Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 19. 4. 2019 meniny má Jela

hľadaj na refresheri

Odteraz si môžeš článok
uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Zaujímavosti - Veci
13
František Kulhánek
14. september 2018, 10:38

Katastrofický scenár: Čo by pre ľudstvo znamenalo, ak by sa Zem prestala otáčať?

Extrémne rozdiely medzi dňom a nocou, zánik starých a vznik nových kontinentov, obrovské problémy s nespavosťou.

František Kulhánek
14. september 2018, 10:38
Katastrofický scenár: Čo by pre ľudstvo znamenalo, ak by sa Zem prestala otáčať?
Zdroj: pixnio.com
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
13
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Každá noc trvá 6 mesiacov. Takú istú dobu trvá aj deň. V takomto svete zaniklo veľa miest. A ďalšie sa vyľudňujú, pretože vzduch v nich sa stáva nedýchateľný. Z posledných síl sa snažíme prežiť v nehostinnom prostredí. Spoločne sa pozrieme, čo by sa stalo, ak by sa z ničoho nič naša planéta prestala otáčať.

 

Pre každú planétu bez výnimky platí, že rotuje. Na rovníku sa Zem otáča rýchlosťou väčšou ako 1 670 kilometrov za hodinu. Každým rokom však spomaľuje. Pre nás sú ale tieto zmeny nepostrehnuteľné. Spomalí totiž iba o 2 sekundy za zhruba 100 tisíc rokov. Dnes sa ale spomaľovanie otáčania niekoľkonásobne urýchli. Čo ak by o 9 ráno bola zrazu tma a o polnoci svietilo slnko? Aký dopad to bude mať na oceány, prírodu, zvieratá a najmä nás ľudí, keď sa jeden deň natiahne z pôvodných 24 až na 8 760 hodín?

 

Katastrofický scenár: Čo by pre ľudstvo znamenalo, ak by sa Zem prestala otáčať? 

 1. deň – otáčanie sa spomalilo o 1 km/h

Prvý deň akékoľvek zmeny nevnímame, no naše technológie áno. Už takto malá zmena má pre nás obrovské dopady. Prvé problémy nastávajú na letiskách. Väčšina lietadiel využíva k navigácii systém GPS. GPS využíva mnoho satelitov, ktoré lietadlu hlásia jeho pozíciu. Základnou premennou celého systému je čas.

 

Hodiny na satelitoch sú v neustálom kontakte so základňou na Zemi. Čas sa zoraďuje podľa atómových hodín, ktoré sú najpresnejšie na svete. Spomaľovanie rotácie síce chod hodín nijakým spôsobom nenaruší, no pozemné základne, ktoré so satelitmi udržujú spojenie, sa nenachádzajú tam, kde si satelity myslia, že sú.

 

GPS skrátka neráta s tak závažnou zmenou rýchlosti rotácie. Celý systém sa tak naruší a dopady sú katastrofálne. Piloti sú počítačmi navádzaní mimo pristávacích dráh. Milióny ľudí v lietadlách sú preto v ohrození. Tisícky lietadiel sú zrazu bez podpory GPS. Množstvo ľudí však o probléme stále netuší.

 

Katastrofický scenár: Čo by pre ľudstvo znamenalo, ak by sa Zem prestala otáčať? 

 15. deň – otáčanie sa spomalilo o 15 km/h

Každý deň sa hromadia ďalšie a ďalšie problémy. Každoročne zaznamenajú komerčné letecké spoločnosti viac ako 2 miliardy cestujúcich. So zmenami rotácie Zeme však letecká doprava už prestáva byť viac bezpečná. Lety sa preto rušia. Ďalší veľký problém predstavujú oceány. Zem nemá dokonalý guľatý tvar. Vodu na rovníku drží práve rotácia. Akonáhle sa rotácia znižuje, inak povedané sila slabne, začínajú sa oceány presúvať. Miliardy kubíkov vody sa začínajú prelievať z rovníka k pólom.

 

Iba pár dní po tom, čo došlo k spomaľovaniu rotácie Zeme, začína hladina oceánov v polárnych oblastiach stúpať a pomaly zalievať pevninu. Vlády postupne nariaďujú evakuáciu osídlenej Arktídy. So zmenami výšky hladiny morí prichádza tiež zmena vzduchu.

 

Naša atmosféra je rozložená rovnomerne okolo celej planéty. Otáča sa zarovno s ňou. Keď sa však otáčanie spomaľuje, atmosféra sa vydáva za oceánmi, teda smerom k pólom. Ako prvé túto skutočnosť pociťujú veľkomestá v tropických oblastiach. Rio De Janeiro, Lagos, Jakarta, Singapur , desiatky miliónov ľudí, ktorí tu žijú, majú stále väčšie problémy s dýchaním. Problémy ale začínajú pociťovať aj mestá vo vyšších polohách.  

 

Katastrofický scenár: Čo by pre ľudstvo znamenalo, ak by sa Zem prestala otáčať? 

 120. deň – otáčanie sa spomalilo o 225 km/h

Od chvíle, kedy sa rotácia našej planéty začala spomaľovať, ubehli 4 mesiace. Deň už viac netrvá 24 hodín, po novom má o necelé 4 hodiny naviac. Svetlo aj tma sú preto o 2 hodiny dlhšie. V uliciach celého sveta sa pomaly, ale isto rozpútava chaos. Severnej Amerike ani Európe zatiaľ zmeny v oceánoch a vzduchu nespôsobujú veľké problémy. Na obzore je ale ďalší problém. Zem postihujú zemetrasenia v oblastiach, kde boli ešte donedávna úplne vylúčené.

 

Čo ich spôsobuje? Ako iste všetci vieme, Zem je zložená z troch vrstiev – jadro, izolujúci plášť a vonkajšia kôra. Všetky vrstvy sa pritom točia spolu. Akonáhle sa však rotácia spomaľuje, každá vrstva spomaľuje inou rýchlosťou, čo vyvoláva obrovské trenie.

 

Geologickým katastrofám sekundujú neustále sa prelievajúce oceány. Hĺbka morí v polárnych oblastiach dosahuje za bežných podmienok zhruba 4 až 5 kilometrov. 4 mesiace po spomalení rotácie dosahuje hĺbka na niektorých miestach aj 13 kilometrov.

 

Katastrofický scenár: Čo by pre ľudstvo znamenalo, ak by sa Zem prestala otáčať?

 

Postupne sa tak mení aj mapa Zeme. Oblasti, ktoré ešte donedávna pokrývali moria a oceány, sú zrazu bez vody. Prvýkrát v histórii sa tak Veľká Británia prepojila so starým kontinentom. Obrovské nové územia si pripísalo aj Holandsko či Belgicko. Podobne sú na tom niektoré štáty v USA. Kedysi vyhlásené pláže na Floride sa odrazu ocitli na súši.

 

Obrovské problémy už spôsobuje aj atmosféra. Tá sa v dôsledku spomaľujúcej rotácie presúva k hornej a dolnej časti planéty. V mestách na rovníku sa vzduch stáva tak riedky, až sa stáva nedýchateľný. Póly sa tak postupne ocitajú pod vodou a na rovníku redne vzduch. V obývateľných zónach ničia infraštruktúru a obydlia vybuchujúce sopky a zemetrasenia.

 

Katastrofický scenár: Čo by pre ľudstvo znamenalo, ak by sa Zem prestala otáčať? 

1 rok – otáčanie sa spomalilo o 340 km/h

Vplyvom stále sa spomaľujúceho otáčania sa jeden deň predĺžil už na 30 hodín. Prepojenie Veľkej Británie s Európou je už minulosťou. Vplyvom presúvajúceho sa Atlantického oceánu k pólom nadobudli mnohé európske krajiny nové územia. Teraz je však oceán na severnom pole tak veľký, že zaplavuje značnú časť Európy, Kanady a Ruska. Spojené kráľovstvo, Škandinávia a Pobaltie sú úplne pod vodou. Londýn, Paríž, Moskva už viac neexistujú.

 

Austrália už je spojená s Indonéziou. Celosvetovo významné prístavy sa odrazu ocitajú na suchu. Lodná doprava je ochromená. Ľudstvo sa potýka s ďalším problémom. Magnetosféra, ktorá chráni Zem pred spaľujúcim Slnkom, teraz vplyvom spomaľujúcej rotácie slabne. Obývateľné zóny, ktorým nehrozia záplavy ani riedky vzduch, sa teda potýkajú so spaľujúcimi účinkami Slnka.

 

K najprosperujúcejším oblastiam v USA patria štáty na stredozápade. Zemetrasenia sa tam vyskytujú minimálne, vzduch je dýchateľný a nehrozia ani žiadne záplavy. Problémom sú však potraviny, ktoré si musia ľudia vlastnoručne pestovať, keďže pozemná infraštruktúra je už nenávratne zničená.

 

Katastrofický scenár: Čo by pre ľudstvo znamenalo, ak by sa Zem prestala otáčať? 

2,5 roka – otáčanie sa spomalilo o 1 350 km/h

Zem sa teraz otáča rýchlosťou iba 320 km/h. Deň sa predĺžil o celých 100 hodín. Pod vodou sa ocitá stále viac krajín. Rovník má aj naďalej nedýchateľný vzduch. Zóny, v ktorých je ešte život možný, sa tak neustále zmenšujú. Aj tu je to ale boj o holý život. Ľudí trápia psychické problémy vznikajúce najmä z nedostatku spánku a úplne narušeného biorytmu. Každý deň teraz znamená viac ako 5 normálnych dní. To je približne 60 hodín slnečného svitu a 60 hodín tmy.

 

Pre ľudí v obývateľných zónach je najväčším problémom práve spánok. Jeho nedostatok spôsobuje prudké zmeny nálad, rozmazané videnie, halucinácie, zmätenosť, dezorientácia. Mozog v dôsledku vyčerpania prestáva fungovať. Keďže sa oceán od rovníka presunul k pólom, vznikol v rovníkovom pásme úplne nový kontinent. Kvôli riedkemu vzduchu je však jeho veľká časť neobývateľná.

 

Katastrofický scenár: Čo by pre ľudstvo znamenalo, ak by sa Zem prestala otáčať? 

4 roky – otáčanie sa spomalilo o 1 600 km/h

 

Od chvíle, kedy sa rotácia Zeme začala spomaľovať, uplynuli 4 roky. Planéta teraz rotuje rýchlosťou len 60 km/h. Deň sa tak predlžil na neuveriteľných 624 hodín, čo je dĺžka takmer jedného mesiaca. Slnečný svit teraz trvá 13 normálnych dní. Tak isto trvá aj noc.

 

Systém ročných období už viac neplatí. Počasie teraz najviac ovplyvňuje prítomnosť alebo neprítomnosť Slnka. Počas takmer dvojtýždňových nocí teploty klesajú až k –55 stupňom Celzia. S príchodom tmy sa ľudia ocitajú v zovretí snehu a mrazu. Jedinou nádejou je vychádzajúce Slnko, ktoré mrazy rýchlo zaženie. Rozdiely medzi dňom a nocou sú extrémne. Veľká časť zvieracej populácie už vyhynula. Extrémne podmienky spomaľujúcej planéty ich skrátka vyhubili.

 

Oceán už pomaly zaplavuje aj New York. Zo zaplaveného mesta trčia len mrakodrapy. Chicago také šťastie nemá. V dôsledku riedkeho vzduchu sú Afrika, Austrália aj Južná Amerika neobývateľné. Vzduch tu dosahuje takej riedkosti, ako vo výške 10 000 metrov nad morom. Obživou pre väčšinu ľudí sa stali oceány, v ktorých život hýri ako nikdy predtým. Z poľnohospodárov sa teraz stávajú rybári.

 

Katastrofický scenár: Čo by pre ľudstvo znamenalo, ak by sa Zem prestala otáčať? 

5 rokov – Zem sa zastavila

Systém striedanie dňa a noci je už minulosťou. V dôsledku otáčania Zeme okolo Slnka má 1 deň 1 rok. Slnko prichádza na dlhých 6 mesiacov. Po zapadnutí je dlhá, 6 mesiacov trvajúca noc. Zatiaľ čo teploty počas tmy klesajú na –60 stupňov Celzia, počas dňa stúpajú až k +60 stupňom Celzia.

 

Celým rovníkovým pásmom sa tiahne nový svetadiel. Obývateľný je však len z polovice. Od pólov až k obratníkom sa tiahnu oceány a moria. Katastrofa si vyžiadala zhruba 6 miliárd životov.

 

Takáto situácia síce zrejme nikdy nenastane, no z načrtnutia katastrofy môžeme vidieť, ako je rovnováha pre našu planétu a tým pádom aj pre nás dôležitá.

 

Katastrofický scenár: Čo by pre ľudstvo znamenalo, ak by sa Zem prestala otáčať?

 

Ak ťa tento scénar zaujíma viac, potom sa určite pozri na dokument z britskej produkcie Následky, na ktorého základe bol zostavený aj tento článok. 

Zdroj: youtu.beFoto: T62 - Aftermath, wikimedia.org / Kevin Gill Tagy: zem, budúcnosť, prirodne katastrofy
Ohodnoť článok
116
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.