Temný príbeh o dvoch bratoch pokúšajúcich sa zobrať spravodlivosť do vlastných rúk.
Existujú filmy, ktoré sú nadčasové a pomocou vyrozprávaného príbehu dokážu divákom predať posolstvo aj veľmi dlho po uvedení do kín. American History X (Kult hákového kríža) je určite jedným z nich a po jeho pozretí nad ním budete ešte veľmi dlho premýšľať. Film bol od začiatku stávkou na neistotu, keďže sa jednalo o režisérsky debut Tonyho Kayena a scenáristickú premiéru Davida McKenna. V hlavných úlohách sa nám predstavia dvaja bratia, Derek (Edward Norton) a Danny (Edward Furlong) Vinyardovci. Bratia Vinyardovci po násilnej smrti svojho otca cítia nespravodlivosť. Práve preto začnú problémy vo svojej chudobnejšej štvrti riešiť pridaním sa k miestnej neo-nacistickej organizácii. Starší brat Derek sa vďaka svojej inteligencii a charizme stáva v miestnej nacistickej komunite rešpektovaným členom a Danny k nemu vzhliada ako ku svojmu vzoru. Hneď v úvodnej scéne však príde pri ich dome na kalifornskom predmestí k incidentu. Ten zmení celej rodine život a pošle staršieho z bratov na niekoľko rokov do väzenia.
Celý príbeh sa nesie v dvoch prelínajúcich sa hlavných dejových líniách. Prvou rovinou je čiernobiely príbeh Dereka, v ktorom môžeme sledovať jeho minulosť, dôvody jeho konania a život v miestnej komunite. Druhú časť snímky tvorí obdobie od Derekovho návratu z väzenia. Obe dejové línie sa počas takmer dvoch hodín niekoľkokrát vystriedajú, avšak ich nadväznosť a myšlienková kontinuita je spracovaná veľmi prirodzene a pomáhajú divákovi lepšie pochopiť psychologický vývoj hlavnej postavy.
Po svojom návrate z väzenia sa pokúša Derek za celou svojou minulosťou urobiť hrubú čiaru a začať od začiatku z opačného konca. To však nie je také jednoduché, keďže sa stretáva s mnohými problémami so svojimi starými priateľmi, komunitou, rodinou a v neposlednom rade aj so svojím mladším bratom. Ten spočiatku nevie pochopiť, prečo by spolu ako bratia nemali po Derekovom návrate z väzenia pokračovať v boji s nenávidenými miestnymi obyvateľmi. Postupom času si obaja bratia začnú uvedomovať, že celú svoju mladosť oddali ideológii, ktorá im v živote nepriniesla nič pozitívne. V tomto momente aj Danny zistí, že jeho životná cesta nebola správna a so svojím bratom začnú opäť fungovať ako rodina. V závere sa však naskytá otázka, či už na takúto zmenu nie je neskoro.
Kvalitu snímky okrem samotného príbehu dotvárajú aj výborné hercké výkony oboch Edwardov. Z nich je najmä výkon Edwarda Nortona hlavne v čiernobielych pasážach priam až strašidelný. Za ten bol dokonca nominovaný v roku 1998 na Oscara. Kvôli svojej úlohe musel Northon prejsť tréningovým programom, vďaka ktorému pribral viac ako 10 kilogramov, keďže bol na postavu Dereka príliš chudý. To, že mal o film veľký záujem potvrdzuje aj skutočnosť, že jeho oficiálny honorár bol v tomto prípade iba približne pätinový oproti iným filmom. Pri nich sa jeho odmena pohybovala približne na úrovni 1 milión dolárov. Kvôli American History X tiež odmietol aj rolu vojaka Ryana vo filme Saving Private Ryan, v ktorej sme mohli vidieť Mata Damona. Zaujímavosťou je aj to, že film čiastočne vychádza z príbehu Franka Meeinka, bývalého člena skinheadskej organizácie, v súčastnosti bojovníka proti rasizmu.
Počas celej doby môžeme sledovať psychologický vývoj postáv a obzvlášť posledná scéna filmu je veľmi silná. Zaujímavé je na celom príbehu aj to, že človek do posledného momentu filmu nevie, či bratov odsudzuje alebo s nimi súcití. American History X je teda veľmi ťažkou snímkou. Je potrebné sa na ňu psychicky pripraviť ale ak tak urobíte, dočkáte sa kvalitných hereckých výkonov, silného príbehu a nezabudnuteľného záverečného ponaučenia.