Zaujímavé miesto neďaleko Bratislavy ti ponúkne niečo, čo si ešte určite nezažil.
Leto ponúka pre väčšinu z nás mnoho voľného času, pričom nie každý vie, ako ho využiť. Niekoho láka opaľovanie pri mori, iného zase cestovanie a spoznávanie. Klasické múzeá v našom okolí sa tak môžu počas leta javiť ako nudná záležitosť, no kto chce zažiť neopakovateľný zážitok, nemusí vôbec chodiť tak ďaleko, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Asi ste už niekedy v živote prechádzali, alebo dokonca bývate v blízkosti dvojice našich jadrových elektrární neďaleko Jaslovských Bohuníc a Mochoviec a predpokladáme, že ste sa aspoň na chvíľku zamysleli nad tým, aké by to bolo prechádzať sa vnútri niečoho, kde sa stovky ľudí denne pokúšajú skrotiť ohromnú silu, ktorá by ľahko mohla spôsobiť katastrofu nevídaných rozmerov a premeniť ju na elektrickú energiu, ktorá zásobuje našu krajinu. Tieto vaše predstavy sa môžu stať skutočnosťou v rakúskej atómovej elektrárni Zwentendorf.
Toto pravdepodobne najdrahšie múzeum na svete (viac nižšie) sa nachádza len necelých 140 kilometrov (približne 60 km od Viedne) cesty autom z Bratislavy na brehu Dunaja. S výstavbou nemalej stavby sa začalo ešte v roku 1972, kedy plány rakúskej vlády predstavovali vybudovať 6 takýchto elektrární naprieč celou krajinou. Len Zwentendorf mal so svojím výkonom 700 MW pokryť 10% celkovej rakúskej spotreby energie, no nakoniec všetko dopadlo úplne inak a reálne bola dostavaná iba táto jedna elektráreň. Za všetko mohla obrovská vlna odporu Rakúšanov voči atómovej energii, ktorá vyústila až v hladovku deviatich žien a iniciatívu podporenú viac ako 500 tisíc obyvateľmi. To malo za následok vyhlásenie referenda o spustení elektrárne v roku 1978 spojené so zotrvaním Bruna Kreiskyho vo funkcii kancelára krajiny. Ľudia tak okrem protestu voči energii jadra dostali možnosť vyjadriť nesúhlas voči sociálno-demokratickej vláde a referendum bolo nakoniec úspešné (aj keď Kreisky nakoniec aj tak neodstúpil). Rakúsko tak povedalo hlasné nie Európskej únii atómovej energii a začalo sa rozmýšľať, čo sa so stavbou urobí. Celá elektráreň dokonca niekoľko rokov fungovala, ako keby vytvárala energiu - každý deň v nej pracovalo 200 ľudí, ktorí sa starali o chod, ibaže bez vytvárania elektrickej energie. Vláda totiž verila, že obyvatelia časom zmenia na získavanie energie takýmto spôsobom názor. Po katastrofe v Černobyle v roku 1986 dostal však celý projekt definitívnu stopku.
Čo urobíte s komplexom, ktorý obsahuje viac ako tisíc miestností? Medzi najšialenejšie nápady určite patrilo vybudovanie cintorínu pre ľudí, ktorí sa chcú dať pochovať postojačky, či vytvorenie múzea nesprávnych technológií. V posledných rokoch sa priestory prenajímali na rôzne kultúrne akcie alebo filmárom na nakrúcania veľkých scén, no okrem toho sa na toto miesto chodia zaúčať aj budúci pracovníci atómových elektrární z celého sveta. Od roku 2010 do nej môže vkročiť aj noha bežného turistu, kde počas prehliadky so sprievodcom navštívite takmer každé zákutie, ktoré by ste chceli vidieť, a to dokonca aj vrátane útrob reaktora. S týmto všetkým je samozrejme spojený aj výklad sprievodcu. Pokiaľ by ste sa naozaj rozhodli toto zaujímavé miesto navštíviť, skupina pozostávajúca z 25 ľudí zaplatí 500 € (žiadna panika, činí to len 20 eur na osobu). Ak by ste ale chceli ušetriť a prišli by ste v piatok poobede, vstup máte zadarmo. Odporúča sa ale vytvorenie rezervácie. Tak čo, urobíte si výlet do Rakúska?