Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 28. 1. 2020 meniny má Alfonz

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Tech - Hry
4
Dominik Vetrák
27. marec 2018, 16:25
Čas čítania: 5:42

Vynikajúce A Way Out ponúka zábavu pre dvoch. Zažite spolu útek z väzenia, nemocničnú naháňačku či útok na mexickú vilu (Recenzia)

Nezávislí vývojári pod dohľadom Josefa Faresa vytvorili tak trochu revolučnú hru v žánri local co-op.

Dominik Vetrák
27. marec 2018, 16:25
Čas čítania: 5:42
Vynikajúce A Way Out ponúka zábavu pre dvoch. Zažite spolu útek z väzenia, nemocničnú naháňačku či útok na mexickú vilu (Recenzia)
Zdroj: hazelight studios
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
4
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

V roku 2013 uzrela svetlo sveta indie záležitosť menom Brothers: A Tale of Two Brothers. Ide o originálnu príbehovku s množstvom gameplayu, jednoduchšími puzzle aktivitami a hlavne zaujímavým spôsobom ovládania. V hre sa totiž vžijete do kože dvoch bratov, ktorých ovládate simultánne jedným ovládačom. 

Samozrejme, hrať ju teda môžete vo dvojici, oveľa viac si ju ale užijete sami a ja vám sľubujem, že po jej dokončení sklamaní nebudete. Faresove hry, zdá sa, oplývajú a oplývať snáď budú aj naďalej veľmi silnými punchlinami na konci. To ale predbiehame.


O rok neskôr, a teda v roku 2014, Josef Fares založil indie štúdio Hazelight Studios, s ktorým nadviazalo spoluprácu EA v rámci ich programu EA Originals. EA sprostredkovalo švédskemu nezávislému štúdiu takmer 4 milióny dolárov pre vývoj ich ďalšej hry, nad ktorou mali mať plnú kreatívnu zodpovednosť.

 

Švédi pritom mali dostať všetky zisky z predaja. Fares odmietol natočiť nový film, keďže išlo o jeho vysnívaný projekt a podľa jeho prejavu na Game Awards v decembri môžeme usúdiť, že sa ku filmom tak skoro ani nevráti.

 

A to je dobre, pretože vytvára nádherné hry.

Píše sa rok 2017 a nám je predstavený titul A Way Out, revolúcia medzi co-op hrami. Nejde o top-down twin stick shooter, nejde o 2D adventúru či plošinovku, nie je to ani Knack. A Way Out vníma potreby hráčov na vyššej úrovni, a tak nám je sľubovaný intenzívny split-screen pre dvoch hráčov, kedy ani jeden z nich nie je limitovaný pohybom toho druhého.

 

Vynikajúce A Way Out ponúka zábavu pre dvoch. Zažite spolu útek z väzenia, nemocničnú naháňačku či útok na mexickú vilu (Recenzia)
A vcelku inteligentný, keďže počas hry som si ani raz nevšimol, kedy sa obraz prelínal, menili sa formáty split-screenu či kedy sa záber sústreďoval na jednu postavu. A to oceníte. Nakoniec, režisér a hlavný dizajnér hry Josef Fares natočil 5 plnohodnotných filmov, takže niečo o skvelom zážitku z diania na obrazovke niečo vedieť musí.

 

A pri koncepte dvoch odsúdených väzňov snažiacich sa utiecť z basy to naplno využil. A Way Out je príbehom Vincenta a Lea, dvoch neznámych chlapov, ktorí si vo väzení k sebe postupne hľadajú cestu až zistia, že obaja túžia po jednom - po pomste. 

Zavolajte si teda kamaráta k sebe domov a ak býva ďaleko, jednoducho si obaja zapnite konzolu/PC a ponorte sa do hrania spoločne. Ale to by bolo vcelku drahé, že? 120 eur za dve nové hry nedá predsa nikto normálny. A v tom je to čaro. Fares ukazuje herným konglomerátom fakáča a dokazuje, že tento projekt je pre neho skutočne blízky a robí to pre hráčov. 

A Way Out totiž stačí zakúpiť raz. Hra vás vyjde na nejakých 30 eur, pričom váš spoluhráč ju už kupovať nemusí. Jednoducho si stiahne aplikáciu a hrá sa zadarmo. Kde dnes nájdete novinku na pultoch, ktorá ponúka mnohé významné production values, má skvelé hodnotenia (momentálne 81 na Metacritic) a ponúka vysnívaný co-op zážitok? 

Odpoveď poznáte sami. 

 Na titule začalo pracovať 10 ľudí, pričom v roku 2018 už Hazelight Studios tvorilo takmer 40 zamestnancov a aj naďalej sa zväčšujú. Vzhľadom na fakt, že ide o indie titul robený hŕstkou ľudí, musíme pred technickým spracovaním a kvalitou ako takou v prípade A Way Out zložiť klobúk.

Iste, nejaké chybičky sa nájdu aj tu, no ja osobne som sa nestretol so žiadnymi bugmi, vizuálne ide o multiplatformový štandard (nečakajte ale úroveň Far Cry 5), no a nezaznamenal som ani žiadne prepady FPS. Pravdepodobne by som ich ale ani nevnímal, pretože som sa celý čas nevedel odtrhnúť od diania na obrazovke.

 

Strih a kamera sú kľúčovým aspektom vnímania príbehu a situácie na obrazovke a musím poznamenať, že Hazelight sa to podarilo na jednotku. Aj napriek zaujímavejšej situácií na strane partnera aj tak hľadíte na svoju časť obrazovky a snažíte sa sústrediť na svoju úlohu/prostredie okolo vás.

S priateľkou sme to prešli na jeden záťah. Zabralo nám to zhruba 6 a pol hodiny, no nestrachujte sa. Ani chvíľu sa totiž pri tých pár hodinách nebudete nudiť a navyše je tu vysoká znovuhrateľnosť.

Pri druhom zapnutí hry si totiž môžete vybrať druhú postavu a zažiť tak odlišné scény a gameplay dizajn. Nehovoriac o voľbách k prístupu v pokračovaní úlohy. 

 

Vynikajúce A Way Out ponúka zábavu pre dvoch. Zažite spolu útek z väzenia, nemocničnú naháňačku či útok na mexickú vilu (Recenzia)

V priebehu hry budete mať asi tak 4-5 možností, ako pristúpiť k danej situácii. Vylákať starcov rozumne alebo násilím? Utiecť pred policajtmi s využitím stealthu alebo sadnúť do ich auta a naplno to rozbaliť? Hra ponúka viacero dôvodov, prečo by si ste ju mali prejsť aspoň dvakrát a urobili by ste chybu, keby ste tak neučinili. 

Za cenu 15 eur tak môžete rátať s nezabudnuteľným co-op zážitkom (co-op titulov mám nahratých požehnane, takže v tomto bode mi môžete veriť) a zábavným gameplayom. Čerešničkou na torte je niekoľko podarených co-op momentov, ako napríklad brilantné splavovanie rieky, rovnako ako útek z nemocnice s doprovodom kreatívneho strihu. 

 

No dobre, dočítal som sa až sem, no stále poriadne neviem, o čom tá hra dopekla je. Prepáčte, nechal som sa uniesť. Začínate v base, bohužiaľ, útek z väzenia je príliš krátky. Rýchlo sa z neho dostanete a následne vás už čaká honba za pomstou s malými, no emotívnymi odbočkami. 

Samozrejme, herecké výkony nie sú na úrovni first party titulov od Sony či Microsoftu, no herci pochopili koncept hry a daných scén, a tak im ich osobnosti budete veriť. A Way Out je interaktívny, pevne uchopený príbeh, ktorý však dáva hráčovi plnú kontrolu nad spôsobom, ako sa k jeho veľkolepému vyvrcholeniu dostane.

 

Vážne, to finále je z hľadiska level dizajnu, príbehového zvratu a rôznych herných mechaník absolútna lahôdka a jeden z mojich najobľúbenejších herných momentov/sekvencií. Ale veď sa k tomu dostanete sami. 

 

Vynikajúce A Way Out ponúka zábavu pre dvoch. Zažite spolu útek z väzenia, nemocničnú naháňačku či útok na mexickú vilu (Recenzia)

Čo sa gameplay náplne ako takej týka, A Way Out je veľmi rozmanité. Dočkáte sa naháňačky s policajtmi, spomínaného splavenie rieky, stealth pasáži, akčnej pasáže so zbraňami, ale aj pokojných sekvencií, kde si budete môcť užívať život vôkol vás.

 

Pomôžu v tom minihry či dialógy s NPC (niektoré sú fakt zaujímavé a vtipné, takže sa nikam neponáhľajte). 

 

V prvom rade nečakajte akčnú hru v zmysle množstva prestreliek. Zbraní sa v podstate chopíte až na samom konci hry, no až dovtedy mi to vôbec neprekážalo. Mierenie a strieľanie je intuitívne, aj keď, rovnako ako celá hra, až príliš jednoduché.

 

Dokopy nás chytili/zomreli sme asi tak dvakrát, a aj to bolo kvôli našej nepozornosti, takže sa nebojte dať hru do ruky aj mladším súrodencom.

 

Podstatné ale je, že "combat" fungoval. Viac som si však užíval iné pasáže a hlavne niekoľko cool co-op momentov, a teda herných úsekov/maličkosti špeciálne nadizajnovaných tak, aby cez ne prešli len dvaja spolupracujúci hráči.

 

Určite ste si už všimli, že sa vyhýbam detailnejšiemu opisu príbehu a herných aktivít/náplne, no vzhľadom na krátku hernú dobu vás nechcem ochudobniť o nič podarené, čo by ste radi zažili sami. 

 

Vynikajúce A Way Out ponúka zábavu pre dvoch. Zažite spolu útek z väzenia, nemocničnú naháňačku či útok na mexickú vilu (Recenzia)

Rozhodne totiž môžete rátať s pár prekvapeniami a skvelými pasážami, aké neboli v traileroch. Je však škoda, že Fares a Hazelight nemali väčšie zdroje.

 

Pretavilo by sa to v realizáciu ešte ambicióznejšieho titulu. Rovnako ako z hľadiska hracej doby, tak hernej veľkosti ako takej. Na tomto titule je totiž až nepekne cítiť, že za ním stojí nezávislé štúdio bez potrebných prachov a stovky vývojárov. 

Pevne však verím, že co-op formát Fares neopustil a v budúcnosti bude ešte ambicióznejší, pretože spoločne so svojimi kolegami má množstvo originálnych nápadov. 

A Way Out je malá veľká hra, pri ktorej budete objavovať a skúmať prostredie ako už dávno nie. Odmenou vám bude nejaký ten easter egg, zaujímavé trofeje, pár vtipných situácií, no hlavne tie mini hry. Sú fakt božské a s priateľkou sme sa pri nich slušne zabavili/nasmiali. Aj napriek svojej jednoduchosti teda účel splnili na 100%. 

 

Mám dojem, že viac vedieť nepotrebujete. Čo sa záporov týka, zhrnul by som to do krátkej hracej doby, príliš rýchleho úteku z väzenia a celkovo "orezaného obsahu". Na A Way Out je totiž cítiť, že ambície boli väčšie, no zdroje nedovolili urobiť hru väčšou.

 

Vynikajúce A Way Out ponúka zábavu pre dvoch. Zažite spolu útek z väzenia, nemocničnú naháňačku či útok na mexickú vilu (Recenzia)

 

Na jednej strane je to škoda, na druhej strane bolo aj menej priestoru na zlyhanie, a tak veľa negatív nájsť skutočne nevieme.

 

Je úplne jedno, či co-op obľubujete alebo ste u neho nováčikom. Postavy, príbeh, gameplay, co-op momenty a vynikajúci záver spoločne so zábavnými minihrami spravia túto hru vynikajúcim zážitkom pre vás a vášho kamaráta/priateľku/hocikoho.

 

Technická stránka je vzhľadom na počet vývojárov obstojná, herné mechanizmy fungujú na jednotku a vzhľadom na cenu a local/multiplayer splitscreen coop ide o záležitosť, ktorú by ste nemali minúť. A aj keď nemyslíte na podporu takýchto odvážnych a talentovaných vývojárov, urobte to aspoň pre seba.

Kúpou tejto hry totiž nič nestratíte, práve naopak. Len po jej skončení nedúfajte, že nájdete podobný co-op zážitok. Nič podobné tu totiž nie je, a aj preto si táto hra odo mňa odnáša vysokú známku. Náramne sme sa bavili a pevne veríme, že nabudúce to bude ešte lepšie, dlhšie a prepracovanejšie. 8,5/10.

 

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Foto: hazelight studios Tagy: a way out
Ohodnoť článok
13
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.