Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 17. 11. 2019 meniny má Klaudia, Deň boja za slobodu a demokraciu

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Filmy a Seriály - Vybrali sme
10
Jakub Hvozdovič
25. november 2018, 13:51

Method acting alebo keď sa herec a postava stávajú jedným a všetky emócie sú skutočné

Ako vznikla táto unikátna technika herectva a čo vlastne obsahuje?

Jakub Hvozdovič
25. november 2018, 13:51
Method acting alebo keď sa herec a postava stávajú jedným a všetky emócie sú skutočné
Zdroj: Focus Features
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
10
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Method acting je pojem, ktorý síce môže znieť povedome, no pre bežného filmového diváka zostáva dozaista zahalený rúškom tajomstva. Asi nebudeme ďaleko od pravdy, keď povieme, že na mainstreamovej popularite nabral napríklad v spojení s vyvádzaním Jareda Leta pri natáčaní komiksovky Suicide Squad.

 

Internetmi obiehali správy o tom, že svojim hereckým kolegom podaroval darčeky, ako napríklad živého potkana či použité kondómy. Sám neskôr tvrdenia označil za zveličené a zopár z nich priamo poprel, no senzácia bola na svete. Method acting sa od tohto momentu v mysliach mnohých stal synonymom šialenstva.

 

Spolu s Letom a rolou Jokera sa človeku ihneď vybaví aj jeho predchodca Heath Ledger. Ten sa vrámci svojej prípravy na úlohu okrem iného zavrel na mesiac do hotelovej izby a viedol zápisník, ktorý mal reprezentovať myšlienky šialeného klauna. Dodnes sa dokonca nájdu ľudia, ktorí jeho predčasný odchod do hereckého neba pripisujú práve náročnému herectvu.  

Čo je teda vlastne ten method acting? Môžeme ho skutočne považovať za akýsi herecký extrém? Kde vznikol a ako sa pretransformoval do podoby, v akej ho poznáme dnes? 

 

Method acting alebo keď sa herec a postava stávajú jedným a všetky emócie sú skutočné

 

Ako to už pri obsiahlych témach býva zvykom, aj tu musíme nazrieť do minulosti. Method acting ako taký je totiž neodmysliteľne spojený s „otcom novodobého herectva“ Konstantinom Sergejevičom Stanislavským.

 

Ruský herec, režisér, producent, učiteľ a jeden zo zakladateľov Moskovského umeleckého akademického divadla (1898) v dobe svojho pôsobenia vzniesol námietky voči príliš umelému poňatiu vtedajších divadelných predstavení. Najhlavnejším poslaním herca bola podľa jeho názoru uveriteľnosť a autenticita, pričom sa tieto aspekty snažil zakomponovať do svojej tvorby.

 

Čo to presne znamenalo? Všeobecným pravidlom vtedajšieho herectva bolo odosobnenie sa od postavy. Freudovskou psychoanalýzou inšpirovaný Stanislavský namietal a tvrdil, že pravé emócie herca môžu pomôcť k uveriteľnejšiemu stvárneniu postavy. 

 

Počiatočný prístup k herectvu sa následne postupne transformoval na ucelený systém. Medzi jeho najvýznamnejšie súčasti patrilo napríklad skúmanie okolia a sledovanie ostatných. Každá osoba je podľa neho jedinečná a preto by mala byť jedinečná a osobitá aj každá rola.

 

Medzi ďalšie metódy patrili napríklad improvizácia, stelesnenie vo forme reči a pohybu či základné otázky typu: „Čo by som ja urobil v situácii mojej postavy?“ a „Čo je motiváciou mojej postavy, a prečo robí to, čo robí?" Azda najvýznamnejším elementom (aj keď sa ho v neskorších rokoch snažil upraviť) však bolo už spomenuté autentické emočné cítenie.

 

Stanislavský operoval s pojmom „emočná pamäť“ a od svojich hercov chcel, aby skutočne cítili to, čo postavy. Ak teda postava zažívala silný smútok, od hercov očakával, že siahnu vo svojej pamäti po zážitku, ktorý u nich vzbudzuje podobnú emóciu.

 

Method acting alebo keď sa herec a postava stávajú jedným a všetky emócie sú skutočné

 

Stanislavský absolvoval s divadlom aj predstavenia v Spojených štátoch, kde jeho prístup spôsobil poriadny rozruch. V roku 1931 vzniklo v New Yorku pod vedením Harolda Clurmana, Cheryl Crawford a Leeho Strasberga divadlo s názvom Group Theatre, ktoré stavalo na jeho princípoch (aj keď mu čiastočne predchádzalo New York American Laboratory z roku 1923).

 

Práve posledný menovaný, Lee Strasberg, bol človekom, ktorý systém čiastočne pozmenil a vyvinul tzv. „Metódu“, z ktorej je odvodený aj samotný názov method acting. Strasberg sa sústredil najmä na dosahovanie realizmu a autentických emócií, a tak započal jeden z najvýznamnejších moderných hereckých smerov.

 

V New Yorku totiž taktiež vznikla prestížna organizácia profesionálnych hercov (a neskôr herecká škola) menom Actors Studio, v ktorej Strasberg pôsobil ako riaditeľ a ktorej súčasťou (aj keď ovplyvnený rôznymi postupmi) boli mená, ako Paul Newman, James Dean, Steve McQueen, Marlon Brando, Al Pacino, Robert De Niro a mnoho ďalších.

 

Práve vplyvom Actors Studio sa tak Strasbergova Metóda preniesla z pôvodne určených divadelných dosiek aj na strieborné plátna. Za jej úspechom stálo najmä to, v akom kontraste bola s dovtedajším uhladeným spôsobom klasického herectva zlatých rokov Hollywoodu.

 

Ako vo svojom obsiahlom článku podotkol kritik Robbie Collin, skvelým príkladom je napríklad scéna v snímke Streetcar Named Desire. V nej môžeme vidieť, ako veľmi rozdielne k svojim postavám pristupuje produkt Metódy Marlon Brando a klasická herečka Vivien Leigh.

 

Filmový formát bol navyše method actingu vcelku naklonený. Herci a režiséri si napríklad uvedomili, že kamera dokáže predsa len lepšie zachytiť emóciu ako divák vzdialený od pódia v divadle. Filmové hviezdy sa teda snažili nájsť spôsob, ktorým by sa mohli vžiť do svojej postavy a dodať jej čo najväčšiu uveriteľnosť. 

 

 

Robert De Niro napríklad v rámci prípravy na Scorseseho film Taxikár získal taxikársku licenciu a behom jedného mesiaca skutočne rozvážal nič netušiacich ľudí po New Yorku. Pre snímku Raging Bull zasa absolvoval desiatky hodín tvrdých boxerských tréningov s profesionálmi. 

 

Ťažkú prípravu absolvoval napríklad aj Adrien Brody pre snímku The Pianist. Ten strávil nielen celé dni hrou na klavír, ale pre zžitie sa s rolou človeka, ktorý prišiel o všetko, sa skutočne vzdal svojich vecí. Predal svoj byt a auto, odpojil si telefóny, zbalil dve tašky vecí a klavír a odcestoval do Európy. Popritom všetkom drasticky schudol, len aby viac zosobnil svoju postavu.

 

Všeobecne známy príklad herca, ktorý je ochotný pre svoje snímky drasticky schudnúť či pribrať, je aj Christian Bale. Ten vážil pri natáčaní snímky The Machinist iba 54 kíl. Na tom by možno nebolo nič zvláštne, no iba o pár mesiacov pribral ďalších 45 kvôli postave Batmana.

 

Zástancom prvkov method actingu je aj jeden z najlepších hercov súčastnosti Daniel Day-Lewis. Pri natáčaní My Left Foot strávil celé týždne na vozíku, pre rolu v Last of the Mohicans sa naučil loviť zver a počas divadelnej hry Hamlet sa mu zdalo, že sa rozpráva so svojím mŕtvym otcom. A aby sme nezabudli, pre snímku The Unbearable Lightness Of Being sa naučil český jazyk, len aby vedel zachytiť ten správny prízvuk.

 

Hercov, ktorí využívajú určité formy Metódy vo svojom umení, sú desiatky a rozhodne nemôžeme vymenovať všetkých. V poslednej dobe sa však s podobnými historkami stretávame častejšie, a to nás privádza k ďalšiemu bodu.

 

Method acting alebo keď sa herec a postava stávajú jedným a všetky emócie sú skutočné

 

Ako tvrdia mnohí odporcovia Metódy, čoraz viac sa na nej stavia ako na marketingovom ťahu štúdia či herca, ktorý chce svoju rolu predať ako hodnovernejšiu. 

 

To samozrejme nie je jediná kritika tejto hereckej techniky. Mnohí ju kritizujú z dôvodu, že práve Strasbergova Metóda ignorovala niektoré Stanislavského myšlienky. Ten si vo svojich neskorších dielach uvedomoval, že pre herca môže byť psychicky náročné prežívať emočne náročné udalosti a snažil sa nájsť iné spôsoby, ako docieliť autentickosť, na ktoré nadviazala Stella Adler či Sanford Meisner (napríklad predstavivosťou).

 

Práve oni si uvedomili už počas svojej práce v Groups Theatre, že Strasbergov štýl je mnohokrát nezdravý a núti herca byť viac sebecký, ako odovzdaný jeho úlohe.

 

Okrem možného ťažkého psychického tlaku sa mnohokrát spomína aj tlak vyvíjaný na ľudí okolo. Natáčanie je samo o sebe náročný proces, pri ktorom môžu ľahko ujsť nervy a štáb naozaj nepotrebuje, aby sa k nim herec správal ponižujúco len preto, že nevychádza z roly.

Method acting alebo keď sa herec a postava stávajú jedným a všetky emócie sú skutočné

 

Method acting je aj napriek svojej kritike dozaista obdivuhodný štýl (či skôr technika) herectva. Z divadelných dosiek na začiatku 20. storočia sa preniesol až na strieborné plátna, pričom môžeme s istotou povedať, že dopomohol k desiatkam nezabudnuteľných hereckých výkonov a brilantných filmov.

 

Pripomíname, že celá téma je hodná skutočne väčšieho skúmania, no to ani nebolo našim zámerom. Snažili sme sa ti aspoň stručne (a samozrejme s dávkou sebakritiky aj laicky) vysvetliť, čo ten method acting vlastne znamená a prečo je v dnešnej dobe toľkokrát spomínaný.

 

Máš nejakú obľúbenú rolu, v ktorej herec či herečka využívali method acting? Ak áno, pokojne sa s ňou podeľ v komentároch nižšie. Samozrejme v nej uvítame aj všetky tvoje pripomienky.

Ohodnoť článok
41
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.