O pár dekád budeme zrejme všetci zdraví.
Nápad obohatiť elektronickú protézu bohatou kôpkou dnes už úplne bežných senzorov priniesol so sebou jednu základnú dilemu - čo poskytne energiu na ich fungovanie? Predstava, že by sme museli tento užitočný doplnok každý jeden večer odpájať z našej ruky a potom pripájať na nabíjačku ako smartfón vystraší asi každého, preto vedci zo škótskej univerzity hľadali spôsob, ako sa vyhnúť klasickým batériám. A dokázali to. Syntentickú kožu z najpevnejšieho a extrémne tenkého materiálu na svete pripevnili na flexibilné solárny panely, no a zrazu bolo po probléme s napájaním energeticky náročného systému.
"Skutočnou výzvou bola otázka, že ako dokážeme pripevniť na solárny panel pokožku a zároveň umožniť svetlu prenikať priamo cez ňu? To je to, čo sme spravili," prezradil jeden z členov úspešného vedeckého tímu, Dr. Ravinder Dahiya.
"Ľudská koža je nesmierne komplexný systém so schopnosťou cítiť tlak, teplotu alebo povrch prostredníctvom usporiadania neurálnych senzorov, ktoré zabezpečujú, aby sa signál z pokožky dostal až do mozgu."
"Keď sa kožu umiestni na protézu ruky, tak človek, ktorý ju používa, začne cítiť dotyk a presne to isté platí aj o vnímaní teploty."
Ako informuje web bbc.com, takzvaný grafén je zhruba až o jeden milión krát tenší ako papier, takže jeho transparentnosť umožňuje lúčom svetla prenikať až ku chráneným panelom, vďaka čomu sa potom vygeneruje dostatočné množstvo nevyhnutnej elektrickej energie. Teraz si už iba počkať na príchod pokročilej protézy do obchodov, čo však podľa doktora Dahiya nejaký ten čas ešte určite potrvá.
Skin powered by the sun? Prosthetic limbs with better sense of touch being developed https://t.co/QD0VUJb65U pic.twitter.com/a4hBvsGSfZ
— CBC Tech and Science (@CBCTechSci) 24. marca 2017