Vedeli ste o pôvode týchto cukroviniek?
Ako malé deti nás upútala snáď akákoľvek sladkosť prekvitajúca farbami. Čím bola maškrta farebnejšia, tým lepšie, s výnimkou žuvačiek balených v cigaretovom obale (predávali sa aj kusovky), s ktorými sme sa cítili drsne a dospelácky a pomaly si zvykali na cigaretový priemysel ako súčasť našich budúcich životov. Koľko z týchto všemožných cukríkov či čokolád skutočne pochádza zo Slovenska a v ktorých prípadoch sme sa skôr inšpirovali dobrotami zo Spojeného kráľovstva? Upozorňujeme, že na trhu nájdete aj iné "kópie" tejto britskej klasiky a nami uvedené slovenské alternatívy nie sú jedinými podobnými pochutinami z domácich regálov.
Liquorice Allsorts (JoJo Lékorky)
Jedny z najstarších cukríkov majú pôvod práve v Anglicku. K ich vzniku sa viaže zaujímavý príbeh o tom, ako manažér fabriky na cukrovinky Charlie Thomson presviedčal potenciálneho zákazníka k objednávke ich výrobkov. Odpor zo strany kupujúceho ho však rozhorčil natoľko, že jednotlivé vzorky sladkostí rozsypal a pomiešal. Farebná cukrová vrstva sa spojila s cukrovinkou zo sladkého drievka, a tak vznikli takmer identické lékorky s tými našimi. Vedeli ste, že sladké drievko má mnoho liečivých účinkov a hovorí sa o ňom ako o elixíre života? Účinne zaberá proti prechladnutiu, astme či problémom s pokožkou, avšak vo forme masti či iných výťažkov a teda liečiť sa cukríkmi vám rozhodne neodporúčame.
Jelly Babies
Pokiaľ si vyhľadáte pôvod gumených macíkov, pravdepodobne sa stretnete s rokom 1920 a dobre známou nemeckou spoločnosťou Haribo. Prvotná "beta" verzia týchto mäkkých cukríkov má však korene o niečo skôr a na pultoch obchodov sa objavila už v 19. storočí, konkrétne v roku 1864, pričom sa zásluhy pripisujú rakúskemu zamestnancovi Herr Steinbeckovi. Chuťou pripomínali veľmi zahustený džem pokrytý práškovým cukrom a ešte i dnes sa vyrábajú s nezmenenou receptúrou. V roku 1918 boli kvôli ukončeniu 1. svetovej vojny prezentované ako Peace Babies. Paradoxne, ich produkciu dočasne pozastavila 2. svetová vojna.
Fruit Salad (Nimm2 Soft)
Netušíme, komu napadlo pomenovať túto cukrovinku práve ovocný šalát, avšak pokiaľ si odmyslíme neustále lepenie žuvacích cukríkov na zuby a fakt, že s ovocím, šalátom alebo ich slovným spojením nemajú nič spoločné, získame jednu z tých lepších maškŕt. Bohužiaľ, po prehryznutí cukríku ste nenatrafili na žiadnu sladkú náplň.
Maltesers (Čokoládové dražé)
U nás ich síce len tak ľahko nezoženiete, no pokiaľ vám nezáleží na výrobcovi, identické čokoládové dražé sa nachádzajú snáď v každom regále hypermarketu so sladkosťami. Ponúka ich hneď niekoľko značiek, ale ani jedna z nich nevyužíva v súčasnosti rovnaký marketing, aký bol preferovaný pri ich vzniku v roku 1937. Podľa oficiálneho popisu produktu boli Maltesers označené ako energetické gule určené ženám na chudnutie, presnejšie išlo o "ľahší spôsob, ako si užiť čokoládu".
Aero Bars (Milka Luflée)
Pred 81 rokmi vznikol produkt s názvom Aero a ešte aj dnes nájdete čokolády od Nestlé s identickým pomenovaním. Na loď bublinkových čokolád naskočili aj ostatní, ktorí túto nezvyčajnú čokoládu obohatili vo viacerých smeroch. Už to nie je len jemne-chrumkavá čoko-hmota, ale môžete si vybrať medzi bielou čokoládou, karamelovou napĺňou, pistáciovou príchuťou alebo čokoládovou penou. V 30. rokoch sa označovala ako nová čokoláda. Súhlasíte s tvrdením?
Tooty Frooties (Skittles)
Pokiaľ patríte medzi milovníkov Skittles, ktorých pôvod je zhodou okolností taktiež v Spojenom kráľovstve, určite budete túžiť po ochutnávke ich predchodcu - Frooties. Tie nám totiž spríjemňujú život o 11 rokov dlhšie (1963) a na rozdiel od kruhové tvaru vsadili na zaoblené kvádre. Rozdiel medzi nimi rozhodne nie je zanedbateľný, a preto vám odporúčame skúsiť oba varianty. V slovenských regáloch ich však nehľadajte.
Polo Mints (Lipo, PEZ)
Mohli ste si všimnúť, že väčšina sladkostí bola objavená v prvej polovicu 20. storočia a výnimkou nebudú ani Polo Mints z roku 1939, ktoré si kvôli 2. svetovej vojne museli počkať na zelenú až do roku 1948. Hoci sa od nostalgicky známych Lipo či PEZ-iek líšia v mentolovej príchuti, konzistencia zostáva rovnaká a pokiaľ neplánujete cukríky pomaly opaľovať slinami, rozdrvíte ich niekoľkými hryznutiami na obyčajný prášok.
Crunchie (Twix)
Podľa autora príspevku popisujúceho rozdiely medzi Twixom a Crunchie sa dozvedáme, že obaja konkurenti sú si značne podobní, no chrumkavý keks nájdete iba v Twixe. Medová chuť, ktorú prezentujú na obale, prebíja vysoká koncentrácia cukru a vo výsledku tak máte presladenú hmotu, ktorá sa lepí na zuby. No a samozrejme, v balení je iba jedna tyčinka, takže si nebudete mať čo odložiť na neskôr.
Strawberry Laces
Zbytočné menovať konkrétny slovenský ekvivalent. Kyslé či sladké gumené špagety výraba niekoľko značiek, pričom si môžeme vyberať z desiatok rôznych chutí. Pokiaľ vás nezaujíma vyšperkovaný tvar cukríku, ale jednoducho chcete do žalúdka dostať čo najviac chutnej hmoty, siahnite po slížoch.
Refreshers
Nevieme o tom, že by sme okrem vydávania článkov vyrábali sladkosti, v každom prípade, "Refrešerky" môžu svojou tvrdosťou pripomínať ikonické žuvačky Pedro a chuťou opäť žuvacie cukríky Nimm2 Soft. Po ukrutnom boji s otvorením obalu a precvičení čeľuste namáhavým žuvaním ste sa prepracovali k sladkému prášku, ktorý poznáme z klasických Nimm2.