Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 18. 2. 2020 meniny má Jaromír

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Tech
6
Matúš Moravčík
12. máj 2019, 11:47
Čas čítania: 4:40

Prepojí ľudský mozog s počítačom. Záhadný projekt Elona Muska vyzerá ako zo sci-fi filmu

Z Homo Sapiens bude Homo Deus. Ďalší evolučný krok je už za rohom.

Matúš Moravčík
12. máj 2019, 11:47
Čas čítania: 4:40
Prepojí ľudský mozog s počítačom. Záhadný projekt Elona Muska vyzerá ako zo sci-fi filmu
Zdroj: pixabay.com
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
6
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Čipovanie ľudí bolo donedávna podstatnou súčasťou kontroverzných konšpirácií, takže to mnohí z nás nepovažovali za niečo, z čoho by sa mohla jedného dňa stať skutočnosť. Varovnia fiktívnej postavy s menom Aštar Šeran a jeho vesmírneho spoločenstva, ktoré nás chce chrániť pred zlomyselnými jaštericami, nie sú však ďaleko od reality. Rozhodne nie tak ďaleko, ako tomu bolo pred rokmi. A prsty v tom nemá nikto iný ako vizionár Elon Musk.

 

Keď sa verejnosť začiatkom roka 2017 po prvýkrát dozvedela o snahe špičkových inžinierov a vedcov z radov záhadnej spoločnosti Neuralink, len málokto to bral vážne. Predstava, že dokážu prepojiť ľudský mozog s inteligentným počítačom, je ešte aj dnes považovaná za sci-fi. Dlho tak ale nebude.

 

Prepojí ľudský mozog s počítačom. Záhadný projekt Elona Muska vyzerá ako zo sci-fi filmu

 

Už onedlho uzrie svetlo sveta zariadenie, aké tu zatiaľ ešte nebolo. Dlhšie avizovaný výtvor Neuralinku z nás totiž postupom času spraví akýchsi nadľudí s nesmiernou inteligenciou, priamym prístupom k obrovskému množstvu informácií a so schopnosťou uskutočniť takzvanú telepatiu. Spočiatku má však slúžiť tým jedincom, ktorí prišli o schopnosť chodiť po vlastných nohách alebo zapamätať si meno iného človeka. Ak spoločnosť Elona Muska v tejto neľahkej skúške uspeje, čaká ju ďalší level a nás zase ďalší dôležitý krok v evolúcii.

 

Na čom pracuje Neuralink?

Spoločnosť Neuralink pracuje na technologickom riešení v podobe malinkého čipu, ktorý nám umožní eliminovať mnohé zdravotné problémy alebo ovládať elektroniku okolo nás bez toho, aby sme sa jej fyzicky dotýkali či vyslovili čo i len jediné slovo. Jej mozgový implantát by nám ale mal umožniť aj telepatickú komunikáciu s ľuďmi, ktorí si tiež dali do tela vložiť podobnú vecičku, alebo hľadať informácie na internete bez toho, aby sme museli v rukách držať smartfón.

 

Elon Musk a Neuralink

Tesla, SpaceX alebo The Boring Company. Všetky tieto spoločnosti založil vizionár, ktorého už netreba predstavovať. Elon Musk je v týchto dňoch vďaka jeho snahe považovaný za iniciátora veľkej transformácie našej civilizácie. Spaľovacie motory začínajú nahrádzať elektrické, cestovný ruch preniká už aj do vesmíru a pod našimi nohami vyrastá sieť dôkladne poprepájaných prepravných tunelov, aby odľahčili premávku na povrchu Zeme. A už čoskoro sa z prvých odvážlivcov stanú biologické stroje - inými slovami aj kyborgovia. 

 

Dnes človek, zajtra kyborg

Za nadchádzajúcou evolúciou Homo sapiens bude stáť i technológia, na ktorej pracujú odborníci z ďalšej Muskovej spoločnosti. Tá nesie názov Neuralink, vznikla len pár mesiacov pred tým, ako sa o nej dozvedela široká verejnosť, a momentálne zdieľa svoju centrálu v americkom San Franciscu so spoločnosťou zameranou na umelú inteligenciu. Aj OpenAI založil vizionár, no jej úloha tentokrát spočíva vo vytvorení digitálnej entity, ktorá nás premení na super-inteligentné bytosti.

 

Dúfam, že nie sme len biologický boot loader pre digitálnu super-inteligenciu. Žiaľ, je to čoraz pravdepodobnejšie

 

Nie je teda asi ani žiadnym veľkým prekvapením, že odborníci z oboch spoločností Elona Muska pracujú v tých istých priestoroch. Snaha jednej strany súvisí so snahou druhej strany. Mozgový implantát Neuralinku totiž využije kapacity umelej inteligencie z dielne OpenAI, aby s jej pomocou jedného dňa vylepšil ľudskú inteligenciu. Ako však chcú niečo tak šialene znejúce vôbec dosiahnuť?

 

Mozgový implantát

Rozhodne to nebude také jednoduché, ako to znie. V ceste im stojí obrovské množstvo prekážok, s ktorými sa musia počas prebiehajúceho vývoja popasovať. Nejde ale iba o technologické, ale aj o biologické komplikácie. Naše telá nie sú totiž pripravené na implantáciu hocijakej elektroniky. Musí preto ísť o niečo, čo je na to dôkladne prispôsobené. Keď sa im to podarí a zároveň dosiahnu nevyhnutnú technologickú úroveň, po testoch na myšiach prídu na rad i prví ľudia. Zatiaľ ale iba tí, ktorí sú nezdraví alebo ochrnutí.

 

 

Elon Musk v nedávnom rozhovore pre HBO prezradil, že pôjde o veľmi malinký čip (on osobne to nazýva electrode to neuron interface) na mikro úrovni s kôpkou miniatúrnych káblikov. Rozmery sú tu rozhodujúce, pretože ho chcú implantovať priamo do našej hlavy. Elektróda v mozgovej kôre umožní podľa jeho slov ochrnutým jedincom opäť chodiť. Schopnosť zaznamenávať a prenášať vysielané elektrické signály totiž obnoví prerušenú komunikáciu medzi jednotlivými časťami ľudského tela.

 

Ich dlhodobý cieľ ale spočíva v dosiahnutí takzvanej symbiózy medzi človekom a umelou inteligenciou.

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 658 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Stane sa z Fortnite druhý Instagram? Možno už onedlho vznikne platforma, prisľúbil šéf spoločnostiStane sa z Fortnite druhý Instagram? Možno už onedlho vznikne platforma, prisľúbil šéf spoločnosti
Skriňa na náradie, sušienky OREO a spolupráca s Tupacom. Čo všetko prinesie nová sezóna u značky Supreme?Skriňa na náradie, sušienky OREO a spolupráca s Tupacom. Čo všetko prinesie nová sezóna u značky Supreme?
Zisťovali sme, ako sa zahraničným študentom žije na Slovensku: Najviac ich vraj šokoval náš rasizmusZisťovali sme, ako sa zahraničným študentom žije na Slovensku: Najviac ich vraj šokoval náš rasizmus
VIAC

Čip a umelá inteligencia

Jednou z najväčších obáv Elona Muska je fakt, že jedného dňa stroje predčia s ich inteligenciou tú našu. Preto začal pracovať na niečom, čo nám ju pomôže držať pod kontrolou. Tým niecím nie je nič iné ako to, o čom sa tu celý čas bavíme.

 

Čipy od spoločnosti Neuralink nebudú slúžiť iba na liečenie, ale aj na nevzyčajný prístup k internetu. A keď má niekto prístup k internetu, má prístup ako k internetovému vyhľadávaču Google, kde je neopísateľne množstvo informácií, tak aj ku kapacitám umelej inteligencie. Z biologických tiel sa tak stane súčasť stroja a zo stroja zase súčasť biologického tela. Stručne povedané - nastane symbióza.

 

Prepojí ľudský mozog s počítačom. Záhadný projekt Elona Muska vyzerá ako zo sci-fi filmu

 

Vizionár chce touto symbiózov v podstate eliminovať riziká spojené s umelou inteligenciou a jej neustále rastúcimi kapacitami. Keď budú stroje nami a my zase strojmi, prestane vraj našej civilizácii hroziť akýkoľvek katastrofický scenár, pretože ich bude mať pod kontrolou naša vôla. Teda aspoň tak tvrdí v rozhovore.

 

Riziko pre existenciu ľudskej civilizácie

 

Obavy z exponenciálneho rastu schopností inteligentných počítačov mal aj legendárny teoretický fyzik Stephen Hawking, ktorý spolu s ďalšími veľkými menami z vedeckých kruhov upozrňoval celý svet pred blížiacou sa hrozbou. Elon Musk dokonca prirovnal pokročilú umelú inteligenciu k atómovým zbraniam.

 

Čo je to umelá inteligencia?

Fungovanie umelej inteligencie sa dá prirovnať k fungovaniu ľudského mozgu. Namiesto biologického orgánu však využíva jeho digitálnu napodobneninu, ktorej sa hovorí umelá neurónová sieť. Kombinácia správnych algoritmov a špecializovaného hardvéru dokáže inteligentné riešiť problémy aj realizovať inteligentné rozhodnutia. Veľkosť inteligencie strojov rastie spolu s technologickým napredovaním a jedného dňa predčí inteligenciu ich tvorcov, čiže ľudí.

 

Bod, kedy inteligencia počítačov dobehne tú našu, označuje futurológ Ray Kurzweil za takzvanú Singularitu. Pôjde o moment, kedy bude prebiehať transformácia ľudí a ich životov do úplne odlišnej podoby, vďaka čomu odstránime limity tiel z mäsa a kostí. Tým nepriamo naráža ako na mozgové implantáty, tak aj na takzvaných nano-robotov priamo pod kožou, kde dostanú za úlohu asistovať nášmu imunitnému systému. Jeho časová predikcia sa navyše zhoduje s tou, za ktorou stojí Elon Musk.

 

Ľudský život bude nezvratne pretransformovaný

 

Dokončené mozgové implantáty od spoločnosti Neuralink by mali byť pripravené na používanie v priebehu nadchádzajúcej dekády. Pôjde však iba o prvé verzie s obmedzenou funkcionalitou. Ako už bolo spomínané, čipy budú spočiatku využívané najmä v zdravotníctve. Až časom nám umožnia využívať telepatiu alebo kapacity umelej inteligencie. K niečomu takému má dôjsť okolo roku 2045.

 

Prepojí ľudský mozog s počítačom. Záhadný projekt Elona Muska vyzerá ako zo sci-fi filmu

 

Super-inteligentný kyborg

Čo z toho všetkého teda vznikne? Predsa super-inteligentný biologický stroj, ktorý sa dá nazvať kyborgom. Ľudia budú zdravší, informovanejší a predovšetkým inteligentnejší. Budú môcť komunikovať s inými bez použitia smartfónu a elektroniku okolo nich ovládnu obyčajnou myšlienkou. Stanú sa v podstate priamou súčasťou prichádzajúceho internetu vecí.

 

Homo Deus

 

Z Homo sapiens bude od toho okamihu Homo Deus. Písal o tom aj vo svojej slávnej knihe aj izraelský historik Yuval Noah Harari. Technológie budúcnosti nám poskytnú neopísateľne možnosti, prostredníctvom ktorých dokážeme vyriešiť množstvo dnešných problémov. To, čo sa nám dnes zdá ako nemožné, bude onedlho bežnou záležitosťou.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
8
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.