Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
21. marca 2019, 10:09
Čas čítania 0:00
Dušan Šutarík

Šiesti svedkovia tvrdili, že ich kolegu uniesli mimozemšťania. Ide o skutočnosť či premyslený podvod?

Šiesti svedkovia tvrdili, že ich kolegu uniesli mimozemšťania. Ide o skutočnosť či premyslený podvod?
Zdroj: Paramount Pictures
ZAUJÍMAVOSTI UFO
Uložiť Uložené

Prípad Travisa Waltona patrí k najznámejším údajným mimozemským únosom.

Prípad údajného mimozemského únosu Travisa Waltona je v ufologických kruhoch veľmi dobre známy.

Vlastne by sme mohli povedať, že okrem notoricky známeho príbehu Betty a Barneyho Hillovcov, ktorý celé šialenstvo s únosmi de facto odštartoval, ide pravdepodobne o vôbec najznámejší prípad.

Odporúčané
Manželia Hilloví prežili ako prví únos mimozemšťanmi. Skutočne boli skúmaní vyspelou civilizáciou alebo si celý prípad vymysleli? Manželia Hilloví prežili ako prví únos mimozemšťanmi. Skutočne boli skúmaní vyspelou civilizáciou alebo si celý prípad vymysleli? 12. septembra 2016, 2:24

Od niektorých iných podobných tvrdení sa odlišuje okrem iného tým, že svedkom únosu mala byť celá skupina ľudí. Poďme ale pekne na začiatok.

Objavenie v lesoch

Písal sa 5. november 1975 a 22-ročný drevorubač Travis Walton so svojimi šiestimi kolegami práve skončil dennú šichtu v lesoch mestečka Snowlake v Arizone. Celá skupina sa v aute vracala domov. Vtedy si muži povšimli zvláštneho žiarenia medzi stromami.

Keď sa priblížili, podľa svojich slov uvideli lietajúci tanier, ktorý sa vznášal niekoľko metrov nad zemou a vydával silný zvuk. Walton v tomto momente vyskočil z auta a rozbehol sa priamo k tanieru. Neskôr tento svoj na prvý pohľad nezmyselný krok odôvodňoval posadnutosťou fenoménom UFO a túžbou vidieť lietajúci tanier naživo.

Travis Walton okolo roku 1975

zahady: travis walton
zahady: travis walton Zdroj: texasufosightings.com

V tej chvíli z taniera vyšľahol prúd ostrého modro-zeleného svetla, ktorý Waltona zasiahol a paralyzoval. Ostatní muži v panike utiekli a okolo pol ôsmej večer zavolali na políciu s tým, že jeden z ich kolegov je nezvestný.

S mužmi sa následne stretol šerif Chuck Ellison a vypočul si od nich vyššie popísaný príbeh. Šerif bol podľa vlastných slov veľmi skeptický, ale potvrdil, že muži boli očividne vydesení a dvaja dokonca plakali.

Odporúčané
Ufológ: Slovenské stíhačky už UFO naháňali, medzi-dimenzionálna brána je neďaleko atómky v Jaslovských Bohuniciach (Rozhovor) Ufológ: Slovenské stíhačky už UFO naháňali, medzi-dimenzionálna brána je neďaleko atómky v Jaslovských Bohuniciach (Rozhovor) 15. februára 2019, 12:42

 

„Ak to hrali, tak boli sakramentsky dobrí,“ poznamenal Ellison. Šerif dal vedieť svojim nadriadeným, policajti okamžite vyrazili na miesto údajného Waltonovho zmiznutia a začali prečesávať okolie. Nenašli však akýkoľvek fyzický dôkaz, ktorý by historku s mimozemským únosom potvrdzoval.

Nenašli však ani samotného Waltona. Na druhý deň ráno sa k polícii pridali dobrovoľníci a po rozbehlo sa pátranie aj za pomoci helikoptér. Polícia však nedokázala nájsť jedinú stopu, ktorá by ich k Waltonovi nasmerovala.

Svedkovia únosu

zahady: travis walton
zahady: travis walton Zdroj: PicsWe

Začalo sa špekulovať, že Walton sa mohol stať obeťou vraždy, prípadne nehody a jeho kolegovia ukryli jeho telo a pokúsili sa to narafičiť ako únos mimozemšťanov. Všetci muži však rezolútne popreli, že by mali so zmiznutím svojho priateľa niečo spoločné.

Všetci sa tiež podrobili detektoru lži. Podľa experta Cya Gilsona muži hovorili pravdu. Nejasné výsledky mal len jeden z nich. „Výsledky dokazujú, že týchto päť mužov naozaj videlo nejaký objekt, o ktorom si mysleli, že je UFO,“ vyhlásil Gilson.

„Walton nebol zranený ani zavraždený žiadnym z týchto mužov. Pokiaľ bolo UFO falošné, títo muži to nevedeli.“  Dodal tiež, že niet pochýb o tom, že muži hovoria pravdu. Zdalo sa, že výsledky presvedčili aj šerifa Gillespieho.

Waltonov návrat

Travis Walton bol nezvestný celých päť dní. Šiesteho dňa po zmiznutí bol Waltonov švagor Grant Neff okolo polnoci vyrušený telefonátom. Na jeho prekvapenie to bol Travis, ktorý Neffa žiadal, aby ho prišiel vyzdvihnúť. Tvrdil, že je v telefónnej búdke pred čerpacou stanicou v arizonskom Heberi, kúsok od Snowflake.

Neff spolu s Travisovým bratom Duanom okamžite vyrazili pre Travisa, odviezli ho domov, avšak polícii nedali vedieť. Walton bol podľa slov svojich blízkych pochudnutý, mal na sebe to isté oblečenie, ako v čase zmiznutia a podľa svojich slov si myslel, že bol preč len niekoľko hodín.

Keď mu povedali, že prešlo päť dní, zarazil sa a zmĺkol. Polícia sa napokon o Waltonovom návrate dozvedela a jej predstavitelia boli nahnevaní, že neboli okamžite kontaktovaní.

Noviny The National Enquirer informujú o Waltonovom zmiznutí.

zahady: travis walton
zahady: travis walton Zdroj: debunker.com

Napriek tomu sa okamžite snažili preveriť tvrdenia o nočnom telefonáte. Na základe prehľadov hovorov však zistili, že Neff v danú noc neprijal žiadny telefonát a v telefónnej búdke, z ktorej mal Walton telefonovať, sa nenašli jeho odtlačky prstov.

Zaujímavosťou je, že Travis Walton nepotreboval byť zhypnotizovaný na to, aby si spomenul, čo sa s ním na palube vesmírneho korábu dialo (na rozdiel od iných, ktorí tvrdia, že boli unesení mimozemšťanmi). Všetko si pamätal a vyhlásil, že je ochotný svoje tvrdenia dokázať prostredníctvom detektora lži.

Waltonova výpoveď

Walton si podľa vlastných slov spomínal, ako ho zasiahol onen silný prúd svetla. V tej chvíli stratil vedomie. Keď sa prebral, cítil v hlave silnú bolesť. Ležal na nejakom stole a skláňali sa nad ním tváre troch neľudských bytostí.

Walton uviedol, že mali veľkú hlavu, obrovské hnedo-čierne oči a takmer neviditeľné ústa. Walton sa vydesil, zoskočil zo stola a zakričal na bytosti, aby sa k nemu nepribližovali. Vzal do rúk akýsi sklenený objekt, ktorým sa chcel brániť. Najprv sa ho pokúšal rozbiť, ale to sa mu nepodarilo. Trojica bytostí ho však nechala na pokoji a opustila miestnosť.

Nákres podľa Waltonovej výpovede

zahady: travis walton
zahady: travis walton Zdroj: youtube.com

Walton vyšiel na chodbu a presunul sa do miestnosti, v ktorej strede bola jedna stolička. Keď sa k nej Walton priblížil, v miestnosti sa rozsvietili svetlá a keď sa posadil, zobrazilo sa okolo neho množstvo hviezd, podobne ako v planetáriu. Skúsil pohnúť ovládacím zariadením a v tej chvíli sa formácia hviezd okolo neho zmenila. 

Walton sa podľa svojich slov rozhodol ďalej s ovládaním nemanipulovať, keďže netušil, čo by tým mohol spôsobiť. Keď vstal, za chrbtom začul akýsi zvuk. Bol to vysoký muž s modrou uniformou a sklenenou helmou. Pripomínal človeka, hoci bol o dosť vyšší. Walton si všimol, že aj jeho oči sú väčšie a majú výrazne zlatú farbu.

Walton zasypal muža otázkami, ten však neodpovedal, len sa usmial a Waltonovi naznačil, aby ho nasledoval. Spoločne prešli do miestnosti, ktorá pripomínala letecký hangár.

Kresba človeka v mimozemskom tanieri

od Michaela H. Rogersa podľa Waltonovej výpovede   

zahady: travis walton
zahady: travis walton Zdroj: Michael H. Rogers

V ňom sa nachádzali traja ďalší ľudia (dvaja muži a žena), títo však nemali prilby. Walton sa teda znovu spýtal, kde je a čo sa vlastne deje. Odpoveďou mu však opäť bol len nič nehovoriaci úškrn. Žena mu priložila na tvár niečo, čo pripomínalo dýchaciu masku a Walton stratil vedomie.

Následne si spomínal, ako sa prebudil na nočnej ceste. Videl, ako sa nad ním vznáša lietajúci tanier, ktorý v nasledujúcej sekunde zmizol. Otrasený Walton narazil na telefónnu búdku a zavolal svojmu švagrovi.

Kresba ľudí v mimozemskom tanieri Michaela H. Rogersa podľa Waltonovej výpovede

zahady: travis walton
zahady: travis walton Zdroj: Michael H. Rogers

Pravda či premyslený podvod?

Je asi prirodzené, že sa tento príbeh stretol s veľkou dávkou skepsy, a to nielen v radoch policajtov, ale aj nezávislých bádateľov. Ako sme napísali, samotný Walton vyhlásil, že je ochotný absolvovať detektor lži a podľa jeho vlastných slov sa tak aj stalo a on prešiel.

Skeptici pripomínajú, že to nie je celkom pravda. Keď totiž šerif Gillespie dohodol test na detektore, Waltonov brat Duane ho nečakane zrušil. Dôvodom malo byť, že informácia o testovaní sa dostala do novín, čo Walton nechcel.

Napokon však Walton predsa len test absolvoval. Dohodli ho noviny The National Enquirer a testovanie sa uskutočnilo pod dohľadom Johna J. McCarthyho.

Test spôsobil kontroverziu. McCarthy vyhlásil, že Walton klame a úmyselne sa podieľal na podvode. Počas testovania mal údajne zadržiavať dych a snažiť sa  prístroj „oblafnúť“. Walton zase na oplátku tvrdil, že McCarthy sa počas testovania správal agresívne a neprofesionálne.

Travis Walton v roku 2016

zahady: travis walton
zahady: travis walton Zdroj: youtube.com

Odborníci sa v otázke McCarthyho metód rozchádzali, niektorí ich podporovali, iní tvrdili, že sú zastaralé minimálne 30 rokov.

Kritici tiež upozornili na to, že v telefónnej búdke, odkiaľ mal Walton telefonovať, sa nenašli žiadne odtlačky prstov a jeho švagor v tú noc podľa polície žiadny telefonát neprijal. 

Walton tvrdil, že to nie je pravda a že jeho telefonát počúval aj operátor, ktorý to dal následne vedieť aj polícii. Pochybovači tiež vytiahli fakt, že Waltonova matka počas jeho zmiznutia nejavila príliš veľký strach či úzkosť o svojho syna (akoby vedela, že je v bezpečí).

Zástancovia Waltonovho príbehu však poznamenali, že jeho matka bola vždy celkovo rezervovaná osoba, ktorá sama vychovala šesť detí, takže ju zase len tak niečo nerozhádzalo.

Philip J. Klass, ale aj iní tiež poukazovali na to, že Walton a jeho brat boli dlhoročnými fanúšikmi fenoménu UFO a boli doslova posadnutí možnosťou kontaktu s mimozemšťanmi. To podľa nich znižovalo ich hodnovernosť.

Klass tiež nadhodil možnosť, že Walton a jeho brat si celú historku vybájili z finančných dôvodov. Noviny The National Enquirer totiž ponúkali odmenu 100-tisíc dolárov tomu, kto prinesie dôkaz o stretnutí s mimozemšťanmi. Túto odmenu Walton skutočne získal a práva na svoj príbeh poskytol exkluzívne spomenutým novinám.

Travis Walton počas prednášky v roku 2014

zahady: travis walton
zahady: travis walton Zdroj: youtube.com

Okrem iného sa zistilo, že Waltonova skupina bola v čase údajného únosu pozadu so svojou prácou a zúfalo potrebovali niečo, čo by im umožnilo predĺžiť kontrakt. Aj toto mohol byť dôvod, prečo si celú historku vymysleli. 

Skeptici zároveň dodali, že pokiaľ by aj Walton prešiel detektorom lži, nie je to žiadny relevantný dôkaz, pretože detektor je veľmi nespoľahlivý (jeho výsledky napríklad pri súdoch nemožno ako dôkaz použiť). 

Travis Walton sa po celom prípade vrátil do práce, oženil sa a mal niekoľko detí. Svoj príbeh dodnes nezmenil, trvá na tom, že hovorí pravdu a jeho rodina vždy stála za ním. Walton sa objavoval a objavuje na rôznych UFO konferenciách, kde sa o svoj príbeh delí s novými poslucháčmi.

O svojom zážitku napísal knihu The Walton Experience, ktorá sa stala základom pre film Oheň v nebesiach z roku 1993. Filmoví tvorcovia však Waltonov pobyt v mimozemskom tanieri výrazne zdramatizovali, čo neskôr samotný Walton kritizoval.

zahady: travis walton
zahady: travis walton Zdroj: Paramount Pictures

A perlička na záver. V roku 2008 sa Travis Walton zúčastnil show The Moment of Truth, kde opäť na detektore lži odpovedal na viaceré otázky. Na poslednú otázku, ktorá sa pýtala, či bol v roku 1975 naozaj unesený UFOm, Walton odpovedal jasným „áno“.

Jeho odpoveď však bola vyhodnotená ako lož. Walton neskrýval šok a prekvapenie. Keď sa mal obhájiť, povedal, že aj tie najlepšie detektory lži majú úspešnosť 97 % a nie 100 %.

Anketa:
Uniesli Travisa Waltona mimozemšťania?
Áno, verím mu
Nie, podľa mňa ide o podvod
Áno, verím mu
34 %
143 Hlasov
Nie, podľa mňa ide o podvod
66 %
275 Hlasov
Domov
Zdieľať
Diskusia
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.