Veľa ľudí nevenuje dostatok pozornosti tomu, čo a v akom množstve je. Dôsledky bývajú často fatálne.
Každému z nás odmalička tĺkli do hláv, že treba konzumovať zdravé veci a dbať na svoje zdravie. Sladkosti a kadejaké cukrovinky nám ako malým nesmierne chutili (a väčšinou aj dodnes), no rodičia ich vedeli vykresliť aj ako niečo veľmi zlé. Samozrejme, keď si dnes kúpiš cukrovú vatu alebo skonzumuješ hoc aj dve čokolády naraz, nezomrieš hneď na ďalšie ráno.
Ak však dlhodobo príliš solíš jedlo, ignoruješ ovocie a zeleninu, pcháš do seba pofidérne oblátky plné všetkého, len nie originálnej čokolády, nastáva problém. Vedci sa v novej štúdii, pre ktorú zbierali dáta v rokoch 1990 až 2017, zamerali na dopad zlého stravovania na ľudské životy. Výskum realizovali na ľuďoch vo veku 25 a viac v až v 195 krajinách sveta.
Jednoducho napísané - zistili, že každý rok zomrie až 11 000 000 ľudí pre zlé stravovanie. Dôvody sú buď že ľudia ignorujú dôležité zložky potravy (ovocie, zelenina, vitamíny a potraviny obsahujúce potrebné látky pre organizmus), nadmerne solia svoje pokrmy, poprípade konzumujú jedlá, ktoré sú lacné, rýchlo ich vedia pripraviť a vo výsledku sú chutné. No pre organizmus ide o záťaž.
Problémy sa samozrejme prejavujú až neskôr. Výsledkom sú rôzne choroby a život sťažujúce a ohrozujúce stavy. Najznámejším strašiakom je infarkt. Ten sa „kamaráti“ s tukmi upchávajúcimi cievy. Môžu sa pričleniť porážky a veľké množstvo ďalších neduhov.
Diétne problémy ohrozujú každého na Zemi, pretože každý je, ale nie každý fajčí
Keďže porovnali značné množstvo krajín, svoje pozorovania zhrnuli do prehľadnej celosvetovej tabuľky podľa jednotlivých spoločných regiónov. Slovensko je preto súčasťou strednej Európy. Nižšie vidíš porovnanie, kto koľko toho zje v gramoch na jeden deň. Vidno, že oproti zvyšku svetu obľubujeme viacej mlieka, prijímame veľké množstvo vápnika, nepohrdneme červeným mäsom a podobne. Veď, pozri sa sám.
Ak si chceš celú štúdiu prečítať veľmi podrobne, klikaj sem.