Vskutku neskutočný herec s odhodlaním zdokonalovať sa, ktoré je dnes u hercov už zriedkavé. Dnes vám ukážeme do akých extrémov bol ochotný ísť počas príprav pre jeho úlohy a ako sa tieto obete premenili na mnohé ocenenia.
Herec Daniel Day-Lewis je známy najmä svojou precíznou prípravou pre svoje úlohy a niekedy nevysvetliteľnými životnými voľbami. Dnes je uznávaným hercom vďaka výkonom, ktoré podal vo filmoch ako There Will Be Blood a Lincoln, no dnes vyzdvihneme aj jeho filmy, ktoré nie sú až tak komerčne známe, no napriek tomu určite stoja za pozretie.
Celým menom Sir Daniel Michael Black Day-Lewis sa narodil pred 59 rokmi v Londýne. Kreativita ho obklopovala počas celého detstva, keďže bol druhým dieťaťom uznavaného básnika Cecila Day-Lewisa a herečky Jill Balcon. Ako tínedžer si Day-Lewis prešiel ťažkou pubertou, ktorej vyvrcholením bolo to, že ho rodičia poslali študovať na súkromnú školu v Kente. Ani tu však nijako veľmi v štúdiu nevynikal, avšak začal sa prejavovať jeho talent a nehanbil sa ukázať, ako veľmi inklinoval k herectvu. Avšak, v tomto období ho fascinovala aj práca s drevom a rybárčenie, a tak prvé vážne rozhodnutia padli až po jeho prvej menšej role vo filme Sunday Bloody Sunday. S nepriestrelným sebavedomím podal jedinú prihlášku na Bristol Old Vic Theatre School, kde ho neskôr prijali a viedlo to aj k neskoršej spolupráci s touto spoločnosťou. Jeho prvé dospelé úlohy prišli začiatkom 80. rokov. Ako juhoafrický pouličný bitkár sa predstavil v biografickej dráme Gandhi s Benom Kingsleym. Na veľký filmový prelom si však ešte musel zopár rokov počkať.
Daniel Day-Lewis vo filme Gandhi (1982)
Ako to bolo u mnohých anglických hercov, aj u Daniel Day-Lewisa sa za prevratný bod považuje jeho divadelné pôsobenie s Royal Shakespeare Company, vďaka ktorej stvárnil Rómea v hre Romeo and Juliet a nechýbal ani v A Midsummer Night's Dream. S úspechom prišla aj vedľajšia úloha v The Bounty, no anglické publikum zoznámil so svojím všestranným nadaním až v dráme My Beautiful Laundrette. Herec tu poukazuje na útrapy homosexuálneho muža počas nekompromisnej vlády Železnej lady. Medzinárodné uznanie prišlo so snímkami A Room with a View a The Unbearable Lightness of Being. Ak ste mali doteraz pocit, že herec sa nijak zvláštne na tieto úlohy nepripravoval, tak nám dovoľte vás vyviesť z omylu. Pre úlohu v druhom zo spomínaných filmov sa herec naučil plynule po česky. Takto dokázal lepšie stvárniť chirurga, ktorý má problémy s monogamným spôsobom života.
Daniel Day-Lewis vo filme My Beautiful Laundrette (1985)
Už teraz začinalo byť zrejmé, že Day-Lewis sa vybral po šlapajách velikánov ako Marlon Brando či Dustin Hoffman, ktorí uznávali tzv. “method acting”. Tento spôsob hrania pozostáva z hercovho emociálneho spojenia s jeho rolou, a teda doslovného sa ponorenia do postavy na čas potrebný na natáčanie filmu. Daniel-ove poňatie je často až extrémne a pre svoju úlohu ochrnutého umelca Christyho Browna v dráme My Left Foot začal pravidelne navštevovať kliniku v Dubline, ktorá sa špecializovala na pomoc takýmto ľuďom. Počas celého natáčania fungoval na vozíčku, čo samozrejme zťažovalo prácu asistentov, ale vraj to hercovi dopomohlo k lepšiemu porozumeniu života s handicapom a aké každodenné ťažkosti to obnáša. Za svoju oddanosť bol ocenený Oscarom v roku 1990. Súčasne sa vrátil na divadelné dosky v hre Hamlet, kde počas jedného predstavenia skolaboval, lebo uvidel ducha svojho vlastného otca. Tento incident samozrejme pritiahol k jeho menu ešte viac pozornosti a odvtedy sa herec odmieta objaviť v hocijakej hre.
Daniel Day-Lewis vo filme My Left Foot (1989)
V 90. rokoch Hollywood dychtivo čakal na jeho návrat a na strieborné plátno sa Daniel vrátil s úspešnými projektmi ako Last of the Mohicans, Eversmile, New Jersey, The Age of Innocence a The Crucible. Počas posledného z týchto filmov sa stretol so svojou terajšou manželkou Rebeccou Miller. Jedna z jeho bývalých priateliek sa vtedy vyjardila, že si ju herec zobral za chrbtom a bez jej vedomia a o svadbe sa dozvedela od ich spoločných kamarátov. Svoje neuveriteľné odhodlanie byť dobrým hercom zas a znova ukázal počas produkcie historickej drámy In the Name of the Father, kde stvárnil neprávom odsúdeného muža. Schudol niekoľko kíl, trávil väčšinu času uzavretý v malej cele a požadoval, aby na neho členovia štábu pokrikovali nadávky a oblievali ho studenou vodou. V podstate bežné veci, akými si prejde každý herec počas svojej kariéry. Ďalšou zaujímavou rolou v hercovej kariérere je tá z filmu The Boxer. Day-Lewis tu stvárnil boxera, a aby sa dostal do formy, trénoval dvakrát denne, sedem dní v týždni počas doby troch rokov s bývalým majstrom sveta Barrym McGuiganom. Po takejto namáhavej príprave si herec doprial 5-ročnú dovolenku, počas ktorej sa stal učňom obuvníka Stefana Bemera v Taliansku.
Daniel Day-Lewis & Pete Poslethwaite vo filme In the Name of the Father (1993)
Na plátno ho dostal až Martin Scorsese, a to s oslavovanou snímkou Gangs of New York v roku 2002. Ako hlavný antagonista William “Bill the Butcher” Cutting tancuje herecké tango spolu s Leonardom DiCapriom naozaj krásne. Počas filmu si môžete všimnúť jeho newyorkský prízvuk a len tak pre zaujímavosť, počas natáčania herec prekonal ťažký zápaľ pľúc, pričom aj po diagnóze odmietal teplejšie oblečenie, pretože to nebolo v súlade s obdobím, v ktorom sa film odohrával. Spolu s manželkou Rebecoou, talentovanou režisérkou, pracoval na projekte The Ballad of Jack and Rose, kde sa vyrovnáva s výčitkami na smrteľnej posteli.
Leonardo DiCaprio, Daniel Day-Lewis & iní vo filme Gangs of New York (2002)
Príbeh o rodine, nenávisti, rope a šialenstve alebo dnes už známy ako film Daniela Day-Lewisa. Reč je o There Will Be Blood, kde tento herecký génius exceloval v úlohe ropného magnáta Daniela Plainviewa. Ten vlastnoručne vybudoval impérium. Herec bol ocenený neuveriteľných 23-krát a do zbierky sa mu pridala ešte jedna zlatá soška. Intenzívnosť, s akou stvárnil túto postavu dokonca donútila odstúpiť herca Kel O'Neila z tohto projektu, aby ho nahradil Paul Dano. Po tomto úspechu nasledoval muzikál Nine a jeho výkon sa nestretol s ničím iným ako s pozitívnými ohlasmi.
Dillon Freasier & Daniel Day-Lewis vo filme There Will Be Blood (2007)
Herec je napríklad známy aj tým, že ponuky na prácu odmieta, či ide o svetoznámeho režiséra alebo talentovaného nováčika. To bol prípad pre Lord of the Rings a inak to nebolo ani so Spielbergovým Lincoln-om, ktorého nápad obsadiť ho do snímky ako Abrahama Lincolna označil za absurdný. Vytrvalý režisér si však počkal celých 10 rokov a túto úlohu mu znova ponúkol v roku 2010. Day-Lewis sa na túto úlohu pripravoval rok, počas ktorého prečítal veľké množstvo kníh o tejto významnej americkej osobnosti a počas natáčania, ako inak, požadoval, aby ho všetci oslovovali “pán prezident”. Herec zjavne vie čo robí a dnes sa môže tešiť, že bol už trikrát ocenený Akadémiou.
Daniel Day-Lewis ako Abraham Lincoln vo filme Lincoln (2012)
Na margo jeho súkromného života, v roku 2014 bol formálne pasovaný princom Williamom na rytiera za svoje divadelné a filmové zásluhy. Aj napriek tomu, že si prísne stráži svoje súkromie, je dnes známe, že mal dlhoročný vzťah s francúzskou herečkou Isabelle Adjani, s ktorou má syna Gabriel-Kane Day-Lewisa. Z manželstva so spomínanou režisérkou Rebeccoi Miller má ďalších dvoch synov, Ronana Cal a Cashela Blaka Day-Lewisa. A ako sa herec vyjadril k svojmu štýlu hrania?
"Som bojovník, pokiaľ ide o moje úlohy."