Japonsko a špecifiká každodenného života v ňom.
Pred pár dňami sme ťa v krátkosti oboznámili o tom, ako vyzerá bežný deň zamilovaného páru na neveľkom škótskom ostrove Barra a v tomto trende budeme aj naďalej pokračovať. Na portáli Imgur sa užívatelia rozhodli prispievať rozsiahlymi príspevkami o tom, čo všetko stihnú urobiť a vidieť počas 24 hodín a aj keď sa teraz prenesieme z malého ostrovčeka na trošku väčší ostrovček s názvom Japonsko, pointa zostáva stále rovnaká. Uvidíme, či sa jedného dňa dočkáme aj toho, že sa takýto príspevok odhodlá pridať Slovák alebo Čech, ale koniec koncov, nie je oveľa zaujímavejšie prejsť si dňom človeka žijúceho v spomínanom Japonsku?
Náš japonský prispievateľ nezverejnil svoje meno, čo je pochopiteľné, ale začal pohľadom na svoj byt. Nevieme, či jednu miestnosť a miniatúrnu kúpeľnu možno nazývať bytom, ale s istotou vieme konštatovať, že sa nachádza v meste Saitama, kde žije viac než milión obyvateľov a v praxi ide o mesto hraničiace s obrovským Tokiom, kam aj Japonec dochádza za prácou. Vo svojom byte nemá poriadnu kuchyňu, sporák s rúrou by si v nej hľadal iba márne, pretože Japonci očividne oveľa radšej nakupujú čerstvé výrobky v jednej z mnohých tisícok pekárničiek. Cestu do práce absolvuje autobusom a napriek tomu, že na fotografii môžeš vidieť niekoľko prázdnych miest, nikto z cestujúcich si na nich neopováži sadnúť v prípade, že nie je seniorom a už mu nohy až tak dobre neslúžia. Vôbec pritom nevadí, že žiadni seniori momentálne autobusom necestujú, pravidlá sú pravidlá.
Počas kráčania do kancelárie každučký deň prechádza aj známou ulicou Takeshita, ktorá denne priláka neuveriteľné množstvo turistov, ale skoro ráno ešte nie je vôbec zaplnená a prechádzajú po nej najmä Japonci idúci do práce alebo turisti, ktorí zostávajú sklamaní z toho, že ešte nie je nič otvorené. Kroky nášho Japonca potom smerujú z rušnej ulice Takeshita naprieč parkom rozprestierajúcim sa okolo svätyne šintoizmu Togo Shrine, pričom by človek ani nepovedal, že sa ešte stále nachádza v Tokiu. Okolo ôsmej hodiny ráno už prichádza do svojej kancelárie, ale nejde o žiadneho zámožného podnikateľa, ale o obyčajného pracovníka v spoločnosti zaoberajúcej sa organizovaním festivalov, čo ho síce skutočne napĺňa, ale vysoký plat by na svojej pozícii hľadal iba veľmi ťažko. Svoje obedy si nosieva do práce z domu a každú stredu si doma navarí dostatok jedla na to, aby ho mohol potom zmraziť v menších porciách a celý týždeň si ho vychutnávať v práci, až kým nepríde ďalšia streda a nenavarí si niečo ďalšie. Japonci potom po obede nepohrdnú dezertom a keďže letá vedia byť celkom teplé, tradíciou sa v kanceláriách stali napríklad pravidelné nanukové osvieženia.
O siedmej odchádza domov väčšina kolegov nášho prispievateľa, avšak on napriek tomu, že by nemusel, zostáva v galérii nachádzajúcej sa v rovnakej budove, v ktorej pracuje. Niekoľko desiatok minút potom pomáha galériu upratať a pripraviť na ďalšie výstavy, čo sa končí približne o deviatej večer a až vtedy nastáva čas vrátiť sa späť domov, rýchlo sa osprchovať, dať najesť svojej rybičke a zaspať. V lete sa väčšinou spáva na rozložiteľnej pohovke priamo v strede izby, ale v izbe sa radšej spáva v lofte. Na otázku, či by náš Japonec radšej pracoval v nudnej práci, ktorá by ho vôbec nevadila, ale dobre by mu platili, alebo by pracoval s láskou za menšie peniaze, len odpovedá, že momentálne pracuje za nízky plat, ale svoju prácu miluje. Rád v nej zostáva aj po tom, čo by už oficiálne mohol byť dávno doma a nech už to bežnému Slovákovi príde akokoľvek zvláštne, aspoň ho práca skutočne baví. Na záver sa nezabudol pochváliť ani svojím bizarne vyzerajúcim autom, aké by si na Slovensku hľadal asi len veľmi ťažko. Jeho názov znie Toyota Will-vi a jemu dosiaľ slúžila absolútne bezchybne.
Život a mentalita Japoncov sú od tej slovenskej dosť vzdialené, čo určite platí aj o kultúre a rôznych tradičných špecifikách, ale niekedy je dobré pozrieť sa na život aj z trochu inej stránky, než tej svojej zaužívanej. Japonci možno nemusia mať obrovské domy, ale naučili sa žiť v stiestených priestoroch a aj to je jeden z dôvodov, prečo svoje dni trávia, aspoň v prípade mladších ľudí, väčšinou v škole, práci alebo s kamarátmi, aj keď by už mohli oddychovať doma.