Obdivujeme ich, milujeme ich, závidíme im. Blogeri na Instagrame s nami zdieľajú to naj z ich života, čo však stojí za ich slávou?
Sú sexi, príťažliví, cool, inšpirujú nás módnymi kúskami, cestovateľskými tipmi a krásnym dizajnom. Influenceri na sociálnych sieťach sú dnes takmer vplyvnejší než celebrity. Značky sú ochotné im platiť, aby sa prezentovali v najnovších teniskách, testovali technické vychytávky, alebo sa vyfotili s ich drinkom. Spolu s followermi im teda nestúpajú iba čísla na Instagrame, ale aj na bankovom účte.
Hoci mnohí chápeme, že rozdiel medzi obsahom zdieľaným na sociálnych sieťach a reálnym životom je obrovský, nie vždy vidíme, čo všetko stojí za slávou dnešných blogerov. "Z Instagramu sa skrátka stal nový spôsob reklamy. Peniaze, ktoré môžu užívatelia získať, vytvorili priestor pre nebezpečnú hru," hovorí blogerka Sara Melotti, vďaka ktorej sme publikovali aj článok o temných zákutiach Instagramu.
Ľudia sú schopní pre like urobiť všetko, aj klamať a podvádzať. Možno nie všetci vedia, že Instagram v roku 2016 zmenil spôsob, akým ukazuje obrázky jednotlivých profilov. Miesto toho, aby ich prezentoval v chronologickom poradí, pracuje na báze algoritmu. Teraz sa ti fotky zobrazujú na základe toho, aká vysoká je pravdepodobnosť, že dáš like a tvojho vzťahu k človeku, ktorý obsah zdieľal.
Ako sa teda niekto vypracuje z obyčajného priemerného účtu s pár stovkami sledovateľov na tisícového influencera? Existuje na to hneď niekoľko trikov. Prvým z nich je like si kupovať. Na webe nájdeš obrovské množstvo rôznych stránok a služieb, ktoré ti sľubujú, že ti zdvihnú tvoju reputáciu na Instagrame. Ich taxa sa väčšinou pohybuje od pár eur až k tisíckam, podľa toho, ako veľmi chceš, aby ti pomohli.
Ďalším trikom, ktorý praktizujú mnohí, je reagovanie na náhodné stránky. Čím viac komentárov, tým viac pozornosti. Blogeri sa snažia jednoducho pokryť, čo najviac obsahu na webe. Dávajú like, kde sa len dá a trávia na sociálnych sieťach hodiny denne.
Instagramové miesta sú tiež neoddeliteľnou súčasťou blogovania. Jednoducho, predstavujú nejaké trendové miesto, na ktorom sa už pred tebou odfotila tisícka iných ľudí, no keďže chceš vyzerať cool, cvakneš sa tam aj ty. Hashtag na takomto mieste má potom vyššiu šancu nielen zvýšiť ti ego, ale aj počet followerov. Takže ak si sa ešte neodfotil na vrchole Empire State Building či pred Notre-Damom v Paríži, mal by si to rýchlo napraviť.
Aplikácia ponúka aj takzvané kolektívne vlastnené účty. Tie často publikujú iných blogerov a zverejňujú ich fotografie. Jasné, že ak sa ocitneš na stránke, ktorá má tisícky followerov, prospeje to aj tvojmu vlastnému účtu. Aj tu však vznikol problém a ľudia sa snažia zarobiť, kde sa len dá. Preto sa ti môže ľahko stať, že si za uvedenie na ich účte si vypýtajú pekne mastnú sumu. "Za uvedenie môjho Instagramu na jednej stránke si vypýtali 475 dolárov!" povedala blogerka.
Keď si myslíš, že si už počul všetko, prečítaj si pozorne ďalší trik. Influenceri sa zoskupujú, väčšinou vytvoria spoločný chat alebo skupinu na Facebooku či Whatsapp a keď publikujú nový príspevok, upozornia na to všetkých v skupine. Potom dá povinne každý svoj like, komentár alebo follow. Vďaka tomu tak obsah vyzerá príťažlivejší a zaujímavejší. "Kľúčom je získať čo najviac reakcií v prvej polhodine od uverejnenia fotografie. Tak dokážete oklamať algoritmus a bude vás všade ukazovať medzi prvými príspevkami," hovorí Sara.
Veľa súčasných influencerov vníma Instagram ako platformu, ktorá už stratila svoje čaro. Už viac nejde o umenie, krásne fotografie a inšpiratívny obsah, ale o to získať, čo najviac sledovateľov. "Je to špinavý biznis skoro ako mafia," priznáva blogerka.
Teraz už poznáš všetky tipy, ktoré sa dajú využiť na spopulárnenie tvojho obsahu. Je však otázne, či celý tento ošiaľ komentárov a followerov neničí pravý význam blogovania, ktoré nás má v prvom rade inšpirovať a poskytovať kvalitný obsah.
Fotografka Sara Melotti tvrdí, že so špinavými trikmi skoncovala, no mnohí ich využívajú naďalej. Kým si teda klikneš na niekoho účet a začneš mu závidieť všetky tie like a pozornosť, ktorá sa mu dostáva, prever si, či hrá naozaj čistú hru.