Táto desiatka hororov je do zimného obdobia priam stvorená.
Koncom decembra nám oficiálne začne zima, a tak možno už aj ty pomaly prechádzaš do obdobia, kedy sa doma cítiš skutočne najkomfortnejšie. Ak sa aktuálne nachádzaš v Česku či na Slovensku, je možné, že už aj u teba zavládlo mrazivé počasie, ktoré však môžeš ako filmový nadšenec využiť vo svoj prospech.
Nasledujúcich 10 hororov je výnimočných práve tým, že v nich hrá veľkú rolu okolitý mráz a sneh. Veríme, že si z nižšie priloženej desiatky dokážeš vybrať titul, ktorý spraví tvoje decembrové večery ešte chladnejšími.
10. Dead Snow (réžia: Tommy Wirkola)
Horor krútiaci sa okolo chaty plnej študentov sa po určitom čase mení na zábavnú vyvražďovačku, v ktorej majú hlavné slovo zombie nacisti. Kvalitatívne síce Dead Snow rozhodne nepatrí medzi žánrovú špičku, ale vďaka svojmu zasneženému prostrediu a netradičnému humoru môže byť skvelou voľbou na sledovanie s partiou priateľov.
Ak sa ti Dead Snow zapáči, môžeš dať pokojne šancu aj jeho pokračovaniu Dead Snow: Red vs. Dead. To býva všeobecne označované za lepší počin než spomínaná jednotka, no vzhľadom na to, že sa tento rebríček týka hororov z prostredia snehu a mrazu, 10. miesto obsadila prvá časť.
9. The Children (réžia: Tom Shankland)
Vianočné sviatky by určite neboli také čarovné, pokiaľ by sme ich netrávili s našou rodinou. Podobnú idylku sa pokúšajú vytvoriť aj postavy z príbehu tohto britského hororu, ale radosť zo spoločných chvíľ im začnú kaziť ich deti. Tie sa z nepochopiteľných dôvodov stávajú čoraz agresívnejšími.
Námet a atmosféra snímky tvoria jej dva najväčšie klady. Film sa však bohužiaľ nevyhol niekoľkým žánrovým klišé, ako napríklad neracionálnemu konaniu väčšiny postáv, ktoré si za svoju smrť môžu častokrát samé. V prípade vypnutia mozgu by si sa ale mal pri sledovaní veľmi dobre baviť.
8. Cold Prey (réžia: Roar Uthaug)
Milovníci slasherov si pri sledovaní nórskeho hororu Cold Prey dozaista prídu na svoje. Vysokohorské prostredie mladým hrdinom prinesie kúsok adrenalínovej zábavy, ktorá sa však skončí menším nešťastím. Jeden z členov partie si totiž zlomí nohu, a preto sú všetci nútení prenocovať v blízkom opustenom hoteli. Samozrejme, tam na nich už čaká vrah.
Škandinávska verzia radovej americkej vyvražďovačky z 21. storočia má jednoducho čosi do seba. Zasneženým prostredím výborne pasuje k zimnému obdobiu, pričom si ju ako v prípade Dead Snow najviac užiješ hlavne s partiou. Cold Prey neprináša do žánru nič nové, ale o to sa ani nesnaží. Na hororový večer k popcornu je však ako stvorený.
7. Silent Night, Deadly Night (Charles E. Sellier Jr.)
Na rok 1984 je Silent Night, Deadly Night pomerne originálnym počinom, ktorý jednoduchým, ale logickým spôsobom odôvodňuje konanie samotného vraha, čo je samo o sebe netradičnou, ale potešujúcou žánrovou výnimkou.
Malý chlapec Billie sa stal svedkom vraždy svojich rodičov. Tých zabil muž prezlečený za Santa Clausa, vďaka čomu si dieťa voči Santovi vytvorí veľkú averziu. Po nasadení jeho obleku sa však z neho stane beštia. Prvú polovicu atmosferického hororu nahradí príjemne zábavné vyvražďovanie tých, ktorí nedokázali byť počas celého roku „poslušní“.
6. Storm of the Century (réžia: Craig R. Baxley)
Do rebríčku zaraďujeme aj horor o snehovej búrke, o ktorý sa z pozície scenáristu postaral samotný Stephen King. S adaptáciami Kingovej knižnej tvorby to síce neraz dopadne veľmi biedne, ale Storm of the Century sa radí k jeho nadpriemerným filmovým spracovaniam.
V trojdielnej filmovej sérii sa pozrieme do malého mestečka, ktoré okrem snehovej búrky napadne diablov posol. Ten od obyvateľov žiada vykonanie hrôzostrašných činov a jediný, kto sa mu môže postaviť, je miestny šerif Anderson.
5. Let the Right One In (réžia: Tomas Alfredson)
Švédsky horor od Tomasa Alfredsona diváka zavedie na zasnežené sídlisko, kde žije 12-ročný Oskar. Do jeho susedstva sa pred nedávnou dobou nasťahovalo mladé dievča Eli. Ich kamarátstvo hraničiace s láskou je narušené v momente, kedy Oskar zistí, že Eli je upírka.
Alfredson vo svojej snímke dokázal odprezentovať tému vampirizmu naozaj obstojným spôsobom, a preto sme ju zaradili aj do redakčného rebríčka najlepších upírskych filmov. Podľa pôvodnej švédskej verzie v roku 2010 vznikol remake, ktorý je však všeobecne považovaný za slabší ako originál.
4. 30 Days of Night (réžia: David Slade)
K najlepším upírskym filmom sme s prehľadom zaradili aj 30 Days of Night. Tento napínavý horor začína pomalým budovaním atmosféry a upozornením diváka na to, že sa malé mestečko na severe Aljašky už čoskoro ponorí do tmy.
Tá bude, ako už z názvu vyplýva, trvať dlhých 30 dní. Na niečo podobné sú obyvatelia zvyknutí, no tohto roku ich odľahlé mesto navštívi aj skupina upírov, ktorí majú celý mesiac na to, aby takmer bezbranných obyvateľov zmasakrovali. V ceste im ale stojí šerif Eben (Josh Hartnett) a jeho žena Stella (Melissa George), s ktorou udržuje problematický vzťah.
3. Misery (réžia: Rob Reiner)
3. miesto si zaslúžene odnáša fanatická Annie Wilkes v podaní Kathy Bates, ktorá nám názorne ukázala, ako by sa nemali fanúšikovia správať k svojim obľúbeným spisovateľom.
Vďaka zasneženým cestám a dávke alkoholu známy autor románov (James Caan) nebezpečne havaruje. Z auta ho vytiahne jeho obdivovateľka, z ktorej sa neskôr vykľuje tyran.
Hororový thriller od Roba Reinera je význačný najmä výbornými hereckými výkonmi dvoch hlavných predstaviteľov. Tí medzi sebou rozohrajú skutočne napínavé divadlo plné okolitého napätia a dusivej atmosféry.
2. The Thing (réžia: John Carpenter)
Carpenterov horor The Thing z roku 1982 patrí medzi najväčšie klasiky žánru. Jeho režisérska lahôdka býva občas porovnávaná aj so slávnym Votrelcom, a to najmä vďaka stiesneným priestorom, mimozemskému nepriateľovi a partii chlapov.
Tým v tomto prípade velí miesto Ellen Ripleyovej (Sigourney Weaver) muž menom MacReady (Kurt Russell). Pokiaľ o tejto snímke počuješ nebodaj prvýkrát, určite zhliadnutie neodkladaj príliš dlho.
1. The Shining (réžia: Stanley Kubrick)
Od Misery sa znova presunieme k príbehu spisovateľa, ktorý tentokrát nebude obeťou, ale hlavným postrachom. Jack Torrance (Jack Nicholson) sa kvôli písaniu novej knihy vydáva so svojou ženou a synom do horského hotela. Dúfajúc, že na danom mieste nájde pokoj, ho od tohto nápadu neodradí ani hrozivá historka spájajúca s minulosťou hotela.
Kubrick vo svojom majstrovskom diele divákom odprezentoval prakticky dokonalý psychologický horor/thriller, patriaci nielen medzi klenoty žánru, ale aj celej kinematografie. Opisovať ďalej jeho kvality by bola už len strata času, a preto sa po prečítaní tejto vety radšej vrhni na jeho sledovanie.