Overené informácie o chudnutí radšej na Instagrame nehľadaj.
Výskumníci zo škótskej University of Glasgow si nedávno položili otázku, na ktorú poznali odpoveď možno už vopred. Chceli zistiť, či poprední britskí influenceri zo sociálnych sietí venujúci sa fitness, zdravému životnému štýlu a chudnutiu poskytujú svojim followerom overené a pravdivé informácie, ktoré by im naozaj mohli pomôcť zbaviť sa nadbytočných kilogramov a cítiť sa lepšie.
Vymysleli preto štúdiu, do ktorej zapojili deviatich nemenovaných influencerov, píše The Independent. Metodológia výberu influencerov bola jasná, museli mať viac ako 80-tisíc followerov na jednej sociálnej sieti a zároveň museli byť overení na dvoch stránkach od Instagramu až po Twitter. Samozrejme, na svojich profiloch a blogoch museli zdieľať rady, ako dostať svoju váhu pod kontrolu.
Výsledok? Šéfka výskumu Christina Sabbagh skonštatovala, že väčšina britských influencerov neposkytuje followerom overené informácie, pričom takéto z prsta vycucané rady môžu ľuďom dokonca uškodiť. Analyzované boli blogy medzi májom a júnom minulého roku, hodnotilo sa hneď 12 rôznych kritérií od transparentnosti, nutričnej primeranosti až po poskytovanie overiteľných dôkazov tvrdení.
Ak influenceri splnili viac ako 70 % uvedených kritérií, mohli byť označení za dôveryhodných v tejto oblasti. Nanešťastie, iba jediný bloger spomedzi deviatich influencerov hranicu prekročil. V praxi to znamená, že ak na internete hľadáš rady, ako schudnúť, alebo len dostať svoju hmotnosť pod kontrolu, radšej navštevuj odborné stránky a vyhľadávaj potrebné štúdie. Netreba veriť všetkému, čo na internete pridá influencerka s dokonalou postavou.