Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
25. februára 2019, 14:20
Čas čítania 0:00
Vl Mi

Štátna správa by mohla prestať používať plastové príbory a PET fľaše. Mala by sa radšej piť voda z vodovodu

ZAUJÍMAVOSTI ŽIVOTNÉ PROSTREDIE
Uložiť Uložené

Návrh, ktorý by dal stopku zbytočnému odpadu.

Planétu máme len jednu a treba na ňu myslieť v každom smere. Po celom Slovensku vznikajú bezobalové predajne, obchody sa snažia vymýšľať ekologické riešenia. Je čas, aby sa zobudil aj štát.

Poslanec NR SR Martin Poliačik a predložil návrh zákona, ktorý má za cieľ prostredníctvom dvoch opatrení znížiť množstvo zbytočného odpadu produkovaného organizáciami štátnej správy a prispieť tak k lepšiemu životnému prostrediu.

Štátne správy možno prestanú používať plastové príbory a PET-ky, návrh zákona navrhuje napríklad sifónovú vodu
Štátne správy možno prestanú používať plastové príbory a PET-ky, návrh zákona navrhuje napríklad sifónovú vodu Zdroj: TASR

Prvé opatrenie navrhuje nakupovanie nealkoholických nápojov vo vratných zálohovaných obaloch, respektíve podávanie pitnej vody z verejného vodovodu. „Ide o opatrenie, ktoré nie je svojou podstatou viazané na iné navrhované opatrenia v odpadovom hospodárstve a je možné jeho zavedenie bez veľkých dodatočných nákladov. Navyše, čím skôr toto opatrenie zavedieme do praxe, tým menej odpadov sa vzhľadom na rozsah štátnej správy vyprodukuje,“ píše sa v návrhu zákona.

Druhým opatrením je zákaz nakupovať a obstarávať plastové obaly. „Príbory, taniere, miešadlá na nápoje a slamky s výnimkou slamiek určených a používaných na lekárske účely,“ uvádza návrh. 

Smernica je momentálne v legislatívnom procese a jej schválenie sa očakáva v prvej polovici roku 2019, štátne správy potom budú mať dva roky, aby sa zbytočných plastov zbavili. „To znamená, že najneskôr v roku 2021 sa očakáva implementácia opatrení na znižovanie odpadu pochádzajúceho z jednorazových príborov, tanierov, miešadiel na nápojov a slamiek (okrem slamiek používaných na lekárske účely) a niektorých ďalších druhov plastových výrobkov a obalov.“

Na podobnom základe pristúpili k zákazu používania jednorazových plastových príborov, tanierov a slamiek v Írsku.

Štátne správy možno prestanú používať plastové príbory a PET-ky, návrh zákona navrhuje napríklad sifónovú vodu
Štátne správy možno prestanú používať plastové príbory a PET-ky, návrh zákona navrhuje napríklad sifónovú vodu Zdroj: TASR
Domov
Zdieľať
Diskusia