
Prepojí ľudský mozog s počítačom. Záhadný projekt Elona Muska vyzerá ako zo sci-fi filmu
Z Homo Sapiens bude Homo Deus. Ďalší evolučný krok je už za rohom.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
Čipovanie ľudí bolo donedávna podstatnou súčasťou kontroverzných konšpirácií, takže to mnohí z nás nepovažovali za niečo, z čoho by sa mohla jedného dňa stať skutočnosť. Varovnia fiktívnej postavy s menom Aštar Šeran a jeho vesmírneho spoločenstva, ktoré nás chce chrániť pred zlomyselnými jaštericami, nie sú však ďaleko od reality. Rozhodne nie tak ďaleko, ako tomu bolo pred rokmi. A prsty v tom nemá nikto iný ako vizionár Elon Musk.
Keď sa verejnosť začiatkom roka 2017 po prvýkrát dozvedela o snahe špičkových inžinierov a vedcov z radov záhadnej spoločnosti Neuralink, len málokto to bral vážne. Predstava, že dokážu prepojiť ľudský mozog s inteligentným počítačom, je ešte aj dnes považovaná za sci-fi. Dlho tak ale nebude.
Už onedlho uzrie svetlo sveta zariadenie, aké tu zatiaľ ešte nebolo. Dlhšie avizovaný výtvor Neuralinku z nás totiž postupom času spraví akýchsi nadľudí s nesmiernou inteligenciou, priamym prístupom k obrovskému množstvu informácií a so schopnosťou uskutočniť takzvanú telepatiu. Spočiatku má však slúžiť tým jedincom, ktorí prišli o schopnosť chodiť po vlastných nohách alebo zapamätať si meno iného človeka. Ak spoločnosť Elona Muska v tejto neľahkej skúške uspeje, čaká ju ďalší level a nás zase ďalší dôležitý krok v evolúcii.
Spoločnosť Neuralink pracuje na technologickom riešení v podobe malinkého čipu, ktorý nám umožní eliminovať mnohé zdravotné problémy alebo ovládať elektroniku okolo nás bez toho, aby sme sa jej fyzicky dotýkali či vyslovili čo i len jediné slovo. Jej mozgový implantát by nám ale mal umožniť aj telepatickú komunikáciu s ľuďmi, ktorí si tiež dali do tela vložiť podobnú vecičku, alebo hľadať informácie na internete bez toho, aby sme museli v rukách držať smartfón.
Elon Musk a Neuralink
Tesla, SpaceX alebo The Boring Company. Všetky tieto spoločnosti založil vizionár, ktorého už netreba predstavovať. Elon Musk je v týchto dňoch vďaka jeho snahe považovaný za iniciátora veľkej transformácie našej civilizácie. Spaľovacie motory začínajú nahrádzať elektrické, cestovný ruch preniká už aj do vesmíru a pod našimi nohami vyrastá sieť dôkladne poprepájaných prepravných tunelov, aby odľahčili premávku na povrchu Zeme. A už čoskoro sa z prvých odvážlivcov stanú biologické stroje - inými slovami aj kyborgovia.
Dnes človek, zajtra kyborg
Za nadchádzajúcou evolúciou Homo sapiens bude stáť i technológia, na ktorej pracujú odborníci z ďalšej Muskovej spoločnosti. Tá nesie názov Neuralink, vznikla len pár mesiacov pred tým, ako sa o nej dozvedela široká verejnosť, a momentálne zdieľa svoju centrálu v americkom San Franciscu so spoločnosťou zameranou na umelú inteligenciu. Aj OpenAI založil vizionár, no jej úloha tentokrát spočíva vo vytvorení digitálnej entity, ktorá nás premení na super-inteligentné bytosti.
Dúfam, že nie sme len biologický boot loader pre digitálnu super-inteligenciu. Žiaľ, je to čoraz pravdepodobnejšie
Nie je teda asi ani žiadnym veľkým prekvapením, že odborníci z oboch spoločností Elona Muska pracujú v tých istých priestoroch. Snaha jednej strany súvisí so snahou druhej strany. Mozgový implantát Neuralinku totiž využije kapacity umelej inteligencie z dielne OpenAI, aby s jej pomocou jedného dňa vylepšil ľudskú inteligenciu. Ako však chcú niečo tak šialene znejúce vôbec dosiahnuť?
Mozgový implantát
Rozhodne to nebude také jednoduché, ako to znie. V ceste im stojí obrovské množstvo prekážok, s ktorými sa musia počas prebiehajúceho vývoja popasovať. Nejde ale iba o technologické, ale aj o biologické komplikácie. Naše telá nie sú totiž pripravené na implantáciu hocijakej elektroniky. Musí preto ísť o niečo, čo je na to dôkladne prispôsobené. Keď sa im to podarí a zároveň dosiahnu nevyhnutnú technologickú úroveň, po testoch na myšiach prídu na rad i prví ľudia. Zatiaľ ale iba tí, ktorí sú nezdraví alebo ochrnutí.
Elon Musk v nedávnom rozhovore pre HBO prezradil, že pôjde o veľmi malinký čip (on osobne to nazýva electrode to neuron interface) na mikro úrovni s kôpkou miniatúrnych káblikov. Rozmery sú tu rozhodujúce, pretože ho chcú implantovať priamo do našej hlavy. Elektróda v mozgovej kôre umožní podľa jeho slov ochrnutým jedincom opäť chodiť. Schopnosť zaznamenávať a prenášať vysielané elektrické signály totiž obnoví prerušenú komunikáciu medzi jednotlivými časťami ľudského tela.
Ich dlhodobý cieľ ale spočíva v dosiahnutí takzvanej symbiózy medzi človekom a umelou inteligenciou.
Čip a umelá inteligencia
Jednou z najväčších obáv Elona Muska je fakt, že jedného dňa stroje predčia s ich inteligenciou tú našu. Preto začal pracovať na niečom, čo nám ju pomôže držať pod kontrolou. Tým niecím nie je nič iné ako to, o čom sa tu celý čas bavíme.
Čipy od spoločnosti Neuralink nebudú slúžiť iba na liečenie, ale aj na nevzyčajný prístup k internetu. A keď má niekto prístup k internetu, má prístup ako k internetovému vyhľadávaču Google, kde je neopísateľne množstvo informácií, tak aj ku kapacitám umelej inteligencie. Z biologických tiel sa tak stane súčasť stroja a zo stroja zase súčasť biologického tela. Stručne povedané - nastane symbióza.
Vizionár chce touto symbiózov v podstate eliminovať riziká spojené s umelou inteligenciou a jej neustále rastúcimi kapacitami. Keď budú stroje nami a my zase strojmi, prestane vraj našej civilizácii hroziť akýkoľvek katastrofický scenár, pretože ich bude mať pod kontrolou naša vôla. Teda aspoň tak tvrdí v rozhovore.
Riziko pre existenciu ľudskej civilizácie
Obavy z exponenciálneho rastu schopností inteligentných počítačov mal aj legendárny teoretický fyzik Stephen Hawking, ktorý spolu s ďalšími veľkými menami z vedeckých kruhov upozrňoval celý svet pred blížiacou sa hrozbou. Elon Musk dokonca prirovnal pokročilú umelú inteligenciu k atómovým zbraniam.
Fungovanie umelej inteligencie sa dá prirovnať k fungovaniu ľudského mozgu. Namiesto biologického orgánu však využíva jeho digitálnu napodobneninu, ktorej sa hovorí umelá neurónová sieť. Kombinácia správnych algoritmov a špecializovaného hardvéru dokáže inteligentné riešiť problémy aj realizovať inteligentné rozhodnutia. Veľkosť inteligencie strojov rastie spolu s technologickým napredovaním a jedného dňa predčí inteligenciu ich tvorcov, čiže ľudí.
Bod, kedy inteligencia počítačov dobehne tú našu, označuje futurológ Ray Kurzweil za takzvanú Singularitu. Pôjde o moment, kedy bude prebiehať transformácia ľudí a ich životov do úplne odlišnej podoby, vďaka čomu odstránime limity tiel z mäsa a kostí. Tým nepriamo naráža ako na mozgové implantáty, tak aj na takzvaných nano-robotov priamo pod kožou, kde dostanú za úlohu asistovať nášmu imunitnému systému. Jeho časová predikcia sa navyše zhoduje s tou, za ktorou stojí Elon Musk.
Ľudský život bude nezvratne pretransformovaný
Dokončené mozgové implantáty od spoločnosti Neuralink by mali byť pripravené na používanie v priebehu nadchádzajúcej dekády. Pôjde však iba o prvé verzie s obmedzenou funkcionalitou. Ako už bolo spomínané, čipy budú spočiatku využívané najmä v zdravotníctve. Až časom nám umožnia využívať telepatiu alebo kapacity umelej inteligencie. K niečomu takému má dôjsť okolo roku 2045.
Super-inteligentný kyborg
Čo z toho všetkého teda vznikne? Predsa super-inteligentný biologický stroj, ktorý sa dá nazvať kyborgom. Ľudia budú zdravší, informovanejší a predovšetkým inteligentnejší. Budú môcť komunikovať s inými bez použitia smartfónu a elektroniku okolo nich ovládnu obyčajnou myšlienkou. Stanú sa v podstate priamou súčasťou prichádzajúceho internetu vecí.
Homo Deus
Z Homo sapiens bude od toho okamihu Homo Deus. Písal o tom aj vo svojej slávnej knihe aj izraelský historik Yuval Noah Harari. Technológie budúcnosti nám poskytnú neopísateľne možnosti, prostredníctvom ktorých dokážeme vyriešiť množstvo dnešných problémov. To, čo sa nám dnes zdá ako nemožné, bude onedlho bežnou záležitosťou.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.