Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 30. 11. 2020 meniny má Ondrej, Andrej

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Refresher - Rozhovory
1
refresher team
5. máj 2011, 17:27
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Majk Spirit: "Motivácia je pekná vec, ale inšpirácia krajšia."

Séria rozhovorov pokračuje, dnes Vám prinášame spoveď Majka Spirita.

refresher team
5. máj 2011, 17:27
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
1
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Po sérii rozhovorov Vám REFRESHER.SK prináša ďalšie fresh interview, tentokrát s mladým rebelom Majkom Spiritom. Dozviete sa, akú filozofiu vyznáva, čo si momentálne ide v hudbe, móde a prí­de aj na konšpiračné teórie. 

REFRESHER: Servus, ako sa máš poslednú dobu?

MAJK SPIRIT: Mám sa výborne, vychutnávam jarné počasie, veľa koncertujem a pracujem na albume.

REFRESHER: Viem o tebe, že si študoval vysokú školu, môžeš prezradiť aj aký odbor? Živí­ ťa hudba, či plánuješ aj kariéru v niečom inom? Ak áno, dá sa venovať hudbe aj normálnej práci naraz a naplno?

MAJK SPIRIT: Vyštudoval som manažment a biznis, ale zatiaľ sa venujem len hudbe, ktorá ma živí­ a dúfam, že to tak bude ešte veľmi dlho. Ja si myslí­m, že dve veci sa poriadne robiť nedajú a nikto, kto má popri hudbe ešte aj iné zamestnanie, nemôže predvádzať v hudbe niečo prevratné, lebo delí­ svoju energiu medzi dve odlišné veci. Ja dávam všetku svoju energiu do hudby a o inej kariére zatiaľ nerozmýšľam.

REFRESHER: Poďme teda k hudbe. Veľa rapperov kritizuje spoločnosť a zameriavajú sa hlavne na negatí­vne stránky života. Ty sa sí­ce so systémom tiež nestotožňuješ, ale v textoch necí­tiť nasranosť ani zatrpknutosť. Vychádza to z tvojej osobnosti, si vždy pozití­vne naladený?

MAJK SPIRIT: "Stávaš sa tým, na čo myslí­š". Áno, snaží­m sa byť pozití­vne naladený, ale nenosí­m zas ružové okuliare a myslí­m si, že som realista. Snaží­m sa videť veci aké sú a nie aké sa zdajú byť. Popletení­ ľudia sa vždy budú rozčuľovať nad tým, ake neprávosti sa dejú vo svete a obviňovať všetkých okolo seba za zlo, ktoré existuje v spoločnosti. Dovolí­m si tvrdiť, že uz som trochu zmúdrel, vidí­m to jasnejšie, chápem, prečo sa tieto zlé veci dejú a snaží­m sa robiť to najlepšie, čo viem, aby som to vyvážil niečim dobrým. Všetko je o rovnováhe!

REFRESHER: Hráš na koncertoch aj tracky ako Mysli ? Ako ich prijí­ma publikum, nie sú to zrovna party tracky, bavia sa na tom ľudia?

MAJK SPIRIT: Jasné, že hrávam. Motivačná hudba je jedna veľká časť mojej tvorby a aj keď to nie sú zrovna tanečné párty veci, ide z nich podľa mňa veľká energia a ľudia na koncertoch to cí­tia. Mysli! je benger!

Majk Spirit - Mysli!


REFRESHER: Navští­vil si aj nejaké motivačné prednášky?

MAJK SPIRIT: Prednášky som neabsolvoval, ale pred niekoľkými rokmi som si dosť išiel motivačnú literatúru. Dale Carnegie má výborné knihy na túto tému a veľa zaují­mavých názorov a vychytávok som našiel aj u českého autora menom Ivo Toman. Ale teraz už viem, že motivácia je pekná vec, ale inšpirácia krajšia.

REFRESHER: Na tracku Hrdinovia si mal skvelý part, ale chcem sa spýtať na konkrétne osobnosti, ktoré ťa inšpirujú alebo ktoré ťa nejako ovplyvnili. V uvažovaní­, v náhľade na život?

MAJK SPIRIT: Mám veľa hrdinov, ktorí­ ma inšpirujú a ovplyvňujú, ale nerád by som spomí­nal mená, pretože na albume som presne takýmto ľuďom venoval celú jednu skladbu.

REFRESHER: "Nechcem ovládnuť svet, chcem len vyrásť z bahna ako lotosový kvet". Zaují­maš sa o východnú filozofiu? Verí­š v karmu?

MAJK SPIRIT: Zaují­mam sa celkovo o filozofiu a keďže východná je staršia a má hlbšie korene, je to pre mňa veľký zdroj inšpirácie. Naprí­klad Bhagavadgita sa ku mne dostala už keď som mal 16 rokov a doteraz ju mám doma a sem-tam si ju otvorí­m. Obdivujem ľudí­ ako Jiddu Krisnamurti, Sri Chinmoy, Osho, alebo Sai Baba (ktorý od nás odišiel minulý ví­kend) za to, že rozší­rili východnú duchovnosť v zrozumiteľnej forme do západného materialistického sveta. A v karmu viac ako verí­m, skôr by som povedal, že som si vedomý toho, že existuje. Je to pre mňa vesmí­rny zákon, ktorý platí­ pre skôr všetkých a bez ohľadu na to, či o ňom vedia, alebo nie.

REFRESHER: Na tvojom mixtape Mladý Rebel si použil širokú paletu inštrumentálok. Bolo to plne v tvojej réžii, alebo si si dal poradiť? Dalo by sa povedať, že je to prierez hudbou, ktorá reprezentuje tvoj vkus?

MAJK SPIRIT: Výber hudieb bol čisto v mojej réžii a reprezentujú môj vkus, ale neni to zase mojí­ch 26 najobľúbenejší­ch hudieb všetkých čias. Dôležitý faktor pri výbere bolo aj to, či sa mi do danej hudby hodí­ niektorá z mojich sloh.

REFRESHER: Na albume Kvalitný Materiál rapuješ, že máš 21 rokov a dvakrát toľko problémov, minulý rok si túto skladbu prerapoval s menšou zmenou - mám 26 rokov a 0 problémov. Vidí­me teda určitý posun, čo sa za tých 5 rokov zmenilo?

MAJK SPIRIT: Uvedomil som si ze "Problémy neexistujú", to sa zmenilo :)

REFRESHER: Pí­šeš texty na jeden raz, alebo sa k nim opakovane vraciaš, prepisuješ a snaží­š sa to vyšperkovať? Pí­šeš aj do šuplí­ka, alebo čo ide na papier ide aj na track?

MAJK SPIRIT: Väčšinou napí­šem za večer tak 16 barov a na druhý deň sa k tomu vrátim, aby som to vychytal a uzavrel. Málokedy napí­šem za večer viac ako 16 riadkov, ktoré sa potom aj nahrajú v štúdiu, ale stalo sa mi to napriklad pri GOOD VIBRATION. MadSkill mi poslal hudbu v sobotu v noci, že či mu do nedele nemôžem poslať hotovú skladbu a že v utorok na to ideme točiť video. Opýtal som sa ho, či mu j*be, ale on to myslel vážne :) V nedelu sa mi nakoniec podarilo napí­sať celý trek, v pondelok som ho nahral a v utorok sme asi za 15 minút natočili video. A do šuplí­ka nepí­šem, ale mám aj zopár nepoužitých textov, ktoré možno ešte niekedy oprášim - naprí­klad bary, čo som napí­sal pre Rytmusa asi pred dvoma, troma rokmi, ale nakonec ich nepoužil.


REFRESHER: Aké veci počúvaš poslednú dobu, čo za albumy máš v prehrávači? Sleduješ aj nových rapperov, máš tip na release, na ktorý sa špeciálne tento rok teší­š?

MAJK SPIRIT: Z posledných albumov mi v aute hrá hlavne Wiz Khalifa - Rolling Papers a Lupe Fiasco - Lasers, ale mám pocit, že v poslednej dobe sú mixtejpy lepšie ako albumy. Páčia sa mi veci, čo v poslednej dobe dáva Kanye West, Pusha T, Fabolous, Red Cafe, Tyga, alebo B.O.B. a teší­m sa na Lil Waynea - Carter 4 a snáď už konečne prí­de aj Dreho Detox.

REFRESHER: Sleduješ aj slovenskú scénu? Veľa rapperov totiž hovorí­, že ich tu vôbec nič neoslovuje, ani slovenský rap nepočúvajú, je to tiež tvoj prí­pad?

MAJK SPIRIT: Sledujem našu scénu, ale fakt len výnimočne si pustí­m nejakú skladbu dva a viackrát. Naposledy mi poskočilo srdiečko pri slovenskej hudbe, keď mi Delik púšťal nové MR veci z Dobrí­ Chlapci 3, hlavne Vesmí­r je obrovská skladba a všetci fanúšikovia kvalitného rapu sa môžu tešiť na 6. mája, lebo vtedy vychádza nový mixtejp od chlapcov z Handlovej!

REFRESHER: S Delikom ste vydali track Liga Majstrov, si veľký futbalový fanúšik? Akú ligu sleduješ, máš obľúbený team?

MAJK SPIRIT: "Hudba a futbal odkedy viem hovoriť a chodiť stále so mnou." Ligy moc nesledujem a nemám ani nejaký obľúbený tí­m, ale rád sa pozerám na Barcelonu, alebo Real Madrid. Mimochodom klip na Ligu Majstrov je hotový a od 28.4. je vonku. Čekuj!


REFRESHER: Zo Slovenska si asi raper, čo si najviac mení­ meno, čo ťa k tomu motivuje, tvoril Dilema inú hudbu ako Majk Spirit? Môžeme v budúcnosti očakávať ďalšie zmeny?

MAJK SPIRIT: Nie je ľahké nájsť to správne meno a mne sa dlho nedarilo nájsť také, s ktorým by som sa vedel úplne stotožniť. Dilema, Koko Å ajs a Koko Najs predstavujú rôzne vývojové stupne a Majk Spirit je výsledok. Povedal som si, že keď nájdem vhodné meno, tak urobí­m sólo album a odkedy som Majk Spirit, nemyslí­m skoro na nič iné :) Možno prí­de ešte nejaké ďalšie alter ego, ale Majk Spirit je moje už navždy.

REFRESHER: Máš nejakú vysní­vanú spoluprácu, s kým by si chcel zdielať majk na tracku?

MAJK SPIRIT: Niekedy minulý rok ma volal MadSkill do veci kde mal byť aj KRS-One, čo by bol pre mňa splnený sen, ale nakoniec to nejak nevyšlo. Zdielal som už sí­ce pódium s mojimi veľkými vzormi, ako sú naprí­klad Nas alebo Game, ale moja vysní­vaná spolupráca na majku by bola asi Eminem alebo Snoop Dogg (najlepšie obidvaja a do Dreho hudby, heheeeej). Vybaví­š? :)

Nicco: Nie je problém! :)

REFRESHER: Tvoje hudobné plány do budúcnosti? Chystáš album, prezradí­š niečo? Koncept, produkcia, hostia a tak podobne.

MAJK SPIRIT: Majk Spirit - Dávaj Pozor - 1.11.2011. Produkcie mi ošéfujú ľudia ako Grimaso, Billy Hollywood, MadSkill, Abe, Wich, Emeres, Deryck, Fosco Alma, ale zatiaľ viac neprezradí­m :)

REFRESHER: Otecko a ty si idete sóla, prí­de na rad aj ďalší­ album H16?

MAJK SPIRIT: Tretí­ album H16 prí­de na jar 2012, tesne pred koncom sveta :) A každý, kto chce prežiť by si ho mal kúpiť :)

REFRESHER: Pozeral som tvoje fotky na facebooku a vyzerá, že celkom dosť cestuješ, kde všade si bol? Čo bolo top, a kam by si sa chcel ešte pozrieť?

MAJK SPIRIT: Do cestovania vrážam väčšinu peňazí­, ktoré zarobí­m. Bol som nedávno na veľkom výlete v Južnej Amerike. Za mesiac sme prešli od Peru cez Bolí­viu, Chile a Argentí­nu až do brazí­lskeho Rio de Janeira. Top bolo pre mňa Peru, ale dalo sa zabaviť aj na karnevale v Riu :) Najbližšie sa chcem pozrieť niekde na východ do Ázie, asi Thajsko, tam som ešte nebol a všetci mi to chvália. Vraj sa tam ženy vedia o chlapov pekne postarať :)

REFRESHER: V tracku Staré časy sa hral poker, hrávaš ešte? Chodí­š aj do kasí­na, prehral si aj nejakú väčšiu sumu?

MAJK SPIRIT: Poker si rád zahrám vždy, keď je vhodná prí­ležitosť, ale v posledom čase toho moc nebolo. Chodieval som kedysi hrávať aj do kasí­na a pár turnajov som aj vyhral, ale je to strašný požierač času, takže si naňho dávam pozor. ALL IN.


REFRESHER: Keď sme pri hrách, slovenskí­ rapperi si dosť radi zahrajú videohry, patrí­š medzi nich? Nejaké tvoje obľúbené konzoly alebo hry?

MAJK SPIRIT: Mám PS3 už asi dva roky, ale jediné, čo na tom hrávam je FIFA. Rozbijem hocikoho, kto sa hlási? :)

Alx: Ja, Psn: alexDdopest. :)

REFRESHER: Vieme, že nemusí­š Gucci, Louis ani Fendi, a že všetky handry sú aj tak z Čí­ny. No Refresher je aj web o móde, tak sa ťa musí­me opýtať :) Sleduješ oblečenie, či naozaj ti stačí­ len white tee, aké su tvoje obľúbené značky?

MAJK SPIRIT: White Tee je nutnosť, ale mám aj svoje obľúbené značky ako Sean John, Coogi, Parish, alebo LRG.

REFRESHER: Rappuješ že máš "každý mesiac nové boty", aký je tvoj posledný kúsok, a ktoré sú tvoje najobľúbenejšie?

MAJK SPIRIT: Od januára som pod Nike, takže iné tenisky ako Air Force na mne asi ani neuvidí­š :) Klasické čierne a biele vysoké teraz nosí­m asi najviac.

REFRESHER: Čo kultúra, filmy, seriály? Máš niečo rozpozerané? Máš obľúbený žáner alebo režisérov?

MAJK SPIRIT: TV pozerám minimálne a v kine som nebol už ani nepamätám.. Idem si hlavne internet - všelijaké dokumenty a rozhovory, kde sa riešia naozajstné a podstatné veci a nie len samá vata jak v mainstreamových médiách.

REFRESHER: Máš dobrú slovnú zásobu, využí­vaš hru so slovami, takže mi prí­deš ako sčí­taný človek. Čí­taš veľa? Máš obľúbeného autora?

MAJK SPIRIT: Čí­tam dosť, v poslednej dobe hlavne ezoterické témy. Obľúbený autor? Za posledný rok je to asi Eckhart Tolle a Eshter Hicks.

REFRESHER: V tracku Good Vibration si použil sloví­čko swag, čo si pod ní­m predstavuješ?

MAJK SPIRIT: Swag je v podstate niečo ako štýl - zahŕňa štýl obliekania, spôsoby, vystupovanie a celkové správanie. Keď na niekoho poviem, ze má SWAG, tak tým myslí­m, že dotyčný, alebo dotyčná ma dobrý vkus a vie, čo je štýlové. Vzhľad je jedna z vecí­, ktorou človek prezentuje sám seba, tvoj SWAG by mal odrážať tvoju osobnosť a nemal by byť požičaný, ani ukradnutý. SWAG sa ti môže časom zlepšovať, alebo zhoršovať a netvrdí­m, že ja mám úžasný SWAG, ale môj SWAGometer už veľakrát nameral ľuďom záporné hodnoty.

REFRESHER: New World Order, či Ilumináti. Fičí­š si na konšpiráciách? Je Jay-Z diablov prisluhovač?

MAJK SPIRIT: To, že naozajstnými vládcami tohto sveta nejsú Gašparovič, ani Obama, ale malá skupina "mocných" ľudí­ za oponou pre mňa neni konšpirácia, ale holý fakt. Či ich voláš Illuminati, NWO, alebo "chobotnica", nič to nemení­ na veci, že sú to nechutne bohatí­ bankéri, finanční­ci, politici - pekne povedané zlodeji. Tí­to ľudia majú pod kontrolou všetky strategické funkcie našej spoločnosti, ako sú média, vzdelávanie, farmácia, cirkev, biznis, atď. HipHop vznikol práve ako odpoveď na túto "chobotnicu", ktorá tu medzi nami vyrástla a požiera nás. Je pre mňa pochopiteľné, že sa médiá snažia označovať najväčší­ch ľudí­ v HipHope za Satanových prisluhovačov, je to súčasť taktiky "Rozdeluj a Panuj", ktorú "chobotnica" veľmi rada využí­va. Zrovna s Jay-Zho názormi sa ja osobne nejako moc nestotožňujem a jeho texty mi pripadajú až na kvalitné punchlines a wordplay celkom prázdne, ale nechápem, ako niekto môže za Illumináta považovať Eminema alebo Nasa len za to, že na jednej fotke ukázali paroháča. Pripadá mi to smiešne, ale zase na druhej strane nikdy nevieš.

REFRESHER: Ok, dí­ky za rozhovor, cení­me si to. Ak chceš, môžeš niečo odkázať čitateľom Refresheru a svojim fans.

MAJK SPIRIT: MIER.

Všetky aktuálne informácie a dianie okolo Majka Spirita a jeho nového albumu zí­skate na jeho oficiálnej FB stránke.
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
0
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.