Drahé dáta, slabé pokrytie alebo málo smartfónov? Možností tu je viacero.
Príchod inteligentných mobilných telefónov odštartoval dlho očakávanú éru dát, ktorá však v každej jednej krajine nabrala rozdielny spád a preto má dnes viacero rozdielnych podôb. Zatiaľ, čo vo Fínsku datujú ako šialení, o Slovensku niečo také povedať nemožno. Priemerná mesačná spotreba jedného slovenského používateľa dátových služieb totiž neprekročila ani jeden gigabajt - hovoríme tu o čísle 0,66 GB. Jeden Fín pritom mesačne prenesie v priemere viac ako 10 gigabajtov. Rozdiel je teda skutočne markantný.
V mobilných dátach sme na tom úplne najhoršie z rozvinutého sveta https://t.co/8b06Dl9lS9 pic.twitter.com/1E2df8xNNX
— DSL.sk unoffical (@DSL_unofficial) October 29, 2017
Ako píše web DSL, za informáciami a dátami stojí analýza OECD Digital Economy Outlook 2017, kde je uvedených viacero zaujímavých ukazovateľov vrátane vyššie spomínanej spotreby mobilných dát z roku 2016.
Správa zahŕňa 33 rozvinutých (OECD) krajín, no posledná priečka rebríčka aj tak patrí Slovákom, pred ktorými sú Gréci, Mexičania a Belgičania. Česko sa ocitlo na 29. mieste, čo si vyslúžilo za jeden gigabajt, čiže za rovnaké obdobie prenesú zhruba o 300 megabajtov viac ako my. Za zmienku ale stoja aj Poliaci, ktorí sú hneď za modernou Južnou Kóreou. Tí mesačne spotrebujú až okolo 3 gigabajtov dát. Prvá priečka patrí vyššie spomínanému Fínsku, druhá Lotyšsku a tretia taktiež susednému Rakúsku.
Ako je teda možné vidieť, prsty v číslach nemá iba cena dát alebo technologická rozvinutosť krajiny, ale aj množstvo iných podstatných faktorov, a to vrátane kultúry či pomeru medzi staršími a mladými generáciami.