Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 22. 10. 2020 meniny má Sergej

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Vybrali sme
1
Peter Pavlík
21. marec 2018, 11:01
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Kultoviny, ktoré musíte vidieť: Napínavá, vtipná a nezabudnuteľná Smrtonosná zbraň

Mel Gibson a Danny Glover ako milované policajné duo.

Peter Pavlík
21. marec 2018, 11:01
Kultoviny, ktoré musíte vidieť: Napínavá, vtipná a nezabudnuteľná Smrtonosná zbraň
Zdroj: Warner Bros.
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
1
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

„I´m Too Old for This Shit“

 

Filmové plátno pozná množstvo nerozlučných dvojíc, ktoré sa stali legendami. Laurel a Hardy, Butch Cassidy a Sundance Kid, prípadne komédie dvojice Bud Spencer a Terence Hill. Aby ich interakcia fungovala, je potrebné nájsť čo najfunkčnejšie znaky, ktoré ich rozdeľujú a zároveň spájajú.

 

Z ich rozdielnych charakterov následne vzniká pre diváka mnoho atraktívnych situácií. A nie iba komických, akoby sa na prvý pohľad mohlo zdať. V našich kultovinách sa budeme tentoraz venovať sérii, obsahujúcej jednu z najpopulárnejších dvojíc kinematografie. Smrtonosnej zbrani.

 

Kultoviny, ktoré musíte vidieť: Napínavá, vtipná a nezabudnuteľná Smrtonosná zbraň

 

Dvojica detektívov Martin Riggs a Roger Murtaugh sa objavili v štyroch celovečerných filmoch a ich príbehy sa už stihli nesmrteľne zapísať do fanúšikovských sŕdc. A ako to v podobných prípadoch zvykne byť, všetko to mohlo byť inak.

 

Písal sa rok 1982 a kinami sa s úspechom prehrmela akčná komédia 48 hodín. Producent Joel Silver zavetril úspešný model a hľadal spôsob, ako na úspech eskapád Eddie Murphyho a Nicka Nolteho nadviazať.

 

Voľba padla na scenár začínajúceho Shanea Blacka. Príbeh dvoch vojnových veteránov, momentálne policajtov, vyzeral lákavo. Miesil zaujímavé postavy, akciu a humor. Aj keď nie v takej miere ako vo finálnej podobe. Pôvodná verzia bola totiž omnoho temnejšia a vlastne s titulom, ktorý sme nakoniec videli, nemala mnoho spoločné.

 

Na zjemnenie výsledku bol budúcim režisérom Richardom Donnerom najatý Jeffrey Boam. To však už predbiehame. Prvou režisérskou voľbu bol Ridley Scott. Po zlých skúsenostiach s natáčaním Blade Runnera ho ale štúdio odmietlo.

 

Ďalším z oslovených sa stal legendárny Leonard Nimoy. Spock z pôvodného Star Treku. No ten, aj vďaka spomínanej pochmúrnosti, neprejavil záujem a odišiel si natočiť remake francúzskeho hitu Traja muži a nemluvňa.

 

Kultoviny, ktoré musíte vidieť: Napínavá, vtipná a nezabudnuteľná Smrtonosná zbraň

 

Zaujímavé je, že táto slušná (aj keď už takmer zabudnutá) komédia dokázala utŕžiť viac než prvá Smrtonosná zbraň. Z krátkodobého hľadiska to bol teda dobrý ťah. Jeho miesto nakoniec zastúpil Richard Donner. Skvelý remeselník a najmä žánrový chameleón.

 

Už v tej dobe mal na konte tri budúce klasiky a navyše každú v inom žánri aj štýle. Alebo poznáte rozdielnejšie filmy než horor Prichádza Satan!, komiksovku Superman a detské dobrodružstvo Goonies?

 

Kľúčovým aspektom úspechu projektu však bolo herecké obsadenie. Zvažovaní boli napríklad Kurt Russell, Patrick Swayze, Liam Neeson, Michael Douglas alebo Bruce Willis. Paradoxom je, že posledný menovaný odmietol úlohu kvôli Smrtonosnej pasci, ktorú odmietol Mel Gibson. Budúci Martin Riggs.

 

V scenári nebola rasa jeho partnera definovaná a hľadal sa proste niekto, kto by mal s Gibsonom potrebnú chémiu. Voľba padla na Dannyho Glovera. Obaja predstavitelia si okamžite padli do oka a vôbec nevadilo, že Glover bol o desať rokov mladší, než predpisoval scenár. Jeho hláška „I´m Too Old for This Shit“ stihla aj tak zľudovieť.

 

Kultoviny, ktoré musíte vidieť: Napínavá, vtipná a nezabudnuteľná Smrtonosná zbraň

 

Natáčanie začalo v Auguste 1986 a nezaobišlo sa bez nepríjemností. To, že Mel Gibson počas natáčania fajčil dve krabičky denne a občas musel počas natáčania akčných scén dostávať kyslík, nebol ten najväčší problém. Produkciu totiž postihla nehoda, keď bol na motocykli zabitý slávny kaskadér Dan Robinson. Práve jemu je venovaný tento film.

 

Po ukončení natáčania sa išlo tradične do strižne, no výsledný produkt bol aj napriek humorným vsuvkám, stále príliš temný. Padlo teda rozhodnutie ho zjemniť. Na podlahe strižne tak skončila napríklad prvá Riggsova scéna.

 

V pôvodnom openingu sa dostal pod vplyvom alkoholu do potýčky v bare. Následkom zjemnenia bola vystrihnutá scéna so sniperom ohrozujúcim deti v škole a takisto pôvodný záver.

 

V ňom sa Riggs s Murtaughom rozídu a zavrú si dvere k prípadným pokračovaniam. Keď však tvorcovia videli, ako navzájom parádne fungujú, použili alternatívny koniec, ktorý poznáme. Všetky tieto scény môžete nájsť na DVD štvrtej časti.

 

Premiéra bola 6. marca 1987 a úspech v kinách bol veľký. Pri rozpočte 15 miliónov dolárov sa ich podarilo utŕžiť vyše 120, z čoho viac než polovica pochádzala z domácej pôdy. Tomuto výsledku takisto určite prispel aj legendárny recenzent Roger Ebert.

 

Ten označil film za nielen skvelý akčný thriller, ale takisto funkčnú drámu. A to muselo divákov zaujať.

 

Kultoviny, ktoré musíte vidieť: Napínavá, vtipná a nezabudnuteľná Smrtonosná zbraň

 

Nezabúdajme, že sa pohybujeme v osemdesiatych rokoch. Kiná valcovali nepriestrelní hrdinovia, ako John Rambo, prípadne John Matrix z Komanda. Na rozdiel od titulov dvojice Schwarzenegger/Stallone však Smrtonosná zbraň ponúkla aj jav, ktorý nebol v tomto žánri využívaný.

 

A tým bola civilnosť.  Donner ponúkol návštevníkom kina ľudí z mäsa a kostí. Boli zraniteľní a zďaleka nie dokonalí.

 

Hlavný hrdina so samovražednými sklonmi bol totiž v tej ére niečím nevídaným. Projekt dokonca získal oscarovú nomináciu. Aj keď iba v technickej kategórii za najlepší zvuk. Nenápadne tak začala žánrová revolúcia, dokonaná o rok neskôr Smrtonosnou pascou. Ak si tieto dve série mýlite, verte tomu, že tomu tak byť nemuselo.

 

Na videokazetách totiž pri úvodnom titulku zaznie preklad názvu ako Vražedná zbraň. Titul z obalov však bol lákavejší a pri ňom už navždy ostalo. Do našich kín sa však vinou socialistickej cenzúry nedostal. Prvým filmom série, ktorý sme si mohli vychutnať na plátne, tak bola až dvojka. Aj to až tri roky po jej premiére. 

 

Pokračovanie bolo otázkou času a prišlo po dvoch rokoch. Pôvodný scenár Shana Blacka končiaci Riggsovou smrťou bol odmietnutý a budúci autor Posledného skauta a tretieho Iron Mana ostal iba pri tvorbe základného príbehu.

 

Projekt po ňom prevzal už spomínaný Jeffrey Boam. Tentoraz už ako hlavný scenárista. A tón jedničky zľahčil.

 

Kultoviny, ktoré musíte vidieť: Napínavá, vtipná a nezabudnuteľná Smrtonosná zbraň

 

Pribudlo viac humoru a na jeho obstaranie bola napísaná postava Lea Getza. Joe Pesci sa úlohy zhostil s obrovskou chuťou a bez neho si už túto sériu nevieme predstaviť. Pri tvorbe svojho charakteru sa inšpiroval svojou návštevou Disneylandu s Mickey Rourkom.

 

Jeho neustále „Okay, okey, okey“ pochádza z historky, keď sa dve hviezdy pýtali na informácie a dotyčný im ich vysvetľoval za neustáleho opakovanie tohoto slova.

Rozpočet bol navýšený takmer o polovicu a za 28 milónov sa dalo teda natočiť omnoho viac epických akčných scén než v relatívne komornej jednotke. Vzhľadom na zjemňovanie vyznenia prvej časti je obrovským paradoxom, že dvojka sa počas natáčania stávala "temnejšou".

 

V pôvodnom scenári mala totiž hrdinova nová láska Rika s tvárou Patsy Kensit prežiť. Dokonca je natočený aj koniec, kde sa ako pár s Riggsom chystajú na oslavu vďakyvzdania k Rogerovej rodine.

 

Takisto záver ostal relatívne otvorený. V tej dobe nikto nevedel, či sa tvorcovia pustia do ďalšieho pokračovania. Schválne si skúste pozrieť poslednú scénu tejto časti bez vedomia toho, že sa bude v sérii pokračovať. Zranený Riggs ležiaci v Rogerovom náručí za zvukov Knocking on Heaven´s Door rozhodne nie je stopercentným happy endom.

 

Kultoviny, ktoré musíte vidieť: Napínavá, vtipná a nezabudnuteľná Smrtonosná zbraň

 

Po premiére však bolo okamžite jasné, že sa pokračovať bude. Tržby oproti prvému dielu narástli, čo bolo koncom osemdesiatych rokov neuveriteľný jav. Diváci nakoniec nechali v pokladniciach po celom svete takmer 228 miliónov dolárov.

 

Divácke reakcie boli vďaka väčšej porcii humoru ešte priaznivejšie a mnoho ľudí považuje druhú časť za najvydarenejší diel série. A nie je divu. Scény, ako bomba na záchode, „prcgumovník“ alebo útok na príves sa už dávno stali legendárnymi. Film získal nomináciu na Oscara za strih zvukových efektov.

 

A krasojazda mohla pokračovať.

 

Premiéra trojky prebehla v roku 1992 a v tom čase už bol zo série skutočný fenomén. Medzitým sa samozrejme vyrojilo množstvo napodobovateľov a žáner buddy movies začal byť čím ďalej, tým viac populárnejší. Dokonca aj Sylvester Stallone si „zadovážil“ parťáka s tvárou Kurta Russella.

 

Reč je samozrejme o hite Tango a Cash, jednej z najlepších napodobenín tohto tohto vzorca. Rozpočet opäť narástol, aj keď vzrast na 35 miliónov nebol tak výrazný ako v prípade druhého dielu.

 

Kultoviny, ktoré musíte vidieť: Napínavá, vtipná a nezabudnuteľná Smrtonosná zbraň

 

Úspech si však vybral svoju daň. Zo scenára napísaného opäť Boamom, za spolupráce Roberta Marka Kamena, takmer úplne vymizli temné podtóny. S výnimkou Rogerových výčitiek svedomia už ide o čistokrvnú akčnú komédiu. Aj keď pôvodná myšlienka bola iná.

 

Nová postava stvárnená Rene Russo mala byť pôvodne muž so sebedeštrukčnými sklonmi, pripomínajúcimi Riggsa v prvej časti. Nakoniec sa od toho upustilo a prim tu hrajú takmer sitcomové situácie a veľkolepé akčné scény. Tvorcovia mali v tomto prípade veľké šťastie.

 

Kvôli úvodnému výbuchu bola vyhodená do povetria skutočná budova. V Orlande na Floride chcelo mesto zničiť svoju radnicu a tak ponúklo filmárom, či by ju nechceli vyhodiť do povetria. Producent Joel Silver samozrejme ochotne súhlasil.

 

Zaplatil mestu 165 tisíc dolárov a obe strany boli spokojné. Poslanci zarobili a filmári získali za minimálne náklady veľkolepý opening.

 

Prostredie určené pre finále bolo takisto určené na likvidáciu. Išlo o neúspešný developerský projekt domov pre boháčov. Hlavnou podmienkou pre štáb bolo, aby ho celé zničili. Proste sen každého producenta akčných filmov.

 

Kultoviny, ktoré musíte vidieť: Napínavá, vtipná a nezabudnuteľná Smrtonosná zbraň

 

Definitívna zmena tónu série divákov trochu zaskočila, no kladné ohlasy boli opäť v ohromnej prevahe. A takisto zvedavosť na nové dobrodružstvá populárnej dvojice detektívov. Otvárací víkend v hodnote 33 miliónov dolárov patril vo svojej dobe k jedným z najväčších v histórii. Trajektória vzostupných tržieb tiež pokračovala. Nakoniec sa výsledky zastavili až tesne nad 321 miliónmi dolárov.

 

Je preto prekvapivé, že diváci sa pokračovania dočkali až po dlhých šiestich rokoch. Kľúčovú úlohu v tom zaiste zohrávala neochota Mela Gibsona sa do svojej slávnej úlohy vrátiť.

 

Nakoniec však producent našiel 25 miliónov dôvodov, prečo by tak mal učiniť. V tej dobe už úspešný producent a oscarový režisér (Statočné srdce), tak nakoniec na vtedajší rekordný honorár kývol.

 

Vrátili sa takisto všetky ďalšie obľúbené postavy a aj niekoľko nových. Najviac pozornosti na seba upriamil Jet Li ako hlavný záporák.

 

Jackie Chan odmietol stelesniť zápornú postavu a Silver tak siahol po ďalšej veľkej hongkongskej hviezde. Pre neho to znamenalo veľký vstup do továrne na sny a diváci dostali jedného z najlepších záporákov série.

 

Ďalším výrazným prírastkom bol komik Chris Rock. Bolo teda jasné, že návrat ku koreňom sa nekoná a bude sa pokračovať v humornejšom podaní.

 

Kultoviny, ktoré musíte vidieť: Napínavá, vtipná a nezabudnuteľná Smrtonosná zbraň

 

Rozpočet bol neuveriteľných 140 miliónov dolárov (dobové správy hlásili 90) a tvorcovia neponechali nič náhode. V dokonalom stroji sa však niečo zaseklo a štvrtý diel sklamal. Prepálené humorné eskapády sa dostali do popredia pred príbehom a Smrtonosná zbraň definitívne stratila čaro. Civilnosť a realistickosť boli definitívne preč. 

 

V žiadnom prípade však nešlo o zlý či priemerný počin. Postavy boli stále sympatické, akčné scény veľkolepé (hlavne diaľničná naháňačka je stále úžasná) a príbeh mal dobrý spád. Smerovanie atmosféry však bolo pre veľa ľudí studenou sprchou. Odrazilo sa to aj na tržbách. Tie boli prvýkrát nižšie než v prípade predchádzajúceho dielu.

 

Konečný súčet 285 miliónov dolárov tak musel byť pre tvorcov sklamaním. Solídne, no nie úžasné výsledky boli určite zapríčenené aj zmenou doby. Akčné komédie už boli mimo kurz a do popredia sa dostávali vizuálne štylizované akčňáky.

 

Ako napríklad bočný projekt Silvera a Warnerov k tomuto filmu. Istý Matrix.

 

Kultoviny, ktoré musíte vidieť: Napínavá, vtipná a nezabudnuteľná Smrtonosná zbraň

 

Na otázku, či bude päťka, sa zdvorilo odpovedalo, že nikoho pred rokmi nenapadlo, že by mohla byť dvojka. Gloverova kariéra sa nikdy poriadne nenaštartovala a Mel Gibson sa začal sústrediť na vlastné režijné projekty. Raz za čas sa uzavretie série síce spomenie, no jej reálny návrat je nepravdepodobný. A možno je to dobre. 

 

Pri spomienke, kam sa dopracovala príbuzná Smrtonosná pasca a v akom štýle sa teraz točia podobné žánrovky, buďme radi, že séria skončila so cťou. Seriál na motívy tejto nesmrteľnej klasiky je toho dôkazom. 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Foto: Warner Bros. Tagy: Kultoviny, lethal weapon, smrtonosna zbran
Ohodnoť článok
26
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.