Život realitného magnáta Roberta Dursta je všetko len nie obyčajný.
Bizarný príbeh, aký by ťažko vymýšľal aj samotný Hollywood. V rukách miliónové impérium, výstredná povaha, pretrvávajúca nenávisť k rodine a psy pochutnávajúce si na tele zavraždenej manželky. Robert Durst bol obchodník s nehnuteľnosťami, ktorého život bol na míle vzdialený pokojnému spolunažívaniu. Peniaze s tým však nemali čo dočinenia. Na svet prišiel 12. apríla 1943 do pozlátenej perinky. Jeho otec Seymour Durst bol totiž syn imigranta z Rakúsko-Uhorska, ktorý v Spojených štátoch vybudoval miliónové impérium na trhu s nehnuteľnosťami. O peniaze teda núdzu nemal. Vznešené rodinné korene a bankové účty naplnené do prasknutia mu predznamenávali sľubnú budúcnosť. Robert si však vybral inú cestu.
Psychológovia mnohokrát Durstovu osobnosť skúmali, aby tak zistili, čo ho viedlo k výstrednému, excentrickému a agresívnemu správaniu a dospeli k podstatnej udalosti v jeho živote. Ako 7-ročný totiž prišiel o svoju matku, no nebolo to obyčajné úmrtie. Iba 32-ročná Bernice údajne spadla zo strechy ich domu. Podľa niektorých členov rodiny a dokonca aj podľa policajta, ktorý bol k udalosti povolaný, šlo však o jasnú samovraždu. Nevedno prečo, no mladý Durst vykresľoval onu otrasnú udalosť ešte hrôzostrašnejšie. Otec ho mal údajne celý čin prinútiť sledovať z vedľajšieho okna. Toto tvrdenie sa však pravdepodobne zakladá na lživej interpretácii Roberta Dursta. Klamstvá a prifarbovanie rôznych skutočností mu totiž nerobilo problém už ako malému chlapcovi. Otca dlhé mesiace ťahal za nos, vraj hrá v školnom orchestre na tubu. Aby vyzeral dôveryhodne, tubu si skutočne zaobstaral a pravidelne s ňou odchádzal na tréningy. Po pár minútach však končila v neďalekom kríku a malý Durst mal tak veľa času na svoje skutočné záľuby, akými bolo vyvolávanie konfliktov a bitiek.
Robert Durst
So svojou ženou Kathleen
Nešlo však len o „kamarátov“, hádky a bitky praktikoval na dennom poriadku aj so svojím mladším bratom Douglesom. Súrodenecké hašterenie je síce bežná vec, no hádky a pošuchovanie vydržalo týmto dvom až do dospelosti, čo náramne sťažovalo prácu bok po boku v rodinnom impériu. Robert navyše nebol ani ukážkový zamestnanec. O prácu sa zaujímal výhradne, keď ostatným pracovná doba skončila a jeho vizáž tiež nebola najideálnejšia. Obľuboval najmä provokatívne vzorované obleky, čo nejednému členovi rodiny spôsobovalo nemalé zvýšenie tlaku. Pracovnú dobu ale tiež využíval na svoje marihuanové večierky. Okrem iného sa náramne zaujímal o psychológiu a známym s obľubou predhadzoval na oči svoje dva doktoráty, ktoré boli však taktiež len jeho výmysel. Nezastavil sa teda skutočne pred ničím. Pohár trpezlivosti rodine pretiekol až po tom, čo v roku 1994 zistila, že Robert kradne z firmy peniaze a močí do odpadkových košov v kanceláriách. To už bolo skutočne priveľa. Rada firmy ho tak z rodinnej spoločnosti vylúčila a za svojho nástupcu zvolila jeho mladšieho brata Douglesa. Robert ale neodišiel s prázdnou. Každý rok mu bolo na účet pripísaných 2 milióny dolárov a v roku 2006 mu musela rodina vyplatiť finančné vysporiadanie v hodnote 65 miliónov dolárov. Jeho celkový majetok sa v týchto dňoch pohybuje niekde na úrovni 100 miliónov dolárov.
Vráťme sa však k najväčšej záhade spojenej s menom Robert Durst. Bol január roku 1982, keď zmizla po manželských nezhodách jeho žena Kathleen (týmto prípadom sa inšpiroval film „V lepšej spoločnosti“ v hlavnej úlohe s Ryanom Goslingom a Kirsten Dunst.) Polícia na Roberta nič nemala, no telo Kathleen sa do dnešného dna nenašlo. Brat Douglas, ako aj rodina ale veria, že manželku zabil Robert. Sama Kathleen mala pritom svojim známym a priateľom tesne pred smrťou povedať, že ak sa jej niekedy niečo stane, bude za tým pravdepodobne jej manžel. Robert mal navyše vlastniť niekoľko Aljašských malamutov, ktorým dal podľa rodiny telo svojej ženy zožrať. Napokon však zmizli aj spomínané psy. Čo je na tom pravda, je ale otázne. Polícia sa o prípad intenzívne zaujímala celé roky, až napokon narazila na Susan Bormanovú, Robertovu veľmi dobrú priateľku, ktorej sa mal zdôverovať so všeličím. Polícia taktiež objavila dva šeky v hodnote 25 tisíc dolárov vystavené v lete roku 2000 práve od Roberta. Slúžili ako kúpa mlčanlivosti? Ktovie, no v decembri toho istého roku bola Susan taktiež zavraždená.
Susan Bormanová
Morrise Black
V roku 2002 prišli ďalej vyšetrovatelia na to, že list, ktorý bol na oddelenie odoslaný a ktorý obsahoval adresu domu, kde sa mŕtve telo Susan Bormanovej nachádzalo, je náramne podobné písmu Roberta Dursta. Žurnalista, ktorý roky Roberta sledoval, sa nakoniec dopátral až po transsexuálku Frankie. Tá otvorene priznala, že Robert Susan zabil, pretože si za mlčanlivosť nárokovala stále viac peňazí. Policajné pátranie bolo tak na správnej stope. Tou dobou sa už ale Robert nachádzal v meste Galveston v štáte Texas. Práve tam sa totiž zoznámil s Frankie. Či za to mohla opatrnosť alebo duševná porucha, práve v Galvestone sa začal Robert prezliekať za rôzne podivné indivíduá. Niekedy vystupoval ako slušný muž v obleku, inokedy bol extrovertnou ženou, ktorá sa oddávala cracku.
Vraždám ale nebolo konca. Ďalšou obeťou sa mu stal sused Morrise Black. Toho mal Robert zabiť za pomoci noža, pílky a sekery, ktorými ho rozštvrtil a naporcoval. Kusy tela nahádzal do vriec, ktoré následne hodil do rieky. Po tomto čine ho však polícia konečne dolapila. Pri sebe mal vtedy takmer 40 000 dolárov, marihuanu, dve pištole a Morrisov vodičský preukaz. Drust sa však aj po dolapení bránil, že suseda zabil v sebaobrane. Súd mu výpoveď nakoniec uveril a poslal ho do väzenie na 5 rokov. Vďaka milosti bol po roku opäť na slobode. Problém so zákonom mal naposledy v roku 2014, keď sa dal na natáčanie dokumentu pre stanicu HBO. Pri nakrúcaní sa mal omylom priznať ku všetkým trom vraždám, ktoré spáchal. 14. marca 2015 si preňho prišla FBI do hotela v New Orleans. Vystupoval tam opäť pod falošným menom, no na oslovenie Durst okamžite reagoval. Pri zadržaní mal pri sebe opäť zbrane, marihuanu a niekoľko desiatok tisíc dolárov. Robertovi Durstovi hrozil ešte pred dvomi rokmi trest smrti, no napokon od neho obžaloba upustila, vo väzení však ostáva aj naďalej, kde stále čaká na svoj verdikt. Na záver ešte pridávam spomínaný dokument z dielne HBO.