Služba si podozrivú aktivitu všimla príliš neskoro.
Hudobná služba Spotify platí jednotlivým interpretom za každučké prehratie skladby približne 0,004 dolára. Na prvý pohľad a hlavne individuálne táto čiastka nevyzerá nijak lákavo, ale ak si neznámy Bulhar či bulharská skupina a uvedomíš si masový potenciál sadzieb, veľmi rýchlo dokážeš premeniť streamovanie hudby na dokonalú zlatú baňu.
Podmienky Spotify ďalej uvádzajú, že služba považuje za jedno prehratie skladby vypočutie trvajúce minimálne 30 sekúnd, a tak si prefíkaní Bulhari založili dva playlisty naplnené skladbami presne podľa vkusu samotného Spotify. Každý playlist obsahoval približne 500 skladieb a aj keď ho počúvalo iba 1200 ľudí, čiže 2400 užívateľov dohromady, teoreticky dokázal mesačne vyprodukovať až 415-tisíc dolárov.
Vtip spočíval v tom, že piesne boli umelé a mali len čosi viac ako 30 sekúnd, vďaka čomu ich mohlo mať 1200 účtov zapnutých v kontinuálnej slučke. Znamenalo by to, že ak tieto skladby hrali 24 hodín denne a 7 dní v týždni celý mesiac, dokopy by Spotify zaregistrovalo 72 miliónov prehratí, a teda majiteľom vyplatilo okolo 415-tisíc dolárov. Netreba zabúdať, že cez 400-tisíc zarobil len jeden playlist, pričom ten druhý zarobil podobnú čiastku.
Pri vytvorení 1200 Premium účtov boli mesačné náklady iba 12-tisíc dolárov, čo znie v porovnaní so zarobenou čiastkou ako omrvinka. Najlepšie na tom je, že Bulhari nespáchali žiadny trestný čin, pretože sa iba riadili podmienkami služby a ešte aj poctivo platili prémiové účty, a tak si len svoje vrecká poriadne nabalili vlastnou genialitou.
Oh snap! Click #fraud from Bulgaria cost @Spotify $1M in royalty fees without breaking a single law. Check out the great @Quartz article https://t.co/wQuPf4LaYk #clickfraud #crimepays pic.twitter.com/1qVZao8D9J
— Ronen Shnidman (@TABerlioz) 23. února 2018