Dôležitejší, ako samotná architektonická forma, je kontakt s okolitou krajinou.
Príklad pre mnohých slovenských stavebníkov, ktorí sa uzatvárajú, izolujú od okolia. Myslia si, že dom musí byť pevnosťou. Múry, ploty a podlažia sú tým "serióznym nástrojom", ktorý im zabezpečí ochranu a pocit domova.
Prezentované riešenie ukazuje aj iný pohľad. Že nie iba samotná forma objektu je dôležitá. Práve naopak. Stavba môže byť i triviálna, nenápadná. Tvorená iba obyčajnými pravouhlými plochami omieky, skla, výplní, kamennými múrikmi... Pomocou týchto nástrojov však šikovní architekti v tomto prípade prioritne formujú priestory, nie fasádu. Tie chránené pred počasím v interiéri, i tie okolo domu. Nielen v blízkych, ale i v ďalekých súvislostiach, viažúcich sa na krajinu a jej vnímanie.
Priestory i zariadenie môžu byť voľne vymedzené. Poprepájané. Ak však koncept má "hlavu i pätu", nápad a cit, tak výsledkom môže byť príjemné (i dobre fungujúce a podnetné) prostredie pre život rodiny (i ľudí v okolí). A najmä neničíme si živú prírodu okolo nás. Je to riešenie značne kontextuálne. A naviac v takomto dome nemáme obmedzený priestor. V priaznivých ročných obdobiach sa obytné priestory nielen dojmovo, ale aj funkčne môžu rozšíriť na celú plochu parcely. Nemusíme bývať iba "za múrmi". Je to jedna z možných foriem k návratu k celodennému kontaktu so živou krajinou (čoraz zriedkavejší druh bývania).
“Viac podobných článkov nájdete na Archinfo.sk.”
Slovo autorov:
Vertikálny objekt s malou zastavanou plochou, alebo horizontálny objekt s nízkou výškou - bola jedna zo zásadných otázok pri riešení konceptu návrhu. Konečným riešením je jednopodlažný objekt čiastočne zapustený v zemi so zelenou strechou, v podobe lúky alebo záhrady priamo napojenej na jestvujúci terén.
Miera flexibility otvorených a uzavretých foriem, ich prienik, spojenie a oddeľovanie bolo priamo úmerné možným investičným nákladom. Jednopodlažná dispozícia umožňuje priame prepojenie priestorov voči okolitému prostrediu. Strecha je takmer celá súčasťou záhrady a tým podporuje zachovanie pôvodnej veľkosti zelenej plochy.
Autori: Ing. arch. Zuzana Skokanová & Ing. arch. Jozef Skokan
Plocha pozemku: 2071 metrov štvorcových
Zastavaná plocha: 201 metrov štvorcových
Podlažná plocha: 170 metrov štvorcových
Návrh a realizácia: 2014-2015 / 2015-2016
“Viac podobných článkov nájdete na Archinfo.sk.”
V prípade, že viete aj o iných architektonických alebo dizajnérskych štúdiách z našich končín, ktoré sú hodné pozornosti širšieho publika, tak neváhajte a pošlite nám tip na e-mailovú adresu uvedenú v profile vyššie. Ďakujeme vám za podporu a spoluprácu!