Tento rok nám viacerí tvorcovia dokázali, že strach sa dá nahnať aj inak, než ľakačkami a veľkým množstvom krvi.
Rok 2017 bol plný hororových kúskov, či už to z dielne Hollywoodu alebo menších štúdii. Dočkali sme sa pár originálnych príbehov a na druhú stranu nás potešil aj nejaký ten spin-off alebo nezávislák.
Po minuloročnom výbere sme pre vás vybrali desiatku toho najlepšieho, čo nás v roku 2017 stretlo, pričom na výbere a zostavovaní rebríčka pracovali traja redaktori. Mimochodom, pripomíname, že sme do zoznamu zaradili filmy podľa ich širšej distribúcie doma a v zahraničí, aj keď sa mohli v ojedinelých prípadoch napríklad objaviť na festivalových premietaniach už v minulom roku. Poďme teda na to.
10. Gerald's Game (réžia: Mike Flanagan)
Po skvelom horore It sme sa napokon dočkali ďalšej kvalitnej adaptácie Stephena Kinga. Mike Flanagan sa po slabších výkonoch (Before I Wake) vrátil v kvalitnej forme a doručil napínavú a herecky výbornú žánrovku. Fanúšikovia iste ocenia, že film sa Kingovej knihy drží pomerne verne, dokonca nechýba niekoľko odkazov na iné spisovateľove diela.
Carla Gugino v hlavnej úlohe predviedla špičkový výkon a jej postupný psychologický rozpad je podaný mimoriadne verne. Milovníci hororov/thrillerov skrátka nemajú príliš nad čím váhať. Snáď si aj chystané Kingove adaptácie udržia nastavenú latku kvality.
9. Raw (réžia: Julia Ducournau)
Treba povedať, že Raw rozhodne nepatrí ku klasicky strihnutým hororom. Omnoho viac sa totiž blíži festivalovému filmu. Zmierte sa s tým, že všetky tie reči o obrovskej brutalite snímky sú len nafúknutou bublinou. Na druhej strane, vôbec to nevadí, pretože Raw aj tak stojí za pozretie.
Omnoho lepšie však bude, keď sa pred zhliadnutím zbavíte akýchkoľvek očakávaní a pôjdete do filmu s čistou hlavou. Potom si môžete užiť poriadne znepokojivú atmosféru, poriadne čierny humor či geniálny výkon Garance Marillier v hlavnej úlohe.
8. Better Watch Out (réžia: Chris Peckover)
Better Watch Out patrí k tým snímkam, o ktorých je lepšie pred pozretím nevedieť vôbec nič. Dej tohto svojrázneho mixu hororu a cynickej komédie sa totiž uberá poriadne nečakanými cestami a diváka dokáže neraz poriadne prekvapiť, čo je takmer malý zázrak.
K výbornému nápadu treba pripočítať skvelých hercov - najmä mladý Levi Miller si svoju rolu dáva s takým prehľadom, že budete len neveriacky čumieť, kde sa to v ňom berie. Skvelí sú však aj Olivia DeJonge a Ed Oxenbould.
7. It Comes at Night (réžia: Trey Edward Shults)
Nezávislá nízkorozpočtovka, poviete si. It Comes at Night je ale perfektným príkladom, že s dobrým scenárom dokážete zázraky a nepotrebujete k tomu takmer žiadne ľakačky či CGI. Temná atmosféra sa dá vytvoriť aj úplne inak, než je známe z mainstreamových hororov. Dej sa točí okolo malej rodinky vo svete spustošenom nákazou, ktorá postihnutých mení na čosi desivé.
Členovia rodiny prebývajú v horskom dome a dodržiavajú prísne pravidlá, aby dokázali prežiť. V jeden deň sa však pokoj zmení na zúfalstvo, čistú paranoju a strach, a vy spoločne s postavami nebudete veriť naozaj nikomu. Veľa muziky za málo peňazí.
6. A Cure for Wellness (réžia: Gore Verbinski)
Snímka sa od samotného začiatku predstavovala ako atmosférický horor plný krásneho vizuálu švajčiarskych Álp či sanatória pre chorých. Zatiaľ čo prvá polovica buduje celkom mrazivý príbeh podobný Scorseseho tajomnému Shutter Island, tá druhá už trochu kríva.
Nič to však nemení na fakte, že Verbinski doručil vyše dvojhodinovú lahôdku plnú mysteriózna, ktorá vo výsledku skončí ako číra fantasmagória. Ale je len na vás, či si vás získa alebo nie. My sme ostali príjemne potešení a radi uvidíme viac podobných projektov.
5. Annabelle: Creation (réžia: David F. Sandberg)
Povedzme si úprimne. Jednotka si síce zarobila poriadny balík, no ani zďaleka nedokázala naplniť očakávania náročného hororového diváka. Boli sme prekvapení, že Sandbergov druhý počin dopadol oveľa lepšie. Režisér už od začiatku servíruje nepríjemnú atmosféru, ba čo je dôležitejšie, šetrí ľakačkami viac, než by ste predpokladali a dbá na to, aby neboli predvídateľné.
Keďže je Annabelle: Creation prequelom, tvorcovia si dali záležať aj na priamom prepojení s originálom, a to aj na úkor veľkolepého finále. Napriek tomu ide o jednu z tých lepších duchárčin tohto roka.
4. Life (réžia: Daniel Espinosa)
To, čo spočiatku vyzeralo ako mix Votrelca a Gravitácie, sa napokon prekľulo do zábavnej, napínavej a miestami až poriadne nechutnej vesmírnej vyvražďovačky. Samotný film je o skupinke vedcov, ktorí majú skúmať vzorky z Marsu a snažiť sa prebudiť/nájsť v nich život. Úspešne sa im to podarí a malé dievčatko zo Zeme tento organizmus pomenuje Calvin.
Nikto však spočiatku netuší, aké zlo v sebe skrýva. Obsadenie snímky v podaní Ryana Reynoldsa, Jakea Gyllenhaala či Rebeccy Ferguson pohladí na očiach nejedného diváka a samotné finále je už len čerešničkou na torte.
3. Split (réžia: M. Night Shyamalan)
Najlepšiu trojku otvára famózny Split, ktorý sa skôr javí byť viac thrillerom, ako hororom. Napriek jeho žánrovému zaradeniu a kvalite by bol hriech ho nezaradiť. Voľné pokračovanie filmu Unbreakable, kde sa tentokrát v hlavnej úlohe predstavil vynikajúci James McAvoy ako muž, ktorému sa podarí uniesť tri dievčatá a skryť ich na neznámom mieste.
Celá situácia sa začne zamotávať v momente, keď diváci zistia, že v mužovej hlave žije 23 rozdielnych osobností. Napätie, skvelé herecké výkony a zvraty robia film hodný aj opätovného zhliadnutia a my sa už tešíme na jeho pokračovanie.
2. It (réžia Andy Muschietti)
Opäť snímka, ktorá sa dostala aj do našej top desiatky hollywoodskych projektov roku 2017. Filmové adaptácie kníh od Stephena Kinga väčšinou nedopadnú tak, ako by si ich fanúšikovia predstavovali, a preto sme radi, že sa It stalo výnimkou.
Dnes už najúspešnejší horor histórie kinematografie nám predstavuje partiu detí bojujúcu so svojimi najväčšími formami strachu a, samozrejme, desivým klaunom Pennywiseom stvárneným brilantným Billom Skarsgårdom. Chémia medzi detskými protagonistami funguje na výbornú a núdza nie je ani o poriadne napätie či intenzívne hororové sekvencie. Pochváliť treba aj riadne vybudované dejové línie. Tešíte sa na dvojku tak, ako my?
1. Get Out (réžia: Jordan Peele)
Kto by to bol povedal, že sa na samotnom vrchole nášho rebríčka objaví film s úplne odlišnou formou strachu? Päťmiliónový rozpočet a 254-miliónové tržby sú pre rozbehnuté produkčné štúdio Blumhouse jasným ziskom, a rovnako tak aj úspechom v srdciach azda každého hororového fanúšika.
Inteligentný horor pod velením nováčika Jordana Peelea je obohatený o prvky satiry, čierneho humoru a hlavne rasovú tematiku, ktorá je v dnešnej dobe všeobecne diskutovaná. Pripočítajte si k tomu paranoju a vybudovaný strach aj v naoko bežných situáciach, a máte vo výsledku geniálnu hru s divákom, ktorá si vás namotáva až do samotného konca.
Minulý rok sa niesol prevažne v znamení duchárčin a strachu z neznámeho, no a tento rok nás opäť čaká veľká porcia zimomriavok, o čom sme sa presvedčili v článku tu. Nezabudnite zahlasovať v ankete nižšie, prípadne sa s nami podeľte o svoj vlastný rebríček.