky Mango

Navštívili sme fast fashion predajne a hľadali napodobeniny. Zara či Forever 21 stále vykrádajú svetové značky

 

Návšteva fast fashion predajní

Už v predošlých článkoch sme detailne analyzovali niektoré kúsky z vtedajšej ponuky reťazcov rýchlej módy, ktoré svojím vzhľadom pripomínali luxusné oblečenie svetových značiek. Dnes sme sa však rozhodli navštíviť jednotlivé predajne a zistiť, ako sú na tom ich kolekcie v súčasnosti.

 

Opäť sa nám podarilo nájsť množstvo napodobenín. Poväčšine išlo o obuv, či už letnú v podobe sandálov a espadriliek alebo klasických tenisiek, no nechýbali ani mikiny, bundy, šaty či svetre. Omnoho širšiu ponuku však nemajú jednotlivé obchody v kamenných predajniach, ale predovšetkým na oficiálnych e-shopoch. Pátrali sme po kopírkach aj tam a úspešne.

 

Okrem onlinu sme však skontrolovali hneď niekoľko kamenných predajní v rámci bratislavských obchodných centier. Najhoršie samozrejme dopadla Zara, no nezaostávali ani ďalšie značky ako Bershka, Stradivarius, Mango, Forever 21 či Pull&Bear. 

 

Príjemne nás však prekvapil švédsky odevný gigant H&M, ktorý bol oddávna známy tým, že kopíroval veľa a často. V aktuálnej ponuke v predajni sme totiž nenašli žiaden okato okopírovaný prvok a na online sa nám podarilo objaviť „iba“ jeden kúsok, čo je výrazný posun dopredu.

 

 

Zara

Navštívili sme fast fashion predajne a hľadali napodobeniny. Zara či Forever 21 stále vykrádajú svetové značky

 

Ako prvé naše kroky mierili do pravdepodobne najpopulárnejšieho a najvyhľadávanejšieho odevného reťazca Zara. Ten patrí pod spoločnosť Inditex Group, ktorej zakladateľom je španielsky miliardár a jeden z najbohatších ľudí sveta Amacio Ortega.

 

Zara sa vďaka svojej dostupnosti, ako aj trendovému oblečeniu v posledných rokoch dostala na pomyselný vrchol fast fashion. A niet divu. Jej kolekcie totiž vždy korešpondujú s aktuálnymi módnymi trendmi, a to najmä z toho dôvodu, že väčšina kúskov sú skrátka lacnejšie alternatívy ikonických a luxusných kúskov svetových módnych domov.

 

Hoci je takmer každé pánske oddelenie v Zare v rámci bratislavských predajní badateľne menšie od dámskeho, napodobenín sa nám tam podarilo nájsť omnoho viac. Tieto kúsky evidentne spotrebiteľov lákajú najviac, keďže sme sami boli svedkom toho, že práve tie si skúšalo a prezeralo väčšina ľudí. 

 

Ako prvé nás zaujali čierne ponožkové sneakers s bielou gumenou podrážkou. Ide o akúsi modifikáciu dvoch ikonických modelov tenisiek – Balenciaga Speed Trainer a Vicious Runner z kolaborácie medzi Rickom Owensom a adidas, z ktorej vychádza najmä spomínaná gumená podrážka. Nemusíš byť ani znalec, aby ti došlo, že ide o viac ako len inšpiráciu.

 

Navštívili sme fast fashion predajne a hľadali napodobeniny. Zara či Forever 21 stále vykrádajú svetové značky

 

Ďalším okopírovaným kúskom, na ktorý sme natrafili, boli tieto vinylové sandále na podpätku. Tie sa až nápadne podobajú na transparentný model Ciara od značky Ritch Erani NYFC. Taktiež si istú dávku inšpirácie zobrali aj zo sandálov z kolekcie Yeezy Season 6 od Kanyeho Westa.


Navštívili sme fast fashion predajne a hľadali napodobeniny. Zara či Forever 21 stále vykrádajú svetové značky

 

Vľavo tričko so vzormi a podobizňou leoparda, aké používa Versace, v strede šľapky pripomínajúce typom písma a celkovým dizajnom opäť Versace a napravo dámske baleríny, v ktorých by niekto mohol vidieť dizajn topánok z kolekcie J'Adior.

 

Navštívili sme fast fashion predajne a hľadali napodobeniny. Zara či Forever 21 stále vykrádajú svetové značky

 

Na Zara e-shope sme však toho našli omnoho viac:

Acne Studios Velocite vs. Zara koženkaNavštívili sme fast fashion predajne a hľadali napodobeniny. Zara či Forever 21 stále vykrádajú svetové značky

Chanel espadrilky vs. Zara espadrilkyNavštívili sme fast fashion predajne a hľadali napodobeniny. Zara či Forever 21 stále vykrádajú svetové značky

Ritch Erani NYFC Ciara vs. Zara vinylové sandále na podpätkuNavštívili sme fast fashion predajne a hľadali napodobeniny. Zara či Forever 21 stále vykrádajú svetové značky

Gucci Flashtrek vs. Zara turistická obuvNavštívili sme fast fashion predajne a hľadali napodobeniny. Zara či Forever 21 stále vykrádajú svetové značky

Calvin Klein šľapky s kravím vzorom vs. Zara mules s podobným dizajnomNavštívili sme fast fashion predajne a hľadali napodobeniny. Zara či Forever 21 stále vykrádajú svetové značky

Giuseppe Zanotti Addy vs. Zara tenisky so zipsomNavštívili sme fast fashion predajne a hľadali napodobeniny. Zara či Forever 21 stále vykrádajú svetové značky

Chloé šľapky vs. Zara šľapky s kovovým detailomNavštívili sme fast fashion predajne a hľadali napodobeniny. Zara či Forever 21 stále vykrádajú svetové značky

Gucci Ace vs. Zara tenisky so stuhou na bokuNavštívili sme fast fashion predajne a hľadali napodobeniny. Zara či Forever 21 stále vykrádajú svetové značky

Balenciaga Arena Low vs. Zara tenisky s razeným efektomNavštívili sme fast fashion predajne a hľadali napodobeniny. Zara či Forever 21 stále vykrádajú svetové značky

Chanel espadrilkové šľapky vs. Zara mules espadrilkyNavštívili sme fast fashion predajne a hľadali napodobeniny. Zara či Forever 21 stále vykrádajú svetové značky

 

H&M

Navštívili sme fast fashion predajne a hľadali napodobeniny. Zara či Forever 21 stále vykrádajú svetové značky

 

Naše ďalšie kroky smerovali do predajne najznámejšieho švédskeho predajcu rýchlej módy Hennes & Mauritz, ktorého väčšina populácie pozná predovšetkým pod skratkou H&M. Spoločnosť s dlhoročnou tradíciou počas svojho pôsobenia čelila mnohým kauzám, nielen v rámci plagiátorstva, no tiež bola obvinená aj z rasizmu kvôli neetickým nápisom na mikine.

 

 

Navyše sa značka minulý rok dostala aj do konfliktu so sprejermi a graffiti umelcami z celého sveta po tom, čo označila tento druh street artu za vandalizmus. Hnev niektorých predstaviteľov tejto pouličnej subkultúry sa napokon prejavil aj na mnohých zničených a posprejovaných predajniach.

 

Odvtedy H&M takpovediac „seká dobrotu“ a snaží sa, aby si verejnosť už nijako nepohnevala. Keďže bol však švédsky gigant často označovaný ako jeden z najväčších plagiátorov, chceli sme sa presvedčiť na vlastnej koži, ako je na tom dnes.

 

Napočudovanie sa nám v kamennej predajni podarilo nájsť iba jeden kritický kúsok, a to tenisky v pánskom oddelení na poschodí. Ide o napodobeninu najzákladnejšieho farebného prevedenia modelu Vans Authentic. Aktuálna kolekcia H&M je však podľa nášho názoru pomerne fádna a nezaujímavá, čo platí pre obe oddelenia.

 

Navštívili sme fast fashion predajne a hľadali napodobeniny. Zara či Forever 21 stále vykrádajú svetové značky

 

Kauza z roku 2017, kedy H&M okopírovalo flame logo od skateboardovej značky Trasher. Tá sa k tomu však patrične vyjadrila.

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 

Just got a letter back from @hm's lawyers. Here's an excerpt from their response. FUCK OFF H&M Respect the original

Príspevok, ktorý zdieľa THRASHER MAGAZINE (@thrashermag),

 

H&M sa na rozdiel od svojich priamych konkurentov z Inditexu poučilo, čo deklaruje aj fakt, že v aktuálnej kolekcii sa nám podarilo objaviť len pár napodobenín. Okrem tenisiek v predajni sme natrafili na oficiálnom e-shope aj na čiernu mikinu s ironickým nápisom ORIGINAL, ktorý sa až nápadne podobá na sveter od francúzskeho módneho domu Balenciaga.

Balenciaga Allover Logo sveter vs. H&M predĺžená ORIGINAL mikina s kapucňou

Navštívili sme fast fashion predajne a hľadali napodobeniny. Zara či Forever 21 stále vykrádajú svetové značky

 

Článok môžeš dočítať len s aktívnym REFRESHER+
VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne

Čo sa dozvieš po odomknutí?

 • Ktorým luxusným domom sa Forever 21 inšpiruje najviac
 • Kvôli čomu nás SBS takmer vyhodila z Pull&Bear
 • Ako Mango okopírovalo značnú časť kolekcie Gucci
 • Ktorá fast fashion značka čelila obvineniam z plagiátorstva
 • Ako vyzerá napodobenina ikonického modelu Balenciaga v podaní Stradivariusu

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
3
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.