Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
5. novembra 2017 o 12:37
Čas čítania 0:00
Adam L.

10 najikonickejších a desivých filmových príšer. Stvorili ich desiatky rokov dozadu, no hrôzu vzbudzujú dodnes

FILMY A SERIÁLY PREDÁTOR REBRÍČEK THE THING
Uložiť Uložené

Nie vždy sú dielom slávnych autorov, niektoré majú základ v prastarých civilizáciach.

O niektorých filmových monštrách sa rozpráva viac, než o ich hereckých kolegoch. Naštartovali mániu a podarilo sa im poblázniť davy divákov. Pár z nich má dokonca vlastné hviezdy na chodníku slávy v Hollywoode. Staré filmové triky nám už dnes pripadajú komické. Nájdu sa však príšery, ktoré vás aj napriek veku vedia poriadne vystrašiť. Aj preto sa dodnes objavajú v najnovších filmoch. Zaslúžia si našu pozornosť. Vybrali sme pre vás rebríček tých najúspešnejších filmových monštier, pričom sme vynechali tie, ktoré vznikli z ľudí, rovnako sme nebrali do úvahy stroje alebo "normálne" zvieratá, ako žraloky či opice.

10. Trifid

V roku 1951 John Wyndham dokončil knihu Deň Trifidov. V tej dobe nemal ani tušenia, že jeho krvilačné rastliny sa stanú námetom pre viaceré filmy. Trifidy vyšľachtili ľudia, aby im poskytovali kvalitný olej. Počas jednej noci sa na oblohe vyskytol zvláštny úkaz. Tí, ktorí pozorujú padajúce zelené meteority, sa ráno prebudia slepí. Zrak zostal len pár ľuďom a pre tých začína postapokalyptická budúcnosť. Agresívne rastliny zabíjajú ľudí s jediným cieľom - chcú ich vyhubiť. Zatiaľ boli nakrútené dva filmy a jeden seriál, no v tomto prípade sa viac oplatí prečítať si knihu. Do rebríčka ho dostala originalita.

9. Sliz (The Blob)

Opäť sa činil meteorit. Mladí kamaráti Steve a Jane okamžite bežia na miesto dopadu. Z vesmírneho telesa sa onedlho začína vytvárať podivná a nechutná forma života. Sliz sa dostáva do mesta a absorbuje všetkých ľudí, ktorí mu prídu do cesty. Treba však uznať, že prvý film z roku 1958 má svoje kvality. Pohľad na ľudí, na ktorých si sliz pochutnal, nie je ani zďaleka príjemný. Sliz sa zatiaľ objavil v troch filmoch, najkvalitnejší je však posledný. Ten natočili pred dvadsiatimi rokmi a dodnes patrí medzi obstojné horory.

8. Frankensteinovo monštrum

Viktor Frankenstein sedí vo svojom laboratóriu. Hlavou mu kolujú myšlienky o novom experimente. Materiál po nedávno vypuknutej epidémii cholery už má pripravený. Jednej noci, keď oblohu pretína jeden blesk za druhým, je jeho úsilie odmenené. Monštrum poskladené z mŕtvol ožíva. Prvý film už má viac ako 100 rokov. Príbeh zlákal aj ďalších režisérov a postavu Frankensteinovho monštra dnes už pozná každý. Za pozretie určite stojí snímka z roku 1994. V úlohe mutanta sa predstaví Robert De Niro a po jeho boku si zahrá aj Helena Bonham Carter.

7. Pumpkin head

Ak ho nepoznáte, napravte to. Tu platí, že kto druhému jamu kope, sám do nej spadne. Ed Harley stratí pri motocyklovej nehode syna. Nedokáže sa s tým vyrovnať a chce sa pomstiť. Rozhodne sa vyhľadať starú čarodejnicu, aby mu pomohla vyvolať Pumpkinheada. Ten sa však vymyká kontrole a Ed sa sám stane cieľom démona. Scenár primitívny, príšera dokonalá. Strach a smrť sú na každom kroku. Síce sa už natočili ďalšie tri filmy, no na prvý z roku 1988 sa ani zďaleka nechytajú.

6. Kraken

Už v roku 1981, kedy je natočený prvý mytologický trhák Súboj titánov, láme rekordy sledovanosti. Zatiaľ čo filmové efekty prvému Súboju titánov dovoľujú len málo, tvorcovia novšej verzie z roku 2010 si na bájnom tvorovi zgustnú. Ich monštrum oproti predošlému okolo seba mláti slizkými chápadlami a cerí ostré zuby, z ktorých pomaly kvapkajú husté sliny. Zaujímavosťou je, že inšpiráciu tvorcovia našli v starých príbehoch námorníkov. Tí popisujú hlavonožca veľkosti celého ostrova, schopného roztrhať veľké lode na kusy. Nad tým si vedci dlhšie lámali hlavu, až narazili na nový druh morského monštra Architeuthis dux.

5. Predátor

Ďalší postrach z vesmíru. V džungli pristane kozmická loď, ktorej posádku tvorí vyzbrojený nimrod. Síce vyzerá ako rastafarián, no nie je zrovna priateľský. Okrem zvierat si užíva aj zabíjanie ľudí. Prvýkrát sa objavil vo filme v roku 1987 po boku Arnolda Schwarzeneggra. Po svetovom úspechu Predátora spestrili ďalšie počiny pridaním známeho protivníka - Aliena. Jeho autorom je režisér Stan Winston, ktorý má za sebou už spomínaného Pumpkinheada. Fanúšikovia sa môžu tešiť na leto 2018, kedy je plánovaná premiéra snímky The Predator. Málokto vie, že v prevleku Predátora mal byť pôvodne Jean - Claude Van Damme, napokon ho dal do pohybu mím Kevin Peter Hall.

4. King Kong

King Konga od Petra Jacksona ste asi videli všetci. Okrem svetovej slávy získal aj stovky miliónov dolárov. Málokto však vie, že sa pri jeho tvorbe inšpirovali filmom z roku 1933 od režiséra Meriana C. Coopera. Ten je dnes vzhľadom na zastaralé triky skôr komédiou. Za vznikom opičieho kráľa stojí spisovateľ Edgar Wallace. Vraj sa inšpiroval príbehmi domorodých kmeňov, ktoré hovoria o nadmerne veľkej opici. Či sa inšpirovali realitou je už však otázne. Dnes je už King Kong legendou a dá sa očakávať, že sa postupne objaví aj v ďalších filmoch.

3. Godzilla 

Píše sa rok 1954 a do kín mieri japonský hit, ktorý vyvolá vlnu senzácie. V mori mizne jedna nákladná loď za druhou, Japonskom sa šíri panika. Nikto nie je schopný určiť príčinu nešťastia, ale len do doby, než sa z hlbín vynorí praveký jašter. Dodnes ho poznáme ako Godzillu. Tá má dokonca vlastnú hviezdu na chodníku slávy v Hollywoode. Z novších prevedení si divácku priazeň získalo dielo režiséra Rolanda Emmericha z roku 1998. Jašter je síce len filmovým výmyslom, inšpiráciu však tvorcovia čerpali zo starých japonských legiend

2. The Thing

Musíme sa priznať, že mutant The Thing (Vec) sa neúspešne pobil o prvé miesto. Za filmom z roku 1982 nestojí nik iný, než hororová legenda John Carpenter. Vedci na výskumnej stanici na Antarktíde musia čeliť mimozemskému vírusu. Ten sa zdokonaľuje pomocou telesných schránok ľudí, ale aj zvierat. Jediná zbraň, ktorou sú schopní zabrzdiť jeho rozmnožovanie, je plameňomet. O kvalitách diela svedčí jeho pravidelné umiestnenie v rebríčkoch najlepších hororov. Pred pár rokmi síce natočili remake, no prvý film už asi neprekoná nikto. 

1. Alien

 

Príťažlivo odpudivý. Prvenstvo si nezaslúži nik iný, než legendárny Alien. Jeho stvoriteľom je švajčiarsky výtvarník H. R. Giger, ktorý za tento počin získal Oscara. O Gigerových prvých skicách si pár ľudí myslelo, že ide o fotografie. On len vtipne odpovedal, že chodí fotografovať do pekla. Niet sa čomu čudovať, svet nikdy nič také predtým nevidel. A kde vzal inšpiráciu? Vo vlastných nočných morách. Celý koncept je založený na spojení biológie a mechaniky. Na výrobu monštra sa použili hadie kosti, chladiace rúry z Rolls Roycea či kondómy. Jeho hlava sa skladala z takmer 900 pohyblivých častí. A to je na rok 1979, kedy Alien prvýkrát vystrašil ľudí, skutočne obdivuhodné. Objavuje sa v aj ďalších filmoch, tie však (až na Aliens od Jamesa Camerona) už ostávajú stáť v tieni diela Ridleyho Scotta.

Jeden z prvých návrhov Aliena od Gigera

10 najikonickejších a desivých filmových príšer. Stvorili ich desiatky rokov dozadu, no hrôzu vzbudzujú dodnes
Zdroj: http://H.R. Giger / Titan Books

Svet filmových príšer je síce ďaleko bohatší, no týchto desať sa nám najviac vrylo do pamäte. V posledných rokoch sa veľké filmové štúdia preorientovali najmä k mytologickým príbehom, ktorých je nespočetné množstvo. Je len otázkou času, kedy to divákov prestane baviť a tvorcovia sa zamerajú na úspešné monštrá z minulosti. Paradoxom je, že virtuálna realita sa vyvíja obrovským tempom, no napriek tomu sa len ťažko približuje poctivým mechanickým príšerám.

Domov
Zdieľať
Diskusia