Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 24. 1. 2020 meniny má Timotej

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Tech
1
Matúš Moravčík
7. január 2017, 12:09
Čas čítania: 4:48

Virtuálna aj rozšírená realita alebo skladacie smartfóny bez káblov. Aké TECH trendy prinesie rok 2017?

Vízia blízkej budúcnosti.

Matúš Moravčík
7. január 2017, 12:09
Čas čítania: 4:48
Virtuálna aj rozšírená realita alebo skladacie smartfóny bez káblov. Aké TECH trendy prinesie rok 2017?
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
1
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Či už hovoríme o osobných počítačoch, inteligentných mobilných telefónoch alebo rôznych gadgetoch s vlastným pripojením k digitálnej diaľnici, používanie každého jedného zariadenia, patriaceho do kategórie spotrebiteľských technológií, výrazne ovplyvnilo nielen naše životy a všetko, čo s nimi súvisí, ale aj prostredie okolo nás. A iné to pochopiteľne nebude ani s príchodom ďalších inovácií, z ktorých sa počas tohto roka stane bežná súčasť hlavného prúdu. O čom je teda reč? Posledné mesiace sme mali príležitosť vidieť vzostup viacerých výdobytkov modernej doby, kam bez akýchkoľvek pochýb patrí i virtuálna či taká rozšírená realita. Trendov, ktoré možno počas nadchádzajúcich 12 mesiacov očakávať, je však oveľa viac, preto teraz zameriam pozornosť iba na tie najpodstatnejšie.

 

Virtuálna realita

Spoločnosti ako Oculus, HTC, Google, Samsung vrátane čínskeho jabĺčka Xiaomi už stihli predstaviť svoje vlastné VR headsety, pričom podobný krok spravia v blízkej budúcnosti aj ďalší renomovaní výrobcovia spotrebnej elektroniky. V opačnom prípade by totiž prišli o jedinečnú príležitosť nadobudnúť, udržať si a postupom času i zväčšovať podiel na potenciálne lukratívnom trhu s virtuálnou realitou, z ktorej už onedlho stane obrovský hit. Prečo? Ako tvrdia analytici, tento pomerne mladý segment čaká obrovský boom. Všetko odštartuje v roku 2017 a o tri roky neskôr by mala jeho hodnota prekročiť slušných 15 miliárd amerických dolárov. Tá sa momentálne pohybuje okolo sumy 3,5 miliardy, koncom nadchádzajúceho decembra podľa všetkého dosiahne od tých 4,5 až po 5 miliárd a koncom roka 2018 cez 7 miliárd dolárov.

 

Virtuálna aj rozšírená realita alebo skladacie smartfóny bez káblov. Aké TECH trendy prinesie rok 2017?

 

Za neustále väčším dopytom po VR headsetoch stojí ich naozaj pestré využitie, ktoré zahŕňa ako hranie hier či konzumáciu multimédií, tak aj vzdelávanie, komunikáciu s inými používateľmi alebo virtuálne cestovanie po miestach, kam sa za bežných okolností nedostaneme. Rovnako k tomu prispieva fakt, že nám virtuálna realita pohltí dva dôležité zmysly - zrak a sluch, takže v tom okamihu ako si headset nasadíme na hlavu prestaneme vnímať skutočnú realitu okolo nás, čo nám v porovnaní s bežným pozeraním na displej notebooku alebo televízora poskytne citeľne lepší zážitok, pretože týmto spôsobom takmer dokonale eliminujeme všetky rušivé vplyvy. Predstavte si, že hráte akčný VR titul z pohľadu prvej osoby a kam nasmerujete pohľad, tam nevidíte nič iné, len herné prostredie. A to isté platí o zvuku. Najskôr ale musíme počkať na viac obsahu vo virtuálnej realite, vďaka čomu porastie i využiteľnosť VR headsetov. 

 

Rozšírená realita

Dôležitým technologickým trendom počas roka 2017 nebude iba virtuálna realita. Čoraz viac počujeme aj o technologických vymoženostiach, ktoré nás nezoberú na virtuálny výlet, ale rovno rozšíria našu skutočnú realitu naokolo. Ako? Niečo také možno docieliť viacerými spôsobmi, no tie najzaužívanejšie poskytnú moderné smartfóny alebo headsety, medzi ktoré patrí napríklad veľmi dobre známy model HoloLens od softvérového giganta s menom Microsoft. Ukážkovým príkladom môže však byť i telefón Lenovo Phab2 Pro, kde nechýba zaujímavá funkcionalita Tango, za ktorou tentokrát stoja šikovní inžinieri zo spoločnosti Google. No a keďže tá eliminuje potrebu zaobstarať si dodatočný headset za 300 až 500 eur, tak to logicky znamená, že trh s rozšírenou realitou nadobudne badateľne väčší rozmer, než ten s virtuálnou realitou. Jeho hodnota by mala podľa aktuálnych predpokladov odborníkov niekedy koncom roka 2017 dosiahnuť takmer 13 miliárd dolárov.

 

Virtuálna aj rozšírená realita alebo skladacie smartfóny bez káblov. Aké TECH trendy prinesie rok 2017?

 

Princíp rozšírenia reality spočíva v pridaní virtuálnych objektov (nábytku alebo herných postáv) do prostredia okolo nás. Tie ale, samozrejme, voľným okom neuvidíme, pretože sa vyžaduje buď klasický alebo rovno takzvaný HUD displej, ktorým je vybavený spomínaný headset Microsoft HoloLens. Preto existuje niekoľko podstatných rozdielov medzi zobrazením virtuálneho sveta a rozšírením toho nášho, čo sa zároveň odráža v odlišnej využiteľnosti. Každé je jednoducho dobré na niečo iné.

 

Polo-autonómne vozidlá

okolo 90 percent dopravných nehôd spôsobí ľudský faktor, takže asi nikoho neprekvapuje, že mnohé popredné automobilky - a nielen tie - pracujú na autonómnych kapacitách pre ich štvorkolesové produkty, ktoré jedného dňa vozidlám umožnia jazdiť i bez toho, aby za volantom sedel živý človek. A to bez akýchkoľvek obmedzení. Dnešné verzie autopilotov, ktoré nájdeme napríklad v elektromobiloch Tesla, ešte stále nemožno považovať za niečo, čomu by sme mohli bezstarostne dôverovať. Ako povedal sám Elon Musk, aby automobily dokázali jazdiť úplne samé, musia v rámci komplikovaného vývoja autonómnej funkcionality najazdiť milióny kilometrov, čím nazbierajú vzácne dáta, ktoré potom prítomnej umelej inteligencii pri kormidle rozšíria možnosti a aj jej schopnosti.

 

Virtuálna aj rozšírená realita alebo skladacie smartfóny bez káblov. Aké TECH trendy prinesie rok 2017?

 

Nie, ani v tomto roku sa plnohodnotného autonómneho riadenia osobných vozidiel nedočkáme, čo však hneď neznamená, že nebudeme svedkami ďalšieho malého, no dôležitého pokroku. Automobilka Tesla pre svojich zákazníkov nedávno sprístupnila softvérovú aktualizáciu s autopilotom pod označením 2.0, čo pre majiteľov hardvérovo kompatibilných elektromobilov znamená menšie obmedzenia, ako keď používali prechádzajúcu verziu. Koniec roka 2017 by teda mohol celkom pravdepodobne priniesť verziu 3.0 (respektíve 2.1, uvidíme), ktorá bude disponovať opäť o niečo lepšími kapacitami, čo znamená, že sa znovu priblížime k plnohodnotnému automatickému pilotovi. Podstatné ale je, že 2017 bude rokom, kedy automobilky zamerajú značnú pozornosť práve na polo-autonómne riadenie počítačom. Audi na CES 2017 stihlo predviesť schopnosti SUV Q7, ktoré ovládala umelá inteligencia Audi AI. Tá sa riadenie vozidla naučila úplne sama, na čo jej stačilo len pár dní

 

Skladacie a rolovacie displeje

Viacero technologických gigantov posledné roky experimentuje s myšlienkou týkajúcou sa plne funkčného smartfónu s flexibilnou konštrukciou. Tým nie je na mysli ohybnosť, ale možnosť zložiť alebo naopak, rozložiť mobilné zariadenie do väčších rozmerov. Samsung nám svoju víziu už stihol odhaliť prostredníctvom staršieho, ale stále dobrého videa a čínske Lenovo na minuloročnom podujatí IFA 2016 pre zmenu rovno ukázalo rovno dva fungujúce kúsky v podobe prototypov - jeden bol hybrid medzi inteligentnými hodinkami a smartfónom, ten druhý medzi smartfónom a tabletom. Inžinieri pri vývoji použili ako špeciálne OLED displeje, tak aj flexibilné materiály, z ktorých zhotovili netradične vyzerajúce konštrukcie. Juhokórejské LG zase začiatkom roka počas CES 2016 predviedlo rolovací zobrazovací panel s hrúbkou papiera a 18-palcovou uhlopriečkou. Blízka budúcnosť je teda viac ako jasná. Všetko sa bude točiť okolo flexibility spotrebiteľskej elektroniky, o čom nás už onedlho presvedčia ďalšie ročníky spomínaných podujatí.

 

Virtuálna aj rozšírená realita alebo skladacie smartfóny bez káblov. Aké TECH trendy prinesie rok 2017?

 

Bezdrôtová konektivita

Či už hovoríme o pripájaní audio príslušenstva alebo spôsobe nabíjania batérie, tento rok príde na pulty obchodov viacero smartfónov bez zaužívaných portov, čo výrobcovia musia vykompenzovať vhodnou alternatívou, avšak už bez káblov, pretože z tých sa postupom času stane minulosť. Tento trend pred niekoľkými mesiacmi odštartoval iPhone 7 vrátane ďalších modelov poháňaných operačným systémom Android, kde nechýbal ani extrémne tenučký smartfón Lenovo Moto Z bez možnosti fyzického pripojenia 3,5 mm jacku. Rovnako v ňom ale majú prsty aj bezdrôtové nabíjačky, s ktorými prerazil juhokórejský gigant Samsung. Tie budú spolu s bezdrôtovým prenosom zvuku na krátke vzdialenosti čoskoro považované za dva dôležité elementy každého moderného smartfónu, čím započne postupná eliminácia dnes bežne zaužívanej konektivity cez fyzické káble. A to vďaka lepšiemu komfortu v konečnom dôsledku zlepší naše súčasné používateľské skúsenosti.

 

Virtuálna aj rozšírená realita alebo skladacie smartfóny bez káblov. Aké TECH trendy prinesie rok 2017?

 

Skenovanie očí

Kedysi to boli iba PINy, neskôr heslá alebo gestá a potom prišlo na rad biometrické zabezpečenie. Túto postupnú evolúciu sme si mohli všimnúť na mobilných telefónoch, teraz už smartfónoch, kde je senzor na snímanie odtlačku prsta používateľa momentálne považovaný za bežnú súčasť hardvérovej výbavy. Horiaci Galaxy Note7 mal síce už skener očnej dúhovky, no ako všetci veľmi dobre vieme, jeho príbeh skončil skôr ako vôbec začal. Samsung nám však aspoň tým naznačil, aké technologické inovácie zasiahnu tento rok oblasť zabezpečenia. Niečo také má navyše využitie hneď vo viacerých priemysloch, nie iba v mobilnom. Rozhodne si viem senzor na snímanie očí predstaviť v takých automobiloch alebo ako modernú a hlavne neporovnateľne bezpečnejšiu alternatívu za klasické kľúče od domu či bytu.

 

 

Ako sa budú podľa teba vyvíjať technológie počas nadchádzajúcich 12 mesiacov?

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
17
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.