Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 11. 8. 2020 meniny má Zuzana

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
30
Tomáš Blahuta
17. december 2016, 22:53
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Je slovenská YouTube scéna odpadom? Aké dáva hodnoty a dokáže nás svojou tvorbou vôbec zaujať?

Po dlhšej dobe prišiel čas na stručnú analýzu, aby bolo vidno, ako to v našich končinách chodí. Odlišujeme sa istým spôsobom od zahraničia alebo máme k dispozícii iba konvenčný priemer?

Tomáš Blahuta
17. december 2016, 22:53
Je slovenská YouTube scéna odpadom? Aké dáva hodnoty a dokáže nás svojou tvorbou vôbec zaujať?
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
30
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Myšlienky obsiahnuté v nasledujúcich odstavcoch sa nemusia zhodovať s názormi celej redakcie.


 

Snáď najznámejší tvorca na portáli YouTube fungujúci pod prezývkou PewDiePie sa prednedávnom oháňal zrušením istého kanála (nakoniec to nespravil), pretože sa snažil, v čom aj naďalej pokračuje, upozorniť na negatívny trend vývoja celej stránky zameranej na tvorbu a pridávanie videí najrôznejšieho druhu. K nemu sa pred pár dňami pridal aj Slovák Matej Slažanský, teda Selassie. Keď si to tak v krátkosti zhrnieme, tak za posledné obdobie prechádza YouTube pomerne búrlivým obdobím plným zmien, pozitív i negatív. My, obyčajní diváci, a ľudia vyhľadávajúci videá so zaujímavými témami, videoklipy, pesničky a desiatky ďalších materiálov môžeme všetko nanajvýš pozorovať z diaľky a maximálne tak pripomienkovať. Tak som sa teda rozhodol trošku bližšie pozrieť na "slovenskú YouTube scénu" a ako nezaujatý divák spísať dokopy subjektívny názor, lebo vidno, že daná téma leží hlboko v žalúdku aj mnohých našim čitateľom.

 

Spomínané Selassieho video s jeho kritikou:

 

Kto sú vlastne tí youtuberi? Kebyže to mám zhrnúť a podčiarknuť tak formálnejšie, jedná sa o samostatných tvorcov fungujúcich pod hlavičkou samotného YouTube, ktorí odovzdávajú videá, za čo si dokážu zarobiť malé i veľké peniaze. Isto už viete, že výška výplaty/odmeny (alebo ako to nazvať) závisí od mnohých faktorov, no možno najvýznamnejším je krajina, odkiaľ youtuber odovzdáva videá, pretože na videách sa zobrazujú divákom reklamy, a preto čím viac pozretí na danom videu je, tým sa reklama zobrazí väčšiemu počtu ľudí (pokiaľ nemáte  na svojom zariadení nainštalovaný AdBlock). Významnú rolu hrá aj jazyk, v akom videá sú, lebo logicky viac ľudí porozumie angličtine ako slovenčine. Z toho vyplýva, že za 10 000 pozretí dostanete inú sumu v Spojených štátoch amerických či vo Veľkej Británii, ako na Slovensku. Ale keď už patríte k nejakej tej slovenskej špičke, tak niečo z toho určite máte a okrem peňazí sú k dispozícii rôzni sponzori a podobné záležitosti. Predstavte si, že by ste boli nejakou firmou predávajúcou počítačové hry. Určite by ste si vytipovali a skontaktovali sa s tvorcom oplývajúcim veľkým publikom mladých i starších ľudí zaujímajúcich sa o PC hry, ktorých vďaka svojmu partnerovi/youtuberovi ľahšie oslovíte ako obyčajnou reklamou niekde v televízii. Ak budete mať vďaka jeho kanálu pozitívnu odozvu a budete so spoluprácou spokojní, pošlete danému partnerovi/youtuberovi nejaké tie kusy hier zadarmo a poprípade aj nejakú slušnú techniku ako protislužbu. Jednoduché ako facka. Dobre, všetko, čo som vyššie spomenul, sú pomerne bežné záležitosti, ale poďme konečne k samotnej tvorbe. Čo všetko nám slovenskí youtuberi ponúkajú? Aké videá, obsah, hodnoty, myšlienky? Spravme si stručný prehľad celej našej scény a ukážme si, kto na nej vlastne pôsobí.

 

Bezkonkurenčným kráľom je Daniel Štrauch, teda GoGo (rozhovory tu, tu a tu) s už takmer 1 500 000 odberateľmi, čo je na naše pomery viac než slušné číslo. Kto ho už sleduje dlhšie, vie, že jeho tvorba je širokospektrálna a určená pre rôzne vekové kategórie. Tí najmenší si prídu na svoje pri tradičných let's playoch a starší zasa pri kadejakých ochutnávkach, rozhovoroch a ďalších veciach. Jediným problémom, s ktorým sa pri Danielových videách stretávam, sú komentáre od ľudí. Poznám to aj z našich článkov, keď si čítavam diskusie nielen na webe, ale aj na našej Facebook stránke. "Kto to je?", "Zarába na sprostých ľuďoch", "Ako sa na to môže vôbec niekto pozerať", "Odpad", prepáčte, idem sa rýchlo niečím hodnotným inšpirovať. Mám to, pokračujem - "Ko*otko", "To čo je za pi*ovinu?!?!", "Presne toto som potreboval/a vedieť",... Ironické i vulgárne pripomienky, kedy sa človek pýta, že kto to je (aj keď pojem GoGo už určite niekedy počul) sú absolútne nemiestne. Vždy si predstavujem, že daná osoba buď nemá doma internetový vyhľadávač, skutočne daného tvorcu nepozná a nedokáže si o ňom niečo vyhľadať na internete alebo to všetko píše s uštipačným a výsmešných zámerom, aby upozornil, že je to vlastne nikto, nula, hlupák a kadečo iné. Prečo? Ťažko povedať, no nadávať na internete a osočovať niekoho, kto si privyrába činnosťou, ktorá ho baví je, no, blbé. Ako som spomenul, Danielova tvorba je jedna z našich mála skutočne kvalitných a každý si príde na svoje. Aj keď mnohí ešte často pripomienkujú jeho preafektované správanie pripomínajúce niekomu malé decko, pamätajte, že väčšina Danielových odberateľov nemá ani len občiansky preukaz a ich nezaujmete a nepobavíte nejakými inteligentnými vtipmi.

 

Cením. Síce TOP 10 videí je na YouTube veľa, no tento formát určite potešil:

 

Druhú priečku okupuje Expl0ited (vyše 632 000 odberateľov, rozhovor tu) s vlastným menom Peter Altof. Peťo má v informáciách o jeho kanáli napísané: "Ahoj volám sa Peter a rád robím zo seba debila na Internete!". Neprajníkom už aj horia klávesnice. No, medzi jeho časté videá patria rôznorodé tagy, čelindže a jednoducho všetko, čo nájdete hocikde inde. Avšak Expl0ited zabodoval aj vďaka jeho sociálnym experimentom, ktoré sa poľahky rozšírili aj na rôzne weby (i náš, logicky, keď riešime okrem iného aj domáce záležitosti), pretože veľa ľudí u nás nič podobné nerobilo. Pre niekoho zaujímavé spestrenie, no mnohých môže po pozretí nejakého toho "sociálneho experimentu" (ach, z duše neznášam toto pomenovanie) triafať šľak, pretože im to príde trápne a otravné. Na rozdiel od zahraničia sú aspoň autentické a nie hrané, ako drvivá väčšina iných "prankov" a podobných primitívností. Ale keď sa tak zamýšľam, to je vlastne všetko, čo Peter ponúka. Čiže analogické záležitosti, ktoré nájdeme hocikde inde.

 

Prečo, prečo, prečo:

 

Treťou najväčšou osobnosťou našej scény je Slážo - skoro 444 000 odberateľov. Selassieho tvorba ma oproti zvyšku youtuberov pomerne baví. Výlety naslepo, nejaké tie technické záležitosti, témy a hlavne 4K kúsky (to sa skutočne podarilo). Aj ak by som sa extrémne snažil, nemal by som tu čo vytknúť. Pre mňa osobne je Matej na "slovenskej YouTube scéne" od všetkých istým spôsobom odlišný. Žiadna detinskosť, ale okrem iného aj prirodzené názory človeka nebojaceho sa skritizovať či už podľa neho hnusné Bubbletea čaje či iné pseudotrendy.

 

Vďaka kráľovi slovenského YouTube sa slušne vyšvihla aj jeho priateľka Lucia Hrušková, známa pod pseudonymom LucyPug (320 000 odberateľov, rozhovor tu). Jej tvorba je primárne zameraná na ženské pohlavie, mňa nikdy neoslovila, tak neviem odhadnúť, čo môže dievčatá napĺňať a čo nie. Hauly, moja pleť, looky a iné vecičky si nejdem, ale ako som si čo-to pozrel, celkom v pohode, mladé dievky sa asi majú na čo pozerať.

 

Možno cez leto si toto videjko znova nájdem, zíde sa a neublíži:

 

Zvyšok scény už veľmi nepoznám, no viem, že v top desiatke určite nájdem Duklocka a vlogerku Momu Horňákovú. Idem po poradí. Dušan je špecifickým prípadom. Fungovať na princípe, že vyhľadám niečo skutočne zlé a bizarné, okomentujem to a poviem si na to svoj názor (a to je všetko), je na našej scéne snáď ojedinelé. Poznám ho najmä z videí, kde sa zaoberal mladším kolegom z Moravy, Miškom. Ono, viete, nadávať a urážať niekoho na internete nie je zrovna najpeknejšie. Nuž, nepoznám všetky právnické formulky ohľadom kyberšikany či nejakého verejného urážania mena, ale... no. Mne to príde, že Dušan je vlastne za všetky tie idiotiny aj veľmi rád, lebo aspoň má o čom točiť. Ono, hlupáci sa nájdu všade, ale posúvať ich ďalej, dávať im priestor a priživovať sa na tom je blbé. Určite existuje skupina jeho fanúšikov, ktorých jednoducho baví sa pozerať na nejakého chalana, ktorý si na videu pustí do pozadia nejakú hru a popritom do toho začne rozprávať a komentovať cudzie videá. Hodnoty z toho nedostanete žiadne, no aspoň sa človek poučí, že nie všetko patrí na internet. Jedno trápnejšie ako druhé.

 

Prečo mi týmto videom Ducklock pripomína celú tú ekipu, na ktorú stále útočí?

 

Moma Horňáková (obsiahlejší článok tu) je takým istým prípadom ako LucyPug. Opäť prevažne ženská záležitosť, no oproti Lucii má Moma oveľa viac neprajníckych komentárov. Áno, jej hlas je niekedy možno iritujúci, ale (opäť) škaredo niekomu nadávať a urážať ho za jeho tvorbu je detinské. Jej kanál je primárne určený pre mladšie ročníky a 23-ročný vysokoškolák študujúci históriu či aplikovanú informatiku tam asi logicky nič zaujímavé nenájde. Keď ma jednoducho raz nebavia hauly či príbehy o anorexii, tak si asi dané video nezapnem a štipľavo ho neokomentujem. Ach, internetoví odborníci.

 

"Fíha, tag na tému najlepší kamarát! Možno sa dozviem nejaké pikošky, idem to kuknúť!" - Zuzanka, 11 rokov, Horná Dolná, bohužiaľ.

 

Poďme teda na zhrnutie, kde sa to pokúsim vysvetliť čo najjednoduchšie. Slovenská YouTube scéna je rozmanitá a bohatá na rôznych tvorcov, no všetkých spája jedno -  prílišná inšpirácia zo zahraničia. Na špičke našej scény (prepáčte, že stále používam to isté pomenovanie, no ako to inak nazvať?) nenájdete nič edukačné, výrazne zaujímavé či nezvyčajné. Všetka tvorba je na jedno kopyto. Neustále sa nechať inšpirovať sa zahraničím (tagy, čelindže, témičky a neviem čo ešte všetko) je pre staršie ročníky skutočne nezaujímavé a častokrát aj detinské. Tu je ale potrebné si do hlavy zafixovať fakt, že na YouTube netrávia väčšinu času hlavy rodín, zamestnaní úradníci či ťažko pracujúci ľudia, ale deti a mladiství. Netrúfam si odhaliť ich vekový priemer, ale aspoň polovica z nich nemá ani občiansky preukaz. Oni tvoria jadro "verejnosti", ktorá tie videá pozerá, komentuje a hodnotí. Akonáhle väčšie médium vytiahne nejaké video do pozornosti a všimnú si to už aj starší ľudia s občianskym a po osemnástke, nastáva problém. Nenávistné a uštipačné komentáre tu sú, boli a aj budú, no ľudia sú hlúpi. Viete, urážať niekoho na internete je ľahké, ale vytvoriť nejakú konštruktívnu kritiku je už obtiažnejšie, a preto sa v diskusiách používa viacej vulgarizmov, ako rozumu. Znova sa opakujem, keď ma jednoducho niečo nebaví a nezaujíma, nebudem daného tvorcu predsa urážať a sledovať jeho videá. Je všeobecne známe, že veľa vecí ako napríklad hudba, umenie, filmy, dokumenty, technológie a ďalšie sa k nám dostáva zo zahraničia (USA, západná Európa,...), čo je prirodzené, no keď sa z vášho kanála stane na vlas podobný priestor na videá ako u cudzieho youtubera za Atlantikom len s inou grafikou a jazykom, stráca na originalite.

 

 

Ono sa to dá prirovnať k tomu, ako keď dostanete do rúk plastelínu. Dospelého človeka bohvieako nezaujme a nezabaví, ale pre malé dieťa je to jednoducho niečo fascinujúce. To isté platí aj o videách našich youtuberov, ktorých tvorba je zaujímavá možno pre tých najmenších (skúste si niekedy prečítať komentáre pod ich videami). V rebríčku nášho YouTube nenájdete nejaké špeciálne kanály zamerané na rôznorodé oblasti. Poznáte nejaký populárny kanál zameriavajúci sa na určitú tému? Napríklad na varenie, vojenstvo, históriu, vzdelanie, jazyky, geografiu a tak ďalej? Nie, u nás fičia otrepaní a neoriginálni youtuberi (nie Peťo, teba sa to netýka). Schválne si pootvárajte linky, aby ste videli kanály, ktoré u nás nenájdete. Zaujať sa dá rôzne, no my youtuberi nie sme, a preto to veľmi neovplyvníme. Možno niekto z vás, čitateľov, sa rozhodne jedného dňa preraziť a pokúsi sa našu scénu pozdvihnúť oveľa vyššie, než kde momentálne je. Len prosím, nemiešajte angličtinu so slovenčinou dohromady ako každý youtuberík , je to hrozné.

 

Na spomenutých kanáloch odber asi máš, no veľmi sa potešíme, ak navštíviš aj náš YouTube channel.

Čo si myslíš o slovenskej YouTube scéne?
Odpad
1386 hlasov
Priemer
760 hlasov
Kvalita
137 hlasov
Dá sa na čom stavať a očakávam zlepšenie
649 hlasov
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
143
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.