Utorok 19. 2. 2019 meniny má Vlasta

hľadaj na refresheri

Odteraz si môžeš článok
uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Zaujímavosti - Veci
1
Martin Z.
11. február 2018, 13:29

10 zaujímavostí o hokeji, ktoré si pravdepodobne nevedel

Prinášame vám 10 zábavných faktov o tomto krásnom zimnom športe.

Martin Z.
11. február 2018, 13:29
10 zaujímavostí o hokeji, ktoré si pravdepodobne nevedel
Zdroj: wikipedia/Pawel Maryanov
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
1
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Zimné olympijské hry sú v plnom prúde a jedným z najsledovanejších športov bude nepochybne hokejový turnaj. Aj bez účasti hráčov NHL to budú na ľade bez debát kvalitné zápolenia. A napriek tomu, že hokej nám Slovákom už neprináša toľko radosti ako pred rokmi, pripravili sme si pre vás zopár zaujímavostí z tejto najdynamickejšej kolektívnej hry.

 

 

1. Postup vďaka minci

V kanadskom meste Calgary sa minulý rok odohralo zápolenie s rozporuplným koncom. Bol to zápas play off, čiže musel mať víťaza. Po 60 minútach zápasu medzi mládežníckymi tímami Buffalo Wranglers a Calgary Royals svietilo skóre 4:4. Organizátori stretnutia však nemali čas na predĺženie, ktoré malo nasledovať.

 

A tak sa rozhodli pre samostatné nájazdy. Narýchlo však rozuzlenie nepriniesli. No a keďže ľad bol vtedy rezervovaný iba do určitej doby, rozhodol hod mincou. Ďalej postúpili „spravodlivo“ hráči Buffalo Wranglers.

 

2. Najdlhší zápas

Odohral sa v Nórsku medzi Storhamarom a Sarpsborgom. Našťastie to nebol prípad ako v Calgary a hráči mohli zápas dohrať. Písali sme našťastie? Títo hráči by možno napokon radšej tiež brali hod mincou, lenže na začiatku predĺženia ešte netušili, čo ich čaká. Stretnutie trvalo niečo vyše 217 minút. Tých hokejových. V reálnom čase ubehlo takmer 9 hodín. Bufety na štadióne už boli prázdne a diváci (a tiež hráči) dopĺňali energiu vďaka okolitým reštauráciám. Polícia zaznamenala niekoľko telefonátov od ľudí, ktorých blízki boli na hokeji. Niektorých z nich považovali za nezvestných...

 

Na konci boli víťazi taktiež porazenými a porazení taktiež víťazmi. Mimochodom, vyhral Storhamar. Konečné skóre sa klasickým zapisovaním dá vyobraziť takto:

 

Storhamar 2:1 8OT Sparta Sarpsborg (0:0, 1:0, 0:1, 0:0, 0:0, 0:0, 0:0, 0:0, 0:0, 0:0, 1:0)

 

Gól v predĺžení, ktorý bol vykúpením.

 

3. Gretzky draftovaný nebol, za to neexistujúci hráč draftovaný bol!

Čože? Ako je to možné? Jednoducho. Draftová lotéria funguje s rôznymi pravidlami v NHL od roku 1963. Ale v dobe, kedy akurát Gretzky prechádzal do veľkého seniorského hokeja, bol hráčom Edmontonu Oilers. No a „Olejári“ v tom čase hrali v konkurenčnej súťaži WHA. Tá akurát zanikla, resp. niektoré jej tímy sa pričlenili do NHL. Gretzky sa teda nedostal na draft, ale plynule vošiel do NHL v roku 1979 ako 18-ročný hráč zazmluvnený Edmontonu.

 

Najlepší hráč všetkých čias teda draftovaný nebol, zatiaľ čo na draft sa dostal aj jeden neexistujúci hokejista. Bol ním v roku 1974 Taro Tsujimoto, draftovalo ho Buffalo Sabres, ktorého predstavitelia si dovolili takýto žart. Vymysleli si meno a aj klub, v ktorom akože hrával - Tokio Katana (skvele sa hodilo k Sabres – šable). V tej dobe sa takéto niečo nedalo len tak ľahko overiť, a tak mal vymyslený Japonec chvíľu aj svoje miesto v šatni, kde dokonca visel dres s jeho menom.

 

4. Legenda #68

Reč bude samozrejme o čoskoro 46-ročnom veteránovi z Kladna. Nedávno vykorčuľoval pravdepodobne na svoj posledný zápas NHL. Bolo tak tomu posledný deň v roku 2017. Kedy ale bol jeho prvý zápas? Vtipne môžeme poznamenať, že ak sa niečo v našich životoch stalo veľmi, veľmi dávno, môžeme príbeh začať vetičkou „v čase, keď Jágr začínal v NHL“. Jeho čísla sú impozantné, zastavili sa na hodnotách: 1733 zápasov a v nich 1921 bodov (766+1155) v základnej časti. Pritom Jágr zažil tri štrajky NHL a tiež hral tri roky v KHL.

 

Buďme teraz trošku maximalisti a predstavme si, že by sa v NHL žiadny štrajk neudial a navyše by Jarda neodišiel na tri sezóny do Omsku. Výpočtami vás tu zaťažovať nejdeme, ale snažili sme sa zohľadňovať jeho produktivitu v časoch, kedy práve v NHL z rôznych dôvodov nehral (aj vzhľadom na zranenia).

 

Dlhovekosť + vyhýbanie sa zraneniam + obrovská kvalita = výnimočné štatistiky. Suma sumárum, z našich výpočtov nám vyšlo, že od októbra 1990 až do dnes mohol mať Jágr na konte teoreticky už 2107 zápasov a v nich 2226 bodov v základnej čast NHL.

 

10 zaujímavostí o hokeji, ktoré si pravdepodobne nevedel

 

5. Brankárka v NHL

Ženský hokej je oproti tomu mužskému poriadne v úzadí. Najlepšie hokejistky si však už neraz merali sily priamo medzi mužmi. Nežnejšie pohlavie tak má dokonca zastúpenie aj v NHL. Síce to bol iba prípravný zápas a nepochybne šlo tiež o marketingový ťah. Kanadská brankárka však vošla do histórie.

 

Manon Rhéaume už mala odchytaných viacero zápasov medzi mužmi v nižších zámorských ligách. A 23. septembra 1992 sa jej podarilo v drese Tampa Bay Lightning odchytať prvú tretinu, v ktorej ju hráči St. Louis Blues prekonali dvakrát. O rok si pripísala v drese Tampy ďalší takýto zápas proti Bostonu Bruins.

 

10 zaujímavostí o hokeji, ktoré si pravdepodobne nevedel

   

6. Bitka Slovákov v NHL

Klziská NHL brázdilo v jej histórii viac ako 8 desiatok hráčov spod Tatier. V ďalekej cudzine väčšinou krajania držia pokope. Aj slovenskí hokejisti v NHL sa medzi sebou poznajú, sú v kontakte a nepriateľmi sa stávajú iba na 60 minút počas zápasov ich tímov.

 

NHL je svedkom množstva bitiek. A možno to niekoho prekvapí, ale pobili sa v nej aj Slováci medzi sebou. A dokonca poznáme takéto prípady dva.

 

V marci roku 2006 sa v zápase Pittsburghu s Ottawou neraz zaiskrilo. V tretej tretine sa do seba pustili Andrej Meszároš a Tomáš Surový. Druhému menovanému sa nepáčil zákrok Meszároša na hviezdneho spoluhráča Crosbyho a bitka bola na svete. V tom istom zápase sa bil aj Zdeno Chára, ktorý bol tiež aktérom druhej rýdzo slovenskej bitky v NHL. V decembri roku 2008 totiž zhodil rukavice a pobil sa s iným Slovákom – Borisom Valábikom. Stalo sa to v súboji Bostonu Bruins a Atlanty Trashers.

 

 

7. Rekordéri Štrbák a Petrovický

Tak si teda ešte trochu zaspomínajme na tie krásne časy našej hokejovej slávy. Pokiaľ sa chcel niekto pred rokmi dostať do našej reprezentácie, jeho výkony museli byť extratrieda. Na také niečo bolo nutné hrať v dobrej lige, podľa možností v dobrom tíme a ešte aj tam byť lídrom.

 

Martin Štrbák nepatril medzi stálice v nejakom klube. Vystriedal ich skutočne dosť. Jeho rekord spočíva v tom, že sa v drese našej reprezentácie dostal na vrcholové podujatie ako hráč deviatich rôznych tímov – Litvínov, Vsetín (obidva Česko), Jaroslavľ (Rusko), Hämeenlinna (Fínsko), Pittsburgh Penguins (NHL), CSKA Moskva (Rusko), Magnitogorsk (Rusko), Dynamo Moskva (KHL), Balašicha (KHL).

 

Róbert Petrovický bol jedným z najväčších talentov nášho hokeja. Ten bohužiaľ nepretavil do takej miery, ako si mnohí želali. Napokon sa z neho stal naozajstný svetobežník. Za svoju kariéru vystriedal, ak dobre počítame, 23 rôznych klubov.

 

8. Demitra majster sveta

Náš milovaný a žiaľ nebohý Demitra je držiteľom bronzovej medaile z hokejových MS 2003. Rok predtým, kedy sa naši chlapci tešili zo zlata, v tíme chýbal, pretože hral play off v NHL. Ak si ale myslíte, že titul majstra sveta v jeho vitríne chýba, mýlite sa.

 

Pavol Demitra bol súčasťou hokejbalového tímu Slovenska, ktorý v roku 1999 vybojoval titul na MS. Konal sa vo Zvolene a vo finálovom zápase proti Kanade sme sa tešili z výhry 3:2 po samostatných nájazdoch. Ten svoj premenila aj slovenská hokejová legenda. A mimochodom, v tomto zlatom tíme hral napr. aj Jozef Stümpel či Richard Zedník.

 

9. Prečo bol Demitra draftovaný až v 9. kole?

Je to úsmevná historka, no keď sa práve odohrávala, mladý Demitra mal slzy na krajíčku. Pred draftom v roku 1993 bol Demitra hodnotený ako 9-ty najlepší Euópan. No na samotnom drafte jeho meno nie a nie zaznieť. Keď sa tak nestalo ani po ôsmom kole, mladý Trenčan sa rozplakal a poriadne nešťastný a nasrdený sa pomaly vybral preč zo štadióna, kde draft prebiehal. V tom to ale konečne prišlo. Siahla po ňom Ottawa.

 

Hlavný skaut tohto tímu si všimol Demitru, ktorý bol ešte stále voľný. Vôbec tomu nerozumel, pretože na zozname nedraftovaných hráčov nebol. Stala sa proste chyba. V dnešnom svete plnom kvánt informácií a moderných technológii si to nevieme predstaviť, ale pred 25 rokmi to bola realita. A tak sa stalo, že hráč vybraný až v 9. kole dosiahol druhý najlepší bodový priemer spomedzi všetkých hráčov draftovaných v tom roku.

 

Našim hviezdam zmysel pre humor nechýba.

 

10. Zlato z MS a titul z Wimbledonu

Ešte pred pár rokmi behal po svete človek, ktorý bol držiteľom titulu majstra sveta v hokeji a zároveň bol víťazom Wimbledonu. Dnes si to sotva vieme predstaviť, ale v minulom storočí sa takéto niečo podarilo Jaroslavovi Drobnému. Rodák z Prahy získal hokejové zlato v roku 1947 a o rok neskôr vybojoval s reprezentáciou Československa striebro na ZOH vo Švajčiarsku.

 

Popritom hrával vrcholový tenis a už v roku 1946 hral finále French Open. Z 5 finálových účastí na tomto turnaji vydoloval dva tituly (1951 a 1952) a z troch finále vo Wimbledone vyťažil titul jeden (1954).

 

Najväčšie tenisové úspechy však dosiahol ako občan Egypta. Pár mesiacov po komunistickom prevrate opustil rodnú krajinu a domov hľadal inde. Neúspešne sa pokúšal získať občianstvo Švajčiarska či USA, napokon mu záchranné lano hodil Egypt. Je teda veľkou škodou, že o tento unikátny zápis do športovej histórie sa Československo musí deliť s ďalšou krajinou...

 

Jaroslav Drobný ako hokejista i tenista.

10 zaujímavostí o hokeji, ktoré si pravdepodobne nevedel

 

 

A ešte tu máme pre vás trojitý BONUS:

 

Legendárny japonský vlastenec.

 

 

Fanúšik vs. hokejista, v hlavných úlohách KARMA!

 

 

A na záver nezabudnuteľný Lacov "riťák" zo ZOH v Soči.

10 zaujímavostí o hokeji, ktoré si pravdepodobne nevedel

Ohodnoť článok
56
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.