Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 24. 5. 2019 meniny má Ela

hľadaj na refresheri

Odteraz si môžeš článok
uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Zaujímavosti - Ľudia
6
Karin Filkaszova
12. marec 2019, 13:10

Na Srí Lanke jej vystrelili oko, ale svoju kariéru v žurnalistike nikdy nevzdala. V Sýrii nakoniec prišla o život

Fascinujúci život a odvaha americkej vojnovej žurnalistky Marie Colvinovej.

Karin Filkaszova
12. marec 2019, 13:10
Na Srí Lanke jej vystrelili oko, ale svoju kariéru v žurnalistike nikdy nevzdala. V Sýrii nakoniec prišla o život
Zdroj: Министерство обороны Российской Федерации
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
6
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Marie Colvinová sa narodila v New Yorku v roku 1956 a za svoj život toho stihla naozaj veľa. Už počas strednej školy odišla na výmenný pobyt do Brazílie, aby trochu spoznala svet a keď sa odtiaľ vrátila, prihlásila sa na prestížnu univerzitu Yale

 

Tam študovala antropológiu, z ktorej získala aj bakalársky titul, no počas mimoškolských aktivít ju zaujalo kreatívne písanie. Dostala sa do redakcie univerzitných novín, kde prispievala svojou tvorbou. 

 

Na univerzite si Marie získala reputáciu vďaka svojej prenikavej osobnosti a čoskoro jej prischla prezývka „hlučná spolubývajúca“. Neoblomná povaha, inteligencia a odvaha jej sprostredkovali lukratívne pracovné ponuky hneď po skončení školy. 

 

Najprv pracovala pre spravodajskú agentúru United Press International (UPI), no v roku 1985 dostala pozíciu v najväčších britských novinách z kategórie kvalitného vydavateľstva The Sunday Times. Tam zotrvala do konca svojho života. 

 

Marie Colvinová zasvätila celý svoj život práci. Tá ju nakoniec stála aj vlastný život, keďže oň prišla počas bombardovania sýrskeho mesta Homs.

 

V tomto článku si teraz môžeš prečítať o jej fascinujúcej kariére v žurnalistike a o prelomovom spôsobe spravodajstva. Tiež sa dozvieš do akých nebezpečných situácií sa dostala, keďže pri jednej z nich prišla o oko a pri poslednej dokonca o život. 

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Dan Sena (@dansenagram) on


Reportáže z konfliktných zón a záchrana životov

Svoju kariéru začala ako reportérka Blízkeho východu a bola prvou zahraničnou novinárkou, ktorá spravila rozhovor s vtedajším lídrom Líbye Muammarom al-Kaddáfím. Rozhovor bol uskutočnený v roku 1986 po bombardovaní Líbye Američanmi, ktoré nieslo meno Operácia kaňon El-Dorado. 

 

Počas rozhovoru jej al-Kaddáfí povedal, že sa snažil zachrániť svoju rodinu z jeho rozbombardovaného domu, a tak zmierenie diplomatických vzťahov medzi USA a Líbyou nie je v blízkej budúcnosti možné, aspoň dokým bude Ronald Reagan prezidentom. 

 

V roku 2011, keď robila reportáž o Arabskej jari v Tunisku, Egypte a Líbyi, sa jej opäť naskytla možnosť zopakovať rozhovor s al-Kaddáfím. Mohla so sebou zobrať dvoch ďalších novinárov a vybrala si známu vojnovú korešpondentku pre ABC Christiane Amanpourovú a BBC novinára Jeremyho Bowena. 

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Georgie Pridden (@georgie_pridden) on

 

Colvinová o svojej nebezpečnej kariére tvrdila, že je neskutočne dôležité, aby sa hovorilo o situáciách, keď je ľudstvo utláčané do extrémov. Chcela písať o vplyve konfliktov na ľudské životy a to sa jej aj podarilo. 

 

I keď sa Marie špecializovala na konflikty Blízkeho východu, spravila tiež reportáže z nebezpečných oblastí ako Čečensko, Kosovo, Sierra Leone, Zimbabwe, Srí Lanka a Východný Timor. Za svoju odvahu pri reportážach v Kosove a Čečensku jej bola udelená Medzinárodná cena pre ženy v médiách. 

 

Vo Východnom Timore dokonca zachránila 1 500 žien a detí, keď sa nachádzala v časti obkľúčenej indonézskymi vojenskými jednotkami. Marie ich odmietla opustiť a namiesto toho o situácii písala články a robila reportáže.

 

Po štyroch dňoch obkľúčenia a diplomatického vyjednávania prišli OSN jednotky a všetkých evakuovali. Za túto medzinárodnú záchrannú akciu môže práve Colvinová, bez ktorej by sa o situácii nikto nedozvedel. 

 

Aj keď bola v kariérnej oblasti ospevovaná do nebeských výšin, v osobnom živote sa jej veľmi nedarilo. Najprv sa dvakrát vydala za novinára Patricka Bishopa, s ktorým sa aj dvakrát rozviedla a neskôr skúsila šťastie s bolívijským novinárom Juanom Carlosom Gumuciom.

 

Ten pôsobil v Bejrúte počas libanonskej vojny a stres z práce zapríčinil, že sa často snažil na svoju traumu zabudnúť pomocou alkoholu. S depresiou mu to však nepomohlo a v roku 2002 sa zabil streľbou do hlavy. 

Vystrelenie oka srílanskou armádou počas zabudnutej vojny s rebelmi

NAČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK BEZPLATNE
Podpor tvorbu kvalitného obsahu
Roky tvoríme kvalitné autorské články, ktoré nikde inde nenájdeš. Ak chceš viac takýchto článkov, predplať si REFRESHER+ a dostaneš ďalšie výhody.
CHCEM PODPORIŤ

Písal sa rok 2001 a Marie sa rozhodla spraviť reportáž z teritória militantnej skupiny Tamilských tigrov na Srí Lanke. Nikto zo zahraničných novinárov v oblasti nebol už viac ako 6 rokov a na konflikt celý svet zabudol.

 

Keďže mala dobré pracovné kontakty, vybavila si povolenie na príjazd a prekročila prvú líniu, aby sa dostala ku svojim zdrojom. Rozhovor sa jej však nepodaril, lebo Tamilskí tigri nedokázali sprostredkovať nikoho, kto by bol schopný komunikovať v angličtine.

 

Keďže sa stále nachádzala v nebezpečnej oblasti, čoskoro sa ocitla v obkľúčení. Okamžite sa skrčila na zem a na srílanskú armádu začala kričať, že je americká novinárka. Tí ju však nepočúvali a predsa začali strieľať. Čoskoro pocítila ostrú bolesť na hrudi a v hlave a z oka jej začala tiecť krv. 

 

Počas jedného rozhovoru sa vyjadrila, že útočník presne vedel, čo robí, keď vystrelil. Iní vojaci z armády jej však poskytli prvú pomoc a transportovali ju do najbližšej nemocnice.

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Lynx Links (@thelynxlinks) on

 

Najprv ju srílanská armáda upodozrievala zo spolupráce s teroristami, ale americká vláda sa jej zastala a pohrozila im, že keď ju nepustia, poštvú proti sebe celý svet a svetoznáma novinárka o ich zaobchádzaní napíše odhaľujúcu reportáž priamo z väzenia.

 

To ich presvedčilo a Marie bola prepustená. Aj napriek závažným zraneniam, pri ktorých prišla o oko, Marie stále dokončila 3-tisíc slovný článok o situácii načas. V článku písala o svojej 50-kilometrovej ceste cez džungľu s jej tamilskými sprievodcami, aby sa vyhla vládnym jednotkám.

 

Taktiež v ňom písala o humanitárnej katastrofe v tamilskom regióne, vrátane vládneho zastavenia prístupu k jedlu, zdravotníckym pomôckam a zabraňovania vstupu do územia medzinárodným novinárom. 

 

Bola aj svedkom posledných dní vojny na Srí Lanke a písala o vojnových zločinoch páchaných na Tamiloch. Pár dní po jej postrelení sa srílanská vláda vyjadrila, že novinári majú opäť povolenie vstúpiť na územie, ale musia rátať s rizikom ohrozenia života.

 

Toto z nej spravilo hrdinku u Tamilov, keďže sa medzinárodná pozornosť upriamila na túto problematiku a vraj jej za to mnohí Tamilovia volali, aby jej z vďaky ponúkli vlastné oči. 

 

Z nepríjemnej skúsenosti na Srí Lanke si Marie vyvinula post-traumatickú stresovú poruchu, kvôli ktorej musela vyhľadať odbornú pomoc. „Viem o veciach, o ktorých by som radšej nevedela – napríklad ako sa ľudské telo zmenší pri tom, keď je upaľované zaživa. Nedokážem už viac cítiť,“ povedala raz svojej sestre, keď rozprávala o svojich psychických problémoch. 

 

Zotavenie jej však netrvalo dlho a po chvíli sa zase ocitla na fronte v prvých líniách vojnového konfliktu. The Sunday Times boli za toto rozhodnutie kritizovaní a obvinení z toho, že posielajú svojich žurnalistov na smrť, len aby mali dobrú reportáž. Tí sa však ohradili a vyjadrili sa, že ak by Marie nemohla robiť prácu, ktorú miluje, zničilo by ju to. 

Posledná misia odvážnej novinárky

Napriek varovaniam sýrskej vlády sa vo februári v roku 2012 vydala Marie na motocrossovej motorke cez hranice, aby svetu poskytla reportáž o vojne v Sýrii. Keďže oblasť bola pod útokom, Marie vstúpila do krajiny bez povolenia. 

 

Dočasne sa usadila v meste Homs a 21. februára cez satelitný telefón odvysielala svoju poslednú reportáž. V nej prehovorila o bezcitnom strieľaní do civilistov, ktorí iba prechádzali po uliciach mesta. Situáciu opísala ako najhorší konflikt, v ktorom sa kedy vo svojej dlhoročnej kariére ocitla.

 

Ten ju nakoniec aj stál život. Marie Colvinová zomrela 22. februára 2012 spoločne s francúzskym fotoreportérom Rémim Ochlikom, ktorý mal v tom čase iba 28 rokov. Ukrývali sa aj s ďalšími novinármi v opustenej budove, do ktorej bola vhodená bomba plná klincov. 

 

Sýrska armáda tvrdila, že bomba bola vytvorená teroristami, avšak ostatné zdroje hovoria, že útok spôsobila samotná armáda po využití satelitného stopovania telefónov. Jeden zo svedkov, novinár Paul Conroy, ktorý útok prežil, potvrdil túto teóriu.

                                   

Paul Conroy a Marie Colvinová 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by GeoMovies (@geo_movies) on

 

Ten sa vyjadril, že Colvinová a Ochlik si balili svoju výbavu, keď sýrska armáda zasiahla budovu. Vtedajší prezident Francúzska Nicolas Sarkózy povedal, že útok sa môže považovať za chladnokrvnú vraždu a predpokladá sa, že novinári boli plánovaným cieľom útoku.

 

Po smrti Marie Colvinovej jej sestra podala žalobu na sýrsku vládu za neoprávnené zabitie, keďže sa jej podarilo získať dôkaz, že vláda bola skutočne za tento čin zodpovedná a vydala rozkaz na útok. V januári 2019 americký súd rozhodol, že Sýria musí rodine za smrť zaplatiť odškodné v hodnote 300 miliónov amerických dolárov.

 

O živote Marie Colvinovej bol v roku 2018 natočený film „A Private War“ v hlavnej úlohe so známou herečkou Rosamunde Pikeovou. Lindsey Hilsumová, ktorá Marie osobne poznala a vydala o nej knihu, sa o filme vyjadrila, že Pikeovej stvárnenie postavy je až „bolestivo presné.“

Pridaj sa k tým, ktorí nas podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
48
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.