Číslo jeden - najskôr si očisti ochranné sklíčko.
Fotoaparáty v mobilných telefónoch prešli behom posledných pár rokov obrovskými inováciami, ktoré ich posunuli nie o jednu ani dve, ale hneď o niekoľko úrovní vyššie. Potreba vlastniť takzvaný kompakt je preto vďaka tomu súčasťou histórie. Pokiaľ sa dnes vyberiete na výlet a chcete si domov so spomienkami priniesť aj nejaký ten záber, nemusíte už so sebou niesť dve zariadenia. Stačí vám iba smartfón vybavený schopným hardvérom, ako je napríklad Lenovo Moto G4 Plus, a k nemu zopár tipov alebo rád na využitie jeho plného potenciálu. Tu je sedem tých najdôležitejších.
1. Pred fotením pretri sklíčko
Je úplne jedno, či niekto ovláda základy fotenia s mobilom, keď si pred tým handričkou, respektíve oblečením z vhodného materiálu neočistí ochranné sklo hlavného (ale aj selfie) fotoaparátu. Záber má v takom prípade neporovnateľne horšiu kvalitu, ako keby potenciálne prítomnú špinu odstránime. Rozmazané objekty, šmuhy alebo príliš bledé farby sú iba malou súčasťou toho, čo nás v takom prípade môže čakať.
2. Foť v horizontálnej polohe
Pokiaľ zrovna neplánuješ fotiť outfit kamoša alebo nejaký vysoký objekt z malej vzdialenosti, tak rozhodne nedrž smartfón vo vertikálnej polohe. Fotografie zachytené v horizontálnej, teda vodorovnej polohe ocenia ako používatelia sociálnych sietí, tak aj ty, pretože sa ti potom do záberu vojde oveľa viac objektov. A vďaka tomu ho spravíš neporovnateľne zaujímavejším.
3. Nepoužívaj digitálny zoom
Aj keď približovanie v mobilných foťákoch príliš veľa ľudí nepoužíva, občas sa predsa len stane. Áno, s použitím zoomu vieš nadobudnúť lepší pohľad na niečo menšie a vzdialené, kvalita však stráca svoju úroveň. Fotografii, ktorú vyhotovíš prostredníctvom digitálneho priblíženia, chýbajú detaily a niektoré jej časti môžu zostať badateľne rozmazané. Pokiaľ máš ale k dispozícii optický zoom (iPhone 7 Plus), celá situácia sa mení, pretože s ním tak značné množstvo kvality už nestrácaš.
4. Vyhýbaj sa blesku
Osvetlenie záberov pomocou LED blesku môže byť občas užitočné, no vo väčšine prípadov sa i napriek tomu neodporúča zapínať. Pokiaľ existuje možnosť využiť prirodzené svetlo, tak na blesk radšej ani nemysli. Prečo? Objekty v zábere sú potom neprirodzené osvetlené, čiže farby strácajú kontakt s realitou a lesklý povrch zase vytvára nepríjemný svetelný odraz. Samozrejme, môžu nastať situácie, kedy si nenavyberáme, najmä ak používame smartfón so slabším hardvérom, ktorý po západe slnka bez umelého osvetlenia takmer nič nezachytí.
Bez LED blesku v interiéri
S LED Bleskom v interiéri
5. Nezabúdaj na HDR
Funkcionalita High Dynamic Range, v preklade vysoký dynamický rozsah alebo v skratke len HDR nám poskytuje vyváženie najsvetlejšej a najtmavšej oblasti fotografie tak, aby nenastal žiadny extrém. Po jej aktivácii sa stlačením spúšte nezachytí jedna, ale hneď niekoľko fotiek za sebou a tie smartfón následne spojí do jedného dôsledne vyvážené diela, pričom prekreslí spomínané oblasti. HDR funkcionalita nie je preto vhodná do každej situácie. Ideálnym riešením bude, ak ponecháte zapínanie na mobilnom zariadení.
6. Používaj ručné zaostrovanie
Technológie, ktoré zabezpečujú zaostrovanie vo fotoaparátoch v inteligentných mobilných telefónoch dosiahli takej úrovne, že nám pri pohotových reflexoch neujde asi žiadna dôležitá momentka. Fázové a ani laserové automatické ostrenie nemusí ale byť vždy presné, a preto nie je zlé občas použiť aj manuálnu alternatívu, kde zapájame dotyk nášho prsta. Stačí iba ťuknúť na špecifický objekt v zábere na displeji a mobil naň okamžite zaostrí. Podržanie daného miesta vybranú pozíciu navyše i uzamkne, takže ak zariadenie náhodou trošku zmení uhol pohľadu, nenastane nežiadané preostrenie.
7. Neignoruj množstvo svetla
To, koľko je v zábere svetla dokážeme manuálne meniť. Ako? Keď máte spustenú aplikáciu fotoaparátu a končekom prsta sa dotknete displeja, smartfón nielenže zaostrí, ale aj ponúkne možnosť intuitívnej regulácie. Používateľské prostredie modelu Lenovo Moto G4 Plus zobrazí polohovateľný prvok, s ktorým možno pohybovať do dvoch smerov. V jednom množstvo svetla ubudne, v tom druhom zase pribudne. Všetko záleží už iba od aktuálnej scény - či ste na priamom slnku alebo sa práve nachádzate v tmavej miestnosti, kde sú nepriaznivé svetelné podmienky.
Maximálne množstvo svetla v zábere
Minimálne množstvo svetla v zábere