Má sa čoho DJI obávať?
Po mesiacoch špekulácií sa očakávaný dron od čínskeho jabĺčka stal realitou. Vyrobí ho spoločnosť Flymi a jeho superľahkú, iba 140-gramovú konštrukciu s pekným dizajnom vraj tvoria pevné materiály pozostávajúce z uhlíkových vlákien. Na výber sú dve verzie s vlastnými 104-stupňovými kamerami vybavenými 3-osou optickou stabilizáciou obrazu, lacnejšia je obmedzená na Full HD a drahšia verzia ponúka natáčanie až 4K video záberov vrátane množstva moderných funkcií a podpory bezstratového formátu RAW. A za zmienku určite stojí aj to, že pri vývoji mysleli na výdrž, pretože vymeniteľná 5100 mAh batéria dokáže poskytnúť energiu až na približne 27 minút lietania alebo 3 kilometre dlhú trasu. Zaobstaráme si ďalšie dve a na vyše hodiny máme o zábavu postarané.
Xiaomi Mi Drone vyniká skvelými anténami, čiže zároveň aj dobrým signálom medzi diaľkovým ovládačom a dronom vo vzduchu, hoci je od nás vzdialený nadštandardne ďaleko. Pokiaľ náhodou strata spojenia predsa len nastane, bezpečnostná špecialitka zabezpečí, že sa lietajúca hračka za približne 340 eur automaticky vydá smerom k používateľovi. Samostatný ovládač navyše obsahuje slot, vďaka ktorému sa dá upnúť prepojený smartfón a na displeji sledovať HD stream zo vzdialenosti do 2 kilometrov priamo z kamery drona. Drahší a hardvérovo lepšie vybavený model Mi Drone by mal stáť okolo 410 eur.
Súčasťou výbavy je tiež inteligentný autopilot, ktorý vie napríklad krúžiť okolo vybraného objektu alebo priletieť k vybranému miestu na virtuálnej mape. Modulárne prevedenie konštrukcie zase zabezpečuje viac flexibility a pristávacie nohy je možné pri uskladnení dronu dokonca sklopiť. Výrobca sa ale chce ešte pred spustením hromadnej výroby nakopnúť prostredníctvom crowdfunding kampane vo vlastnej aplikácii Xiaomi Mi Home a od júla odštartuje beta program, ktorý má za cieľ pomôcť s hľadaním posledných nedostatkov.