Ročne sem zavíta 250 000 turistov a je tak jedno z najnavštevovanejších miest v Škandinávii.
Nordkapp alebo po našom Severný mys je 307-metrov vysoký útes, ktorý padá strmhlav do mora a je považovaný za najsevernejší bod Európy. Od severného pólu je vzdialený 2100 kilometrov, čo je bližšie ako do hlavného mesta Osla. V tomto bode sa tiež stretá Atlantický a Severný ľadový oceán. Dávno predtým, ako sa dostal do povedomia Európanov, bol Laponcami považovaný za posvätné miesto. Ostrov je obývaný už viac než 10 000 rokov. Pevninu s ostrovom spája podmorský tunel o dĺžke 6,8 kilometra a hĺbkou 212 metrov pod morskou hladinou. Jednu dobu patril dokonca k najdlhším a najhlbším podmorským tunelom na svete. Názov Nordkapp dostal ešte v roku 1553 od anglického kapitána Richarda Chancellora po stroskotaní britskej expedície hľadajúcej severnú morskú cestu do Číny. Pútnickým miestom pre Nórov sa stal až po návšteve kráľa Oskara II. v roku 1873.
O najsevernejšom titule môžeme polemizovať, pretože najsevernejší bod je zrejme 1500 metrov severnejšie položený výbežok Knivskjelodden. Ale ten sa dá navštíviť len po svojich, takže môžeme povedať, že autom to severnejšie ako na Nordkapp nejde. Od polovice mája do konca júla sa hlavný ťah E6 mení na magistrálu preplnenú turistami. Tí prví sem prichádzali už pred 300 rokmi. V dnešnej dobe sem ročne zavíta 250 000 turistov z celého sveta. Každá posádka auta, obytného karavanu, motorky či bicykla smerujúca na sever ide za jediným cieľom, vychutnať si neopakovateľný zážitok panenskej prírody, nádherný výhľad a pre Európu neobvyklé klimatické podmienky, ktoré ponúka len ďaleký sever. Jav polnočného slnka si tu možno vychutnať presne od 14. mája do 31. júla.
Symbolický monument glóbusu je k videniu od roku 1978 a o 10 rokov neskôr sa tu otvorilo aj mohutné turistické centrum, kde sa každý môže skryť pred nehostinným počasím, aké prevláda v týchto končinách. Tzv. Nordkapphallen ponúka obchod so suvenírmi, reštauráciu, kaviareň, panoramatický výhľad, kino sálu, kde sa premieta 15-minútový film o živote ďaleko na severe a dokonca poštu, odkiaľ je možné zaslať pohľadnice a listy so špeciálnou pečiatkou Nordkappu. Posledná dedina „na konci sveta“ je Honningsvag nachádzajúci sa asi 40 kilometrov južnejšie. Potom nasleduje už len impozantná osamotená cesta cez hory a náhornú plošinu, z ktorej možno pozorovať arktickú krajinu bez stromového porastu. Sneh a ľad tu samozrejme v malom množstve pretrváva aj cez letné mesiace, no more vďaka golfskému prúdu nikdy nezamŕza.