Niektorí z nás im ešte stále nedokázali prísť na chuť, iní majú za sebou tisícky vycvakaných snímok. Do ktorej skupiny patríš?
Ešte pred pár rokmi sa popularite tešili fotografie o zrkadlo, dnes si už mnohí nevedia predstaviť život bez prednej kamery. Tento trend sa na Slovensko dostal s príchodom prvých kvalitnejších smartfónov a na chuť mu prišiel každý, kto rád zdieľa svoj život s ostatnými. Áno, selfies si už svoju vlnu kritiky vytrpeli, no v konečnom dôsledku sa negatívna odozva týkala vždy len konkrétnej skupiny ľudí. V prvom rade nežnejšieho pohlavia (a občas aj mužov), ktorí prehnaným spôsobom upozorňovali na svoj vlastný výzor.
Účel selfie dokážeme veľmi rýchlo vycítiť a počet tých, ktorí si prostredníctvom nich vynucujú pozornosť, našťastie výrazným spôsobom ubúda. Dnes sú kvalitné predné kamery prostriedkom na interaktívnu komunikáciu s blízkymi, slúžia na zaznamenávanie dôležitých momentov či spomienok a v neposlednom rade, môžeme vďaka nim s okolím zdieľať samých seba v rôznych situáciách.
Pred pár dňami sme vás prodstredníctvom instagramu vyzvali, aby ste nám odporúčali kráľov a kráľové selfie fotiek. Tento článok tak budú doprevádzať víťazi.
Zároveň by sa dalo diskutovať aj o tom, či selfie ešte stále zapadá do definície trendu, keďže sa už pred časom stali plnohodnotnou súčasťou života mnohých ľudí všetkých generácií. Prednou kamerou sa fotia staré zaľúbené páry pred Orlojom, kolegovia v práci, rodičia so svojimi deťmi a využívame ich aj v bežnej komunikácii ako odpoveď. A dôkazom dopadol aj nedávny výskum, ktorý prišiel na to, že robenie populárnych selfies a ich zdieľanie s priateľmi, robí ľudí šťastnejšími.
Zúčastnení mali za úlohu fotiť sa každý deň počas niekoľkých týždňov. Výskumníci sledovali a zaznamenávali ich reakcie aj odpovede na konkrétne zatvorené otázky, pričom prvotný záver bol, že na lepšiu náladu ľudí vplýva aj zdieľanie obrázkov, ktoré vytvoril samotný autor. A niečo podobné platí aj v prípade, keď zdieľame obsah, o ktorom sme presvedčení, že zdvihne náladu ostatným.
Experiment bol realizovaný na vzorke študentov strednej školy a podľa prvej autorky štúdie Yu Chen ukázal, že cvičenie prostredníctvom vytvárania a zdieľania obrázkov pomocou smartfónov môže viesť k zvýšeniu množstva pozitívnych pocitov u ľudí, ktorí sú v tomto cvičení zapojení. Výsledkom sú tri skupiny ľudí, do ktorých by sme dokázali všetkých fotografov jasne zaradiť:
1. Robíš si selfie s pocitom sebavedomia a pohodlia
2. Prednou kamerou fotíš seba s vecami, ktoré ťa robia šťastnými
3. Fotíš to, čo podľa teba môže spraviť šťastnými tvojich blízkych, čo má za následok pocit užšieho sociálneho spojenia
A čo majú všetky tieto tri typy ľudí spoločné?
Na to má odpoveď spoluautorka štúdie, profesorka Gloria Mark: Môžeme vidieť množstvo správ v médiách o negatívnom dopade používania moderných technológií a my v UCI sa na tieto záležitosti pozeráme veľmi opatrne. No za posledné desaťročie bola rozšírená snaha venovať sa niečomu, čo poznáme ako „pozitívna práca s počítačom“ a ja si myslím, že táto štúdia ukazuje, že niekedy môžu naše zariadenia poskytovať ich užívateľom aj výhody.“
Bez ohľadu na to, v ktorej z týchto skupín si sa našiel, máme tu pre teba ešte jeden tip na smartfón, s ktorým ťa budú selfie fotografie baviť ešte o niečo viac. Nový model Galaxy A8 od značky Samsung totiž prichádza s duálnym fotoaparátom, ktorý za sebou skrýva rafinovanú príčinu. Medzi nimi je totiž možné svižne prepínať a každý z nich ponúka iný druh selfies.
Na výber je tak široká škála od detailných záberov s rozostreným pozadím až po všemožne dokonalé portréty. Šikovná funkcia Live Focus sa postará o to, aby bol efekt rozostrenia pred odfotením ideálny. Záber tak bude naozaj kvalitný a vy podľa zverejnenej štúdie o niečo šťastnejší. No a najlepšie na tom všetkom je, že pokiaľ si sa v našom článku našiel, zákúpiť si ho môžeš napríklad ihneď.
Už čoskoro na našom oficiálnom Instagrame @refreshersk zároveň prebehne súťaž o nový Samsung Galaxy A8, takže nás nezabudni sledovať!