Slnko stále na oblohe, rozmanitá príroda a miniatúrne mestečko.
Všetko to začalo malým škótskym ostrovčekom Barra a pokračovalo pred pár dňami príspevkom až z ďalekého Japonska. Ľudia dostali nápad podeliť sa so svojím každodenným životom z rôznych kútov sveta a pomôcť objaviť čitateľom nové kultúry, tradície, zvyky, ale aj úplne bežné aktivity, ktoré by si možno na Slovensku hľadal len veľmi ťažko. Japonská kultúra je kapitola sama o sebe, ale tentoraz máme možnosť nahliadnuť do obyčajného dňa študenta z islandského mesta Stykkishólmur, aj keď s pomenovaním mesto by sme pri počte obyvateľov okolo 1000 asi preháňali. Z hlavného mesta Reykjavíku by ti cesta do tohto mestečka trvala približne 2,5 hodiny a ani počet obyvateľov nie je vôbec taký stály, pretože klesá a stúpa na základe toho, či je momentálne zima alebo leto. Len pripomenieme, že nasledujúci deň na vlastnej koži nezažil človek narodený na Islande, ale americký študent bývajúci na Islande kvôli magisterskému štúdiu.
Už z prvej fotografie môžeš zistiť, že s prílišným zariaďovaním svojej izby si študent veľa námahy nerobil a keďže nemá k dispozícii ani skriňu, všetky jeho kusy oblečenia má uložené na poličkách vedľa postele. Inokedy by ráno vstal a vydal sa do svojej práce v múzeu, ktorú stíha popri škole a venuje jej väčšinu času svojho dňa, ale tentoraz si zobral čiastočne deň voľna a vydal sa do terénu, aby získal nové poznatky pre svoju diplomovú prácu. Vo svojej práci sa venuje štúdiu sopiek a lávy, takže sa vybral pozrieť na niekoľko kilometrov vzdialenú lávovú oblasť, čiže miesto, kde sa pod povrchom nachádza niekoľko lávových prúdov a vulkanických hornín spolu s nadzemnými krátermi nepredstavujúcimi žiadne okamžite nebezpečenstvo. Náš študent sa v práci snaží vysvetliť, čo presne sa na tomto mieste zvanom Berserkjahraun stalo, kde sa to odohralo, kedy a prečo. Nejde o ľahkú úlohu, ale pre muža so záľubou v sopkách to nie je žiadna zaťažkávajúca skúška. Niekoľko desiatok minút sa teda venoval mapovaniu jednotlivých lávových foriem, zaznačoval si presné súradnice a keď mu potom vyhladlo, vybral z tašky kávu a tyčinku, ktorú si zbalil ako predjedlo pred obedom. Ak si tvoje pozorné oko potom všimlo aj páskou oblepenú prednú časť topánky, určite ti došlo, že topánky s lávou neveľmi dobre spolupracujú.
Svoj byt sa mu podarilo získať priamo od mesta vďaka spolupráci s radnicou a aj keď sa po nasťahovaní musel niekoľko dní snažiť o to, aby ho po predchádzajúcom nájomníkovi dal opäť do poriadku, podarilo sa mu to a spokojne si na obed mohol pripraviť grilovaný syr na panvici aj s pravým islandským maslom. Po obede sa treba vybrať späť do práce, čo v tomto prípade pozostáva z manažérskej funkcie, ku ktorej sa šikovný americký študent dostal úplnou náhodou a teraz šéfuje geologickému múzeu v kombinácii s galériou, čo môže znieť nezvyčajne, ale o to viac sa mu tam páči. Jeho múzeum sa zameriava na vulkány z celého sveta a založil ho známy Haraldur Sigurdsson, ktorý okrem iného miluje aj umenie, a tak by si tu našiel napríklad originál od Andyho Warhola.
O pár krokov ďalej od múzea sa nachádza neveľká banka, kde prebieha transakcia peňazí, ktoré múzeum zarobilo v priebehu posledných dní a potom sa už študent a šéf v jednej osobe vybral do obchodíku spájajúceho v sebe sortiment železiarstva, záhradkárstva, obchodu so suvernírmi a dokonca by si tam našiel aj nejaký ten alkohol, čo ale v tej chvíli nebolo potrebné kupovať. Na ďalšej fotografii sa potom pozeráme na miestne potraviny Bónus. Ide o potraviny s menším výberom oproti niektorým konkurentom, ale ceny sú veľmi atraktívne, a tak sa nemá zmysel sťažovať.
Ďalšou povinnosťou dňa bola návšteva Library of Water, čiže akéhosi múzea zameraného na vodu a keďže aj šéf musí niekedy upratovať, v tento konkrétny deň pripadla táto povinnosť práve na nášho amerického študenta. Aby sme to upresnili, Library of Water spadá pod geologické múzeum, a tak má študent povinnosti v oboch budovách. Po dlhom dni plnom práce si človek samozrejme zaslúži aj kúsok oddychu a ten prišiel v podobe domácej zmrzliny zo stánku nachádzajúceho sa naľavo, ale keby si mal záujem vychutnať si aj grilovanú rybu s hranolkami, ktorú práve vylovili z vody, netreba váhať a dať si aj tú. Keď sme sa už pristavili pri rybách, Američan stihol zachytiť aj továreň na ryby, kde sa úlovky spracovávajú a potom unáhlene posielajú do mnohých európskych krajín a ako sám píše, v Nemecku by si rybu ulovenú priamo v islandskom Stykkishólmure mohol kúpiť hneď na druhý deň po tom, čo vyšla z vody. Milým dodatkom bol aj záber na žltú budovu, kde by si mohol naraziť na knihy či suveníry a okrem toho sa objavila aj vo filme o Walterovi Mittym, čím sa stala obľúbeným turistickým miestom aj na takejto odľahlejšej strane Islandu.
Na večeru sa nakoniec podáva šalát spoločne s mäsovými guličkami, ale deň sa pre študenta ani zďaleka nekončí, k čomu prispieva aj fakt, že Slnko vychádza okolo druhej v noci a zachádza krátko po polnoci, takže o svetlo sa veru netreba báť. Svoj deň tak zakončil čítaním knihy na blízkom ostrove spojenom s mestom mostom a na absolútny záver dňa si nezabudol vychutnať prichádzajúci trajekt z fjordov nachádzajúcich sa ďalej na západ. Raz darmo, Island bezpochyby znie ako miesto, kde by sme si vedeli predstaviť svoj život.