Súboj Marpo vs Rytmus bude nepochybne udalostou roka v bojových športoch.
Už iba pár dní nás delí od veľkého súboja v boxe medzi Rytmusom a Marpom. Aby bolo jasné, rovno si odpovieme na všetky nenávistné komentáre. Tento súboj je s absolútnou istotou nielen najsledovanejší v histórii domácej scény, ale jednoznačne veľkou mierou spopularizoval bojové športy naprieč celým Česko-Slovenskom.
Súboj, ktorý bude sledovať každý
O všetkom hovorí záujem fanúšikov, keď event organizácie XFN prekročil hranicu vypredania pražskej O2 Arény a o bojových športoch hovorí dnes už takmer každý. A je to zásluhou aj týchto pánov. Veď počet followerov na sociálnych sieťach Rytmusa dosahuje pol milióna, Marpove číslo 160-tisíc je zasa stále viac, ako majú všetci domáci MMA promotéri spolu.
Zabúdať nesmieme aj na potenciálny zisk. Aj keď v tomto prípade ide o box, podujatie XFN spadá pod čisté MMA a v tomto prípade neexistuje financovanie zo štátneho rozpočtu. MMA totiž nie je uznaný šport a nemá tak nárok na dotácie ako futbal dedinských alkoholikov v siedmej lige.
Ak sa teda chcú promotéri udržať v zelených číslach, musia prinášať aj takéto ťaháky. Dobrým príkladom môže byť angažovanie Brocka Lesnara z profi wrestlingu či Kimbo Slica z ulice.
Kto je Rytmus a Marpo?
Pred zápasom by bolo fajn predstaviť si oboch bojovníkov. Marpo bol v chlapčenskom veku živší jedinec a bitky mu chutili už v tomto čase. Najprv pouličné, neskôr tie futbalové. Potom ale prišla výzva v podobe tréningov thajského boxu.
A v ňom sa Petřina našiel, keď postupne navštívil rad výborných gymov a trénoval s legendami športu. Za všetko stojí spomenutie prestížneho Hanuman Gymu či tvrdé hodiny so Spejblom Hutníkom.
Rytmusov príbeh okolo bojových športov sa začal v Thajsku, kde mu učarovala miestna kultúra, ktorá má tento životný štýl doslova v koreňoch. Vyhľadal tak Attilu Végha, šampióna Bellatoru, ktorý mu začal dávať súkromné hodiny.
Sám pritom priznal, že mu najviac imponoval box, keďže bol tanečníkom a pohyb pri boxe mu na rozdiel od kopov prišiel prirodzenejší. Neskôr začal Rytmus trénovať okrem trnavského Spartakusu taktiež v OFA Bratislava, až si našiel hlavného trénera v podobe Tomi "Kida" Kovácsa.
Rozdielové elementy
Práve skúsenosti budú hlavným elementom v zápase. Marpo je totiž v kolotoči tvrdých úderov 15 rokov a za ten čas si na konto pripísal desiatky súbojov v thajskom boxe. Rytmus trénuje box menej ako tri roky, treba ale podotknúť, že až do ohlásenia zápasu išlo skôr o koníček ako tvrdé sparingy, kde bojovník neraz skončí na lopatkách.
V tomto smere tak bude mať český zápasník veľkú výhodu. Stáť v ostrom zápase, kde je súper pripravený odtrhnúť vám hlavu neprekoná ani ten najtvrdší tréning.
Ďalšou veľkou výhodou pre Marpa by malo byť kardio. A hlavne veľmi dobré skúsenosti s rozložením energie. Zápas je totiž vypísaný na 6 kôl po 3 minúty a to je veru poriadna porcia. Spomeňme si na McGregora v súboji s Mayweatherom. Okrem kardia by mal byť Marpo aj rýchlejším bojovníkom, keďže je aj o solídnu porciu mladší. Na druhej strane môže mať výhodu aj Vrbovský, ktorý zrejme bude mať miernu váhovú prevahu.
A čo technická vybavenosť? Body idú opäť na stranu Marpa, ktorý techniku piluje dlhé roky. Aj keď sme mohli sledovať iba útržky z tréningov, musíme povedať, že domáci bojovník má oproti Rytmusovi doslova arzenál kombinácií a úderov, ktoré na tréningoch vysiela neskutočnou rýchlosťou.
U Rytmusa sme toho z tréningu nevideli až tak veľa, hlavne nie z tvrdých sparingov. Niečo ukázal open workout v Bratislave, kde bola na programe lapovačka s Tomi Kidom. Môžeme si však byť takmer istí, že ide o zámer, aby Vrbovského ľudia podceňovali ešte viac a do zápasu mohol priniesť moment prekvapenia.
Úlohu zohrajú aj maličkosti
Okrem spomenutých aspektov tu máme ešte nejaké špecialitky, ktoré ale môžu zohrať rolu. Prvou je fakt, že Marpo je thajský boxer, kde sa využívajú v primárnej miere kopy a postavenie bojovníka je na zadnej nohe. Na druhej strane Patrik začal priamo s boxom, kde je váha distribuovaná takmer rovnomerne na obe nohy. Ak si teda Marpo prinesie do duelu náznaky postoja z thajského boxu, mohla by to byť výhoda pre Rytmusa.
Druhou perličkou je podlaha. Na tú sa pozerajú zrejme iba najväčší znalci a v tomto zápase bude pritom hrať významnú rolu. XFN má totiž k dispozícii technológiu, keď sa za pár minút zmení MMA klietka na boxerský ring. Má to však jeden háčik, mení sa iba pletivo za povrazy a samotná podlaha ostáva nedotknutá. A to je problém.
Na zápasy MMA sa totiž používa vysoko odpružená podlaha, na zápasy boxu zasa podlaha tvrdá. Má to svoju logiku, keďže v ultimátnych zápasoch vidíme veľa strhov na zem a teda podlaha musí byť mäkká.
V boxe sa zasa používajú topánky, takmer neustále sa pracuje nohami a musíte mať poriadny odpich. Ak XFN nechá na súboj boxerov MMA podlahu, môžeme sa tešiť na nepredvídateľné pohyby, keďže boxeri na mäkkú podlahu jednoducho nie sú zvyknutí a môže ich spomaľovať.
Verdikt
Ak by sme to zhrnuli a pozreli sa na duel z akéhokoľvek uhlu pohľadu, jasným favoritom je Marpo, a tak to vidia aj bookmakeri, ktorí nedávajú Vrbovskému veľa šancí. Ako to už ale u Paťa býva zvykom, určite vyrukuje s výbornou taktikou a diváci tak neuvidia iba súboj dvoch tvári šoubiznisu, ale duel dvoch skutočných bojovníkov.