Jack Ma a jeho predstava o neďalekej budúcnosti.
Čoraz prudkejší technologický pokrok nie je iba o schopnejších smartfónoch, výkonnejších počítačoch alebo elektromobiloch, ale aj o takých zariadeniach, ktoré na pultoch bežných obchodov so spotrebiteľskou elektronikou nenájdeme. Priemyselné roboty síce existujú už nejaký ten rok, až teraz sa však dostávajú do pozornosti celkom znepokojenej širokej verejnosti. A môže za to ako neustále schopnejšia umelá inteligencia, tak aj vizionári ako Elon Musk či biznismeni ako Jack Ma.
Jack Ma says do not fear the machines. The robot is your friend...https://t.co/I1lDp0VoxE via @business pic.twitter.com/cBBp8uBIh3
— Adam Majendie (@majenterprise) September 21, 2017
Zakladateľ úspešného e-shopu AliExpress si počas ekonomického fóra v New Yorku opäť pustil ústa na špacír, aby tak mohol vyjadriť svoje znepokojenie nad súčasným smerovaním vzdelávania mladých ľudí. Ak tento smer nezmeníme, množstvo z nich vraj zostane v rozpätí dvoch až troch dekád bez práce, pretože veci, ktoré ich teraz učíme, aby sa vedeli zaradiť na pracovnom trhu, nebudú po hromadnom príchode inteligentných výrobných robotov do priestorov výrobných fabrík už viac potrebovať.
Miesto učenia, ako vykonávať manuálnu prácu, je podľa slov Jacka Ma potrebné začať tlačiť na rozvíjanie ich kreativity, vďaka čomu porastie množstvo aj rozsah inovácií. Zastaralé vzdelávacie praktiky by mali byť nahradené za učenie vyvíjať softvér alebo hardvér.
"Spôsob ako učíme, zapríčiní, že naše deti prídu v priebehu následujúcich 30 rokov o prácu," pričom zároveň nezabudol spomenúť ani podstatne vyššiu spoľahlivosť autonómnych priemyselných strojov. Keďže pri nich neexistuje niečo také ako ľudský faktor, chybovosť potom celkom logicky výrazne klesne.
"Nová technológia zničí veľa pracovných miest. Vytvorí však kopu iných. Otázkou teda zostáva, či sme pripravení a či sme kvalifikovaní pre tieto nové pracovné miesta."