Zaspomínajte si s nami na druhú polovicu najznámejších televíznych seriálov 90. rokov, ktoré vás vrátia do detských čias.
Pred nedávnom sme Vám priniesli prvú polovicu najznámejších seriálov 90. rokov. V nich sme si pripomenuli tituly, ako Show Billa Cosbyho, Krok za Krokom, Hercules, MacGyver či Strážcovia vesmíru. Nie všetky z nich môžeme považovať za kvalitné, avšak aj napriek mnohým nedostatkom spomínaných titulov sme ich jednoducho milovali. Seriálov, ktoré sme ako deti v tomto období sledovali je však oveľa viac, takže sme pre vás pripravili druhú časť. V nej si zaspomíname na ďalšie „klenoty“ vysielané v našich televíziách.
1.Frasier
Aj dnes začneme sitcomom a prenesieme sa do upršaného mesta Seattle. V ňom sledujeme osudy intelektuálneho doktora Frasiera Cranea, ktorý musí napriek svojim prvotným plánom začať žiť v jednom byte so svojim jednoduchším otcom. Frasier má tiež mladšieho brata Nielsa a práve kontrast medzi sarkastickými a inteligentnými bratmi s ich otcom a vlastne aj medzi nimi samotnými prináša neustále konflikty a vzájomnú rivalitu. Frasier patrí jednoznačne k najlepším seriálom nášho výberu, keďže sa nespolieha hlavne na primitívnu formu humoru, ale ťaží prevažne zo sarkazmu a sofistikovanejších vtipov.
2. Akty X
Od veselého Frasiera prejdime na chvíľu k mysterióznym Aktom X. Mulder a Scullyová sú agentmi FBI, špecializujúcimi sa na záhadné prípady. Táto dvojica sa nesporne zapísala do sŕdc mnohých z nás. Ako dieťa som záhadné mysteriózne prípady naozaj prežíval veľmi intenzívne a tento seriál patril medzi moje obľúbené. Občas nejakú epizódu zachytím v televízii aj v súčastnosti a rád si ju pozriem. Príbehy tejto dvojice sa však z môjho pohľadu potýkali s typickým problémom- klesajúcou úrovňou s každou ďalšou sériou. Zatiaľ čo prvé série boli originálne, neskôr sa tvorcovia uchyľovali k čiastočnej recyklácii nápadov. To však nemení nič na tom, že ide o jeden z najlepších seriálov nášho dnešného zoznamu. Pamätáte ešte na „The truth is out there“?
3. Buffy, premožiteľka upírov
Osudy krásneho dievčaťa s menom Buffy sme mohli sledovať v kultovom seriáli Buffy, premožiteľka upírov. Táto študentka je celkom rovnaká ako jej spolužiaci zo strednej. Teda až na fakt, že väčšinu jej voľného času tvorí zabíjanie upírov. Našťastie však má na pomoc svojich kamarátov Alexa a Willow a občas sa jej do cesty pripletie aj upír Angel. Dej je prostý: Buffy bola vyvolená, aby bojovala s upírmi, démonmi a kadejakými netvormi z iného sveta. O réžiu a scenár sa postaral aj Joss Whedon, režisér Avengers a Avengers: Age of Ultron.
4. Alf
Podivné malé, chlpaté mimozemské stvorenie s menom Alf sa na našich obrazovkách objavilo s výborným dabingom Stanislava Dančiaka. Aj v tomto prípade je dejiskom väčšiny epizód dom, v ktorom žije slušná rodina Tannerovcov. Tým sa zo dňa na deň zmení celý život, keď u nich mimozemšťan Alf havaruje so svojou vesmírnou loďou. Obyvateľ planéty Melmac sa postupne stáva členom rodiny, avšak pred ostatnými ľuďmi sa musí stále skrývať. Sympatický a vtipný mimozemšťan s obľubou mačiek na slanine s rajčinami sa stal jedným zo symbolov amerických seriálov konca 80. rokov a patrí určite ku kvalitnejším kúskom dnešného zoznamu.
5. JAG
Myslíte si, že sú Suits prvým úspešným seriálom z právnického prostredia a NCIS prvým z prostredia námorníkov? Ak áno, tak ste na omyle. Prienik týchto dvoch žánrov sme mohli vidieť v polovici 90. rokov v seriáli JAG z prostredia vojenskej generálnej prokuratúry. Úvodnú znelku si pamätám dodnes a taktiež si pamätám aj to, že mi príbeh prišiel dosť patriotický už vtedy, keďže v ňom bolo vidieť obrovské množstvo techniky a amerických vlajok či zástav. Keď nad tým celým tak teraz premýšľam, netuším čo ma na tomto ako dieťa mohlo baviť.
6. Walker, Texas Ranger
Kto by nepoznal legendárny kop z otočky Chucka Norrisa? Ten sa vďaka nemu stal v prostredí internetu doslova legendou. Celý príbeh je postavený primárne na postave drsného, ale spravodlivého texaského rangera Cordella Walkera, ktorému asistuje Jimmy Trivette. Ide o ďalší jednoduchý námet a hlavnou dejovou líniou všetkých častí je likvidácia záporákov po stovkách bez toho, aby bol Chuck Norris aspoň náznakom ohrozený. Tento seriál možno pred dvadsiatimi rokmi čiastočne fungoval, avšak mám pocit, že čím je starší, tým je horší. Na dnešné pomery teda ide o takmer nepozerateľný počin.
7. Čarodejnice
3 ženy spojené sesterským putom - Phoebe, Piper a Prue, objavia na podkroví knihu kúziel po ich starej mame v seriáli Čarodejnice. Postupne všetky zisťujú, že po prečítaní zaklínadla z knihy nadobudli nadprirodzené schopnosti, ako telekinézu, jasnovidectvo či schopnosť narábania s časom. Do hlavných úloh sestier-čarodejníc boli obsadené sympatické herečky Alyssa Milano (Phoebe), Holly Marie Combsová (Piper) a Shannen Dohertyová (Prue). Ďalšou významnou postavou bol Cole (Julian McMahon), ktorý okrem toho, že bol exmanželom Phoebe, bol aj démonom z pekla. Sestry sa teda rozhodli využiť svoje schopnosti na boj proti zlu. Prvé série na tom boli ešte kvalitatívne celkom dobre, ale ako už býva zvykom, zo zaujímavého námetu sa stala viac-menej zamotaná telenovela. Neviem ako to bolo u dievčat, ale chalani u nás v škole vždy viedli rozporuplnú debatu o tom, ktorá z čarodejníc je najkrajšia.
8. Knight Rider
Kto by nepoznal legendárne inteligentné auto KITT a vtedajší sex symbol Davida Hasselhoffa? Ten sa nám v hlavnej úlohe predstavil ako bývalý policajt Michael Knight. Vďaka spolupráci s Wiltonom Knightom dostáva špeciálne navrhnuté auto na boj so zločincami. Nepoznám asi nikoho, kto by vo svojich detských rokoch Knight Ridera nesledoval (rozprávajúce auto v kombinácii s akčnými scénami bolo hlavne pre chlapcov neodolateľné), alebo ho aspoň neevidoval. Roky však ubehli rýchlo, seriál sa dočkal remaku (ešte horší ako pôvodná verzia), z Hasselhoffa sa stal alkoholik príležitostne vystupujúci na Slovensku a na pôvodného KITTA množstvo ľudí úplne zabudlo.
9. Roseanne
Vráťme sa teraz k sitcomom, a to konkrétne k ďalšej americkej rodine v seriáli Roseanne. V ňom sme mali možnosť sledovať príbehy manželov a ich troch detí. Zaujímavosťou môže byť to, že medzi hlavné postavy patrili aj Johny Galecki a Sara Gilbert (Leonard a Leslie z The Bing Bang Theory). Roseanne bola svojou pointou podobná iným americkým sitcomom z tejto doby. V porovnaní s niektorými z nich však nešlo o moc kvalitný či vtipný výtvor. Roseanne bola aj napriek tomu pre mňa v detských rokoch zábavná a mal som ju veľmi rád.
10. Priatelia
Priatelia v našom dnešnom zozname samozrejme nemôžu chýbať. Nebudeme určite preháňať, ak napíšeme, že ide o najznámejší, najúspešnejší a najobľúbenejší seriál 90. rokov. Ústrednými postavami je šestica priateľov - pôvabná Rachel, čistotná Monica, šialená Phoebe, intelektuál Ross, vtipálek Chandler a balič žien Joey. Tí trávia takmer všetok spoločný čas spolu a práve vďaka ich rozdielnym povahám vzniká u nich doma či v miestnej kaviarni Central Perk množstvo vtipných situácií. Istotne mi dáte za pravdu, že neexistuje veľa ľudí, ktorí by Priateľov nemali radi a že aj po množstve rokov ide o príjemnú oddychovku. Na úspech chceli nadviazať vďaka podobnému konceptu aj tvorcovia How I Met Your Mother, čo sa im aj čiastočne podarilo a právom je HIMYM nazývaný aj ako Priatelia 21. storočia.
BONUS: Zmija
Pamätáte na ešte slabší odvar Knight Ridera (nie že by Knight Rider nebol dosť slabý sám o sebe) menom Zmija? Ide o druhý seriál nášho zoznamu postavený na súhre človeka a inteligentného auta. Pointa bola podobná ako v prípade Knight Ridera. Hlavným hrdinom bol Joe Astor, bývalý člen zločineckej organizácie. Ten so svojim autom Dodge Viper bojuje práve proti organizácii, ktorej členom v minulosti bol. Viper mal veľké množstvo zbraní a dokázal sa behom niekoľkých sekúnd premeniť z civilnej na bojovú verziu. Inak ale táto krimi detektívka nijakým spôsobom nevyčnievala medzi inými tuctovými kriminálkami. Zmijou teda uzatvárame náš zoznam a dúfame, že sme vás motivovali pustiť si niektorý zo spomínaných seriálov a zaspomínať na staré časy.
Našli ste v zozname svoj obľúbený seriál z tohto obdobia? Ak nie, aký to je?