Nelacná záležitosť s veľkým potenciálom. Ako všetko dopadne sa dozvieme o pár rokov.
S veľkou pravdepodobnosťou sa už veľa z nás stretlo s názormi, že človek nikdy na Mesiaci nebol a že podobné tvrdenia sú len obyčajné výmysly. Skeptici z celého sveta jednak argumentujú spôsobmi, že vo svete bola v danom čase Studená vojna a vesmírny triumf mohol veľmi pomôcť jednej alebo druhej veľmoci (aj za cenu klamstva), no a ďalšie skutočné pravdy sa týkajú zasa... no, nevieme, ťažko povedať. Koniec všetkým pochybnostiam sa najnovšie rozhodla dať skupina ruských inžinierov a kozmických nadšencov, ktorí si dali za cieľ zostrojiť a vyslať na Mesiac malú, ale šikovnú sondu.
Jej úloha by bola veľmi jednoduchá - vyfotografovať a zdokumentovať stopy po ľudskej prítomnosti z 20. storočia. K nim sa dá zaradiť vlajka Spojených štátov amerických umiestnená na jeho povrchu, stopy po roveroch a ďalších zariadeniach,... Za hlavu celého projektu sa dá označiť Vytalij Egorov, ktorý si pred ešte štyrmi rokmi založil blog s danou tematikou a do dnešného dňa má už státisíce podporovateľov, a preto sa konečne odhodlal k činom. Avšak, ako býva zvykom, aj výsledky tohto výskumu môžu konšpirátori veľmi poľahky označiť tiež za podvrh, takže ako na to?
Cieľové "destinácie" celej misie:
Vytalij sa vyjadril, že ak už má raz niekto opačný názor a tvrdo si za ním stojí, dá sa presvedčiť len veľmi ťažko. Ale ak by sa ich malej sonde podarilo zhotoviť potrebné snímky, prispel by celý tím aspoň istým spôsobom k štúdii Mesiaca a zároveň ukázal zdravo uvažujúcim ľuďom, ako vyzerajú slávne lokality po desiatkach rokoch.
Všetci zainteresovaní pracujú na dobrovoľnej báze a nie sú nikým nútení, no zatiaľ je ich jediným nepriateľom čas. Podľa ich odhadov je štart sondy zo Zeme možné očakávať v roku 2020, pretože sú potrební aj ďalší odborníci a ako to býva zvykom, treba aj určitú sumu peňazí. Celá misia by mala vyjsť na odhadovaných 20 až 30 miliónov amerických dolárov a okrem iného je potrebné zabezpečiť aj podporu vesmírnej agentúry či spôsob, akým dopraviť zariadenie na obežnú dráhu Zeme. Našťastie by sa nemalo jednať o obrovský kus technológie, ale pomerne malé zariadenie, ktoré potrebuje prekonať zemskú gravitáciu. Ak to nepôjde vlastným prostriedkami, budú sondu potrebovať naložiť na nejakú raketu od jednej z vesmírnych spoločností, či už od Spojených štátov amerických, Európy, Japonska, Číny, Indie,... Každopádne, dávajú najväčšie nádeje ich domovskej spoločnosti Roskosmos.
Na lunu!
Nám zatiaľ nezostáva nič iné, ako len čakať na prvé výsledky.