Život ďaleko od rušných miest.
Na cestách po Slovensku by si mohol naraziť nielen na väčšie okresné a krajské mestá, ale aj na miniatúrne dedinky s niekoľkými stovkami obyvateľov, ktoré sú od najbližšieho mesta vzdialené aj poriadnu dávku kilometrov. Ak poznáš niekoho, kto v takejto obci žije, potom ti nemusíme vysvetľovať všetky každodenné problémy spojené s tým, že občas v jedinom obchodíku dôjdu zásoby a ľudia nemajú chvíľku možnosť nič kúpiť, ale našťastie potom príde auto a zásoby doplní. Život v takýchto dedinkách teda rozhod nie je jednoduchý, ale predstav si, že namiesto zásobovacieho auta by musela potraviny a ďalšie produkty privážať loď, ktorej cesta z pevniny trvá približne 5 hodín.
Nerozprávame teraz o žiadnom knižnom príbehu, ale o skutočnej životnej situácii asi tisícky obyvateľov maličkého ostrova s názvom Barra. Nachádza sa v škótskom súostroví Vonkajšie Hebridy a aj keď nepatrí medzi najznámejšie dovolenkové destinácie, v posledných rokoch tento čarovný kúsok Škótska začali vo veľkom objavovať tisícky turistov, čo pomaly, ale isto vždy v lete spôsobuje mierne zásobovacie problémy. O živote na neveľkej Barre sa prostredníctvom portálu Imgur rozrozprával aj užívateľ Kendog123 a pohľad do života ľudí na celkom vzdialenom ostrove ti môže aspoň trošku rozšíriť obzory.
Ako sme už spomínali na začiatku, na škótsku pevninu je možné sa z ostrova dostať pomocou trajektu, avšak cesta trvá až 5 hodín a to sa na trajekte nikomu veľmi nechce stráviť. Druhou možnosťou je využiť miestne letisko, kam samozrejme nelietajú žiadne známe komerčné letecké spoločnosti, ale za jednu hodinu sa odtiaľ dá dostať menším lietadlom do Glasgowa, takže v prípade núdze majú obyvatelia možnosť Barru opustiť. Čo sa týka bežného dňa, až tak veľmi sa neodlišuje od života na slovenskom vidieku s tým rozdielom, že Kendog a jeho rozprávkovo umiestnený dom obklopuje po stranách voda a na Slovensku by si vodu mohol hľadať maximálne v riekach a nie morských zálivoch.
Nakupovanie vecí do domácnosti nie je vôbec jednoduché, pretože na ostrove sa nachádzajú iba dva obchody. Jedným z nich sú potraviny, kde je výber skutočne oklieštený, ale nenáročný zákazník si vyberie aj tam, a druhým zase železiarstvo, keďže ľudia sa často musia spoliehať na svoje zručnosti, ak sa im niečo pokazí a treba to opraviť. Oveľa väčší problém vzniká práve v lete, keď sa na tento zabudnutý kus sveta prichádzajú pozrieť turisti a tí okamžite smerujú svoje kroky práve do obchodu, kde vykúpia väčšinu ponúkaného tovaru. Najlepším spôsobom, ako predísť nedostatku potravín, je teda robenie si zásob dopredu, ale v prípade, že ti chybne múka alebo cukor, ti ochotne pomôžu aj susedia, ak teda nejakých hneď pri svojom príbytku máš.
V rámci svojej existencie sa preto väčšina obyvateľov spolieha napríklad na sliepky, ktoré nemohli chýbať ani pri dome Kendoga a poriadnym problémom nie je málo znesených vajec, ale skôr skutočne tvrdé zimy. Na Vonkajších Hebridách nepadá toľko snehu, avšak hlavné slovo si berie nepretržitý dážď a veľmi rýchly vietor, ktorý strháva strešnú krytinu a znepríjemňuje život miestnym obyvateľom. Ďalšou zaujímavosťou by mohli byť aj ostrovné cesty, ktoré nie sú zvyknuté na veľkú premávku, a tak sa môžu pochváliť väčšinou iba jedným pruhom a rozšírenými miestami, kde je možné autá idúce oproti pustiť vedľa seba. Kendog potom pridal aj fotografiu toho, ako sa vlastne živí, keďže si asi vieš predstaviť, že na maličkom ostrove nie je veľa pracovných príležitostí. Venuje sa písaniu akademických textov a pracuje na voľnej nohe, takže nie je nikde trvalo zamestnaný a rozhliada sa po rôznych ponukách, ktoré by mu vyhovovali.
Romantickú atmosféru nedostupného ostrova potom dotvárajú aj mnohé prázdne pláže, ktoré vyzerajú na prvý pohľad ako z katalógu cestovnej kancelárie, ale voda pri nich nie je ani zďaleka taká teplá, ako by si človek mohol myslieť. Ľudia sa na pláž chodia skôr prechádzať a premýšľať o živote, keďže na takomto malebnom ostrove s miestami nedotknutou prírodou by bol hriech stráviť celý deň aj večer vo vnútri. Pridáva sa k tomu aj fakt, že Slnko občas zapadá až okolo jedenástej hodiny večer, a tak sa prechádzka po pláži môže rýchlo zmeniť na menší výlet v kajaku po pokojnej hladine zátoky.