Ingvar Kamprad mal za sebou nelichotivú minulosť.
Uprostred druhej svetovej vojny založil spoločnosť, ktorá sa v nasledujúcich desaťročiach vypracovala na jedného z najväčších svetových nábytkárskych gigantov, ale zakladateľ IKEA Ingvar Kamprad dlhé roky skrýval hrozivé tajomstvá. Niet pochýb o tom, že Kamprad mal v sebe podnikateľského ducha už od útleho detstva, pretože ako malý chlapec predával čokoľvek, z čoho mohol zarobiť nejaké peniaze, a tak zbieral lesné plody a potom ich ponúkal na trhu.
V sedemnástich rokoch však zistil, že na trhu existuje diera v oblasti predaja nábytku, a preto zobral svoje iniciály a začiatočné písmeno z názvu rodinnej farmy, aby vďaka tomu mohla vzniknúť IKEA. V roku 1943, keď svoju spoločnosť založil, však Ingvar Kamprad začal pôsobiť aj v ďalšej organizácii a nešlo o žiadne podnikateľské združenie.
The founder of IKEA and one of the greatest entrepreneurs of the 20th century, Ingvar Kamprad, has passed away at the age of 91. pic.twitter.com/DxyALH1LQ9
— IKEA Today (@IKEAtoday) 28. ledna 2018
Kamprad vstúpil do švédskej fašistickej skupiny, prakticky odnože nemeckej strany NSDAP vo Švédsku, ktoré sa v druhej svetovej vojne rozhodlo zostať neutrálne. Fašisti napriek tomu dokázali v krajine vybudovať slušné základy svojej chorej ideológie a šíriť ich s veľkou radosťou pomáhal aj samotný Kamprad.
Zakladateľ IKEA sa rýchlo stal podporovateľom muža menom Per Engdahl, ktorý sa stal vodcom fašistickej skupiny vo Švédsku, a podporoval Hitlerove Nemecko natoľko, že na stretnutiach hnutia vykrikoval, aby sa Švédsko vo vojne pridalo na stranu nacistov. Kamprad sa mal dokonca aktívne podieľať aj na hnutí Nordic Youth, čo bola mládežnícka fašistická organizácia, ale tento predpoklad nebol nikdy oficiálne potvrdený.
Na druhej strane, samotný Kamprad priznal svoju aktivitu vo fašistických hnutiach, ktorá bola dokonca na takej úrovni, že zakladateľ IKEA zabezpečoval aj nábor nových členov. Kamprad teda prechádzal po Švédsku a snažil sa presvedčiť čoraz viac ľudí, aby sa pridali ku fašistickému hnutiu, pričom sa predpokladalo, že Kamprad mal vo švédskej fašistickej organizácii aj oficiálne postavenie. Svedčí o tom aj fakt, že v roku 1950 dokonca pozval spomínaného vodcu miestnych fašistov Engdahla na vlastnú svadbu a ani po desiatkach rokov neuznal, že Engdahl bol zlým človekom.
Ingvar Kamprad: Founder of Ikea who struggled to shake off Nazi skeletons in the cupboard https://t.co/NsGtkBcZcw
— The Independent (@Independent) 31. ledna 2018
Aktivita mladého podnikateľa vo fašistických kruhoch prerástla až do takej výšky, že bol o ňom vo švédskej tajnej polícii vytvorený špeciálny spis, a tak niet pochýb o tom, že Kamprad fašistickú ideológiu naplno podporoval. Paradoxne preto vyznieva jeho vzťah s najlepším kamarátom a prvým zamestnancom, ktorého okrem zakladateľa IKEA získala.
Otto Ullmann sa do Švédska dostal po tom, čo ušiel z nacistického Nemecka a dostal príležitosť žiť na rodinnej farme rodiny Kampradovcov, pričom z Nemecka musel ujsť kvôli svojmu židovskému pôvodu. Jeho rodičia boli nacistami zavraždení počas holokaustu, a tak vyznieva jeho vzťah s Kampradom ešte bizarnejšie, pretože Kamprad po celé tie roky dokázal pred Ullmannom tajiť skutočnosť, že podporoval ideológiu a režim, ktorý ho pripravil o rodičov.
Práve Ullmann mal byť prvým človekom, ktorému Kamprad zavolal a ospravedlnil sa v čase, keď sa informácie o jeho fašistickej minulosti konečne dostali na verejnosť. Nacistickú minulosť objavila až správa vo švédskom časopise na začiatku 90. rokov minulého storočia a neskôr bližšie objasnila aj kniha, ktorú napísala Elisabeth Asbrink až v roku 2011.
Ikea founder Ingvar Kamprad Dead at 91: Frugal Billionaire Who Apologized for Nazi Ties and Built Furniture Empire https://t.co/TqYuNurQ7H pic.twitter.com/AyUkH1NgMZ
— Newsweek (@Newsweek) 28. ledna 2018
Švédsky miliardár sa po prevalení temnej minulosti nesnažil svoje aktivity vo fašistickom hnutí zakrývať a pri viacerých príležitostiach ich otvorene priznal. V tom čase bola IKEA už obrovským svetovým gigantom a množstvo ľudí zostalo zaskočených v momente, keď sa dozvedeli, koho v minulom storočí jej zakladateľ podporoval. Kamprad dokonca napísal aj dlhočízny list svojim tisícom zamestnancom v spoločnosti a neustále sa snažil prosiť o odpustenie za to, čo robil ako mladý chlapec bez toho, aby si uvedomoval následky svojho konania.
Aj keď mu väčšina ľudí jeho činy odpustila, dodnes sa nájdu skupiny, ktoré spoločnosť IKEA ignorujú a budú ju ignorovať aj naďalej. Nezáleží im na tom, či bol švédsky miliardár skromný človek jazdiaci na svojom starom Volve, ale skôr na tom, že podporoval jeden z najhorších režimov na svete.