Pred 30 rokmi skončil test bezpečnostného systému katastrofou.
Najhoršia nukleárna katastrofa v celej histórii sa odohrala presne 26. apríla v roku 1986. Černobyľská jadrová elektráreň doplatila na nevydarený test bezpečnostného systému a explózia, ktorá nasledovala spôsobila katastrofu nevídaných rozmerov, po ktorej sa vytvoril rádioaktívny mrak a pohybmi vetra nakoniec prešiel aj východnou Európou a Škandináviou. Sovietsky zväz sa bohužiaľ snažil výbuch v elektrárni do poslednej chvíle zatajovať, veď život v blízkom meste Pripjať pokračoval aj po výbuchu normálne a deti trávili svoj deň v škôlke, keď im hrozilo smrteľné nebezpečenstvo. Ľudia nakoniec museli svoje obydlia opustiť a do mesta Pripjať sa dodnes nevrátil žiadny obyvateľ.
V súčasnosti by si sa mohol v rámci exkurzie dostať aj do zamorenejšej mŕtvej zóny, kde aktuálne nikto nebýva, avšak v druhej zóne, o čosi vzdialenejšej od elektrárne, sa opätovne usadilo niekoľko stoviek pôvodných obyvateľov s vekom cez 60 rokov, ktorí sa rozhodli dožiť svoj život na miestach, ktoré tak dobre poznajú. Okrem toho sme ti napríklad v januári tohto roku priniesli aj zaujímavý príbeh o tom, ako traja sovietski pracovníci obetovali svoje životy, aby svet ochránili pred oveľa väčšou katastrofou a aby si nám veril aj to, že oblasť neďaleko černobyľskej elektrárne môžeš skutočne bez väčších problémov navštíviť aj ty, môžeš si spätne pripomenúť aj zaujímavý príbeh a rozprávanie Lucie Gažíkovej, ktorá sa priamo do mesta Pripjať vydala pozrieť.
Aj keď neveríme, že by sa toho od minulého roku veľa zmenilo, môžeš si fotografie porovnať aj s tými vytvorenými pri príležitosti minuloročného 29. výročia od katastrofy a následne si s nami pripomenúť toto okrúhle výročie, ktoré nám pripomína, že stačí málo, aby sme si svoj pracne vybudovaný svet zničili niekoľkými chybami. Ako hovoria odborníci, množstvo zamorených oblastí navôkol Černobylu sa v rozmedzí niekoľkých desiatok rokov od radiácie nadobro vyčistí, ale najbližšia zóna zrejme zostane zamorená navždy a s ňou aj reaktor ukrytý pod novovybudovaným sarkofágom chrániacim prírodu a ľudí pred ďalším zamorovaním. O tom, že okolie Černobylu sa skutočne pomaly vracia do svojho pôvodného stavu koniec koncov svedčia aj obrovské populácie rôznych zverov a kvitnúce rastliny, ktoré si v zakázanej zóne okolo elektrárne našli nové domovy. Ak si teda chceš túto udalosť pripomenúť nielen virtuálne, ale aj osobne, potom stačí nájsť ponuky mnohých organizácií, ktoré ťa za poplatok s radosťou zoberú čo najbližšie k elektrárni a vraj tam tá atmosféra jednoznačne stojí za to.