Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
29. novembra 2017 o 0:19
Čas čítania 0:00
LucFoxx

Legendárna bojovníčka za práva "single girls” sa preslávila aj výrokom: Dobré dievčatá idú do neba, tie zlé všade

Uložiť Uložené

„Plnohodnotný život nespočíva v dokonalej kráse, luxuse, múdrosti, či v peniazoch ale v tom, ako si žena váži samú seba. "

Reč je o známej bojovníčke za ženské oslobodzujúce hnutie a sexuálnu revolúciu v polovici 20. storočia. Autorka best-selleru Sex and the Single Girl, r. 1962 a šéfredaktorka magazínu Cosmopolitan mala významné postavenie v oblasti médií a reklamy. Počas svojho pôsobenia vytvorila z magazínu Cosmopolitan bibliu "single" dievčat. Odvaha jej nechýbala a s nadhľadom verejnosti opisovala život nezadanej ženy, ktorá si jednoducho chcela užívať. 

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Svoje detstvo Helen nestrávila práve v najlepších podmienkach. Pochádzala z chudobnej rodiny. Jej otca zabil výťah, keď mala 10 rokov a matka trpela depresiami. V puberte jej sestru postihla obrna a ostala ochrnutá od pása dole. Helen mala od mlada svojský postoj k manželstvu. O manželstve hovorila ako o poistení na najhoršie roky života. Tvrdila, že v tých najlepších rokoch manžela nepotrebujete. Napriek tomu, sa v 37. rokoch vydala za filmového producenta Davida Browna, ktorý sa podieľal na tvorbe filmov Čeľuste, Podraz alebo Čokoláda. 

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

V roku 1962 s podporou svojho manžela zhrnula svoje zážitky zo slobodných čias do knihy s názvom Sex and the Single Girl. Kniha sa stala okamžitým best-selllerom a čoskoro sa dočkala aj filmovej podoby. Pre slobodné ženy povojnovej generácie sa stala podporou. Prvýkrát prišiel niekto s myšlienkou, že aj ženy môžu získať dobrú prácu a užívať si sex bez toho, aby boli vydaté. V riadkoch svojej knihy definovala sex ako prirodzený a zdravý, no tiež nezabudla vyzdvihnúť dôležitosť sebaúcty. Plnohodnotný život nespočíva v dokonalej kráse, luxuse, múdrosti, či v peniazoch ale v tom, ako si žena váži samú seba. Jej sebavedomie sa odráža v jej vôli rozvíjať svoj vlastný potenciál a bojovať proti zaužívaným pravidlám. Ako sama tvrdila; "Krása ťa nedokáže zabaviť, ale práca mozgu - čítanie, písanie a myslenie áno." Ukázala ženám, že môžu mať dobre platenú prácu, ktorá ich bude vnútorne napĺňať. A to všetko v čase, keď sa od žien očakávalo, že ostanú doma a budú sa starať o rodinu. 

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

V roku 1965 sa stala šéfredaktorkou už existujúceho časopisu Cosmopolitan, ktorý od základov zmenila. Jeho seriózny obsah sa zmenil na pozitívne ladený časopis plný senzácií so snahou uchvátiť mladé dievčatá. Pod jej taktovkou vznikol kult "Cosmo Girl." Časopis Cosmopolitan sa stal jedným z najpredávanejších ženských magazínov. Rozšíril sa do mnohých krajín na svete vrátane Azerbajdžana, Izraela, či Hongkonga. Jeho silný vplyv na životný štýl čitateliek teda nemožno poprieť. Kontroverznosť časopisu je kritizovaná z mnohých strán. Na jednej strane stoja konzervatívci, ktorí tvrdia, že Cosmopolitan navádza ženy k sexuálnej promiskuite a nedôstojnosti. Na strane druhej sú tu feministky, ktoré v tvrdeniach časopisu vidia prezentovanie postoja "ako potešiť muža." 

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Helen Gurley Brown zomrela v roku 2012 vo veku 90 rokov, dva roky po svojom manželovi. S dávkou sebavedomia a drzosti sa stala legendou. Jej životná filozofia spočívala v myšlienke; "ak nemáš sex, si hotová."  Na svete zanechala dedičstvo v podobe myšlienok a výrokov, ktoré inšpirujú niekoľko generácií žien.

Embed from Getty Images

Domov
Zdieľať
Diskusia