Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 12. 12. 2019 meniny má Otília

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Filmy a Seriály - Osobnosti
4
Jakub Hvozdovič
14. február 2016, 17:46

Je Denis Villeneuve, režisér Sicaria a Prisoners, kráľom moderných atmosférických thrillerov?

Talentovaný Kanaďan patrí k tomu najlepšiemu, čo sa za posledné roky dostalo do Hollywoodu.

Jakub Hvozdovič
14. február 2016, 17:46
Je Denis Villeneuve, režisér Sicaria a Prisoners, kráľom moderných atmosférických thrillerov?
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
4
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Keď sa akýkoľvek fanúšik filmu obzrie späť za uplynulým rokom a posnaží sa utriediť si rebríček svojich obľúbených filmov, vieme vám zaručiť, že jeden pôvodne nenápadný thriller sa bude na prvých priečkach opakovať v 9 z 10 prípadov. Správne. Reč je o Sicariu, ktoré si od nás z redakcie odnieslo v podobnom zaspomínaní tretie miesto a predbehli ho iba Star Wars a Mad Max. Nemôžete sa nám čudovať. Atmosferická jazda naháňajúca husiu kožu viac ako väčšina hororov obdržala celkovo tri nominácie na Oscara, tri na BAFTA Awards, jednu z Cannes....nebudem vás naťahovať. Celkovo je ich niečo okolo 100. Nie sme tu však kvôli jedinému filmu. Práve naopak. Sme tu kvôli jednému režisérovi, ktorému sa podarilo tak potichu rozvíriť vody, že sa to považovalo za neuveriteľné. Denis Villeneuve však dozaista nie je nafúknutou bublinou a my vás o tom radi presvedčíme. 

 

Ešte predtým si však dovolíme napísať vám krátky postreh od jedného používateľa z IMDb, ktorý jeho kariéru prirovnáva ku Christopherovi Nolanovi. „Obaja natočili nízkorozpočtové filmy, ktoré sa dajú brať ako prehliadka skvelých hereckých výkonov jednotlivca (Memento s Guyom Pearcom od Nolana a Enemy s Jakeom Gyllenhaalom od Denisa). Obaja natočili perfektný film so stredným budgetom, ktorý bol prijatý viac ako dobre (The Prestige od Nolana a Prisoners od Denisa). Obaja natočili perfektný film so stredným budgetom, kde využili trojicu známych hercov v hlavných rolách (Hilary Swank, Al Pacino, Robin Williams v Insomnii od Nolana a Emily Blunt, Josh Brolin, Benicio Del Toro v Sicariu od Denisa). Obaja sa tiež pustili/púšťajú do teritória veľkých a nečakaných blockusterov (Batman pre Nolana a Blade Runner pre Denisa)." Samozrejme, že to chronologicky nesedí a dalo by sa ľahko protiargumentovať, ale postreh zaujímavý, čo myslíte? Skôr sme názoru, že by mohol z pomyselného trónu zosadiť Davida Finchera. Začnime však poporiadku.

 

Je Denis Villeneuve, režisér Sicaria a Prisoners, kráľom moderných atmosférických thrillerov?

(Denis s legendárnym kameramanom Rogerom Deakinsom pri natáčaní Prisoners)

 

Tento Kanaďan s výrazným francúzskym prízvukom sa narodil v roku 1967 na predmestí Quebecku, v mestskej časti Gentilly. Ešte pred tým, ako objavil svoju lásku k filmu, ho fascinovala veda, no v laboratóriu sa dlho neohrial, keďže začínal tušiť, kam ho ťahá srdce. Začal teda študovať filmové umenia na Université du Québec à Montréal a jeho pracovitosť mu priniesla ovocie už v 21. roku života, keď bol akreditovaný ako režisér televízneho dokumentu. O dva roky na to dokonca vyhral svoju prvú súťaž mládežníckych filmov, a práve to ho neskôr nakoplo na tvorbu svojho prvého projektu REW-FFWD, ktorý bol bezpochyby zaujímavý a už v ňom mladý Denis ukázal základné filmárske črty (aj napriek dokumentárnej forme), ktoré ho sprevádzajú až dodnes. Náležite si vydobyl skvelé ohlasy u publika a v tomto čase ho ocenilo už aj zahraničie, keďže získal ocenenie na filmovom festivale v Locarne a to všetko ako 27-ročný, bez akejkoľvek pomoci štúdia. Dokument si môžete pozrieť na tomto odkaze. Podobné úspechy ho čakali aj pri antológii krátkych filmov s názvom Cosmos, no prvé, zlomové projekty prišli až o dva roky neskôr.

 

Prečo zlomové? Lebo vtedy 31-ročný Denis prestal otáľať, chytil do ruky pero a napísal si scenár k svojmu prvému dlhému filmu, ktorý si patrične zrežíroval. Bez akejkoľvek zaujatosti musíme priznať, že romantická komédia Un 32 août sur terre/August 32nd on Earth pôsobí ako debut nadmieru dospelo a vyzreto. Už tu sa mladý režisér pustil na dráhu uveriteľných ľudských emócii a dokonca ukázal, že aj jeho komediálne vložky naozaj stoja za to. Príbeh o žene spytujúcej si vlastnú smrteľnosť po takmer tragickej autonehode pôsobí priveľmi silno, tak sa rozhodol, že príbeh doplní o jej rozhodnutie mať dieťa s najlepším priateľom, ktorý súhlasí, ale iba pod podmienkou, že to bude na púšti. Už podľa popisu si môžete byť istí, že o príjemný zážitok máte postarané. Film bol dokonca premietaný na festivale v Cannes, kde sa mu okrem nominácie dostalo aj množstvo chvály. 

 

Podobný recept, ale s vymeneným pomerom ingrediencií použil v roku 2000 pri svojom druhom celovečeráku s názvom Maelström. Ak poznáte ponurý film Enemy z roku 2013, verte, že toto je jeho duchovný predchodca. Bláznivá cesta do podvedomia ženy, ktorá prekonala potrat a na prechode zrazila muža, spája elementy tak odlišné, že divák ostáva častokrát zarazený ľahkosťou, s akou ich režisér kombinuje. Zvláštny čierny humor, mystická symbolika, smútok, alkohol a drogy, sex, napätie a k tomu všetkému je hlavným rozprávačom stará deformovaná ryba, ktorá je zároveň porcovaná. Denis sa už v tomto filme začal hrať s farebnou škálou, ktorou filmu dodal patričný čudesný efekt a diváci sa nezmohli na nič iné, len nemý úžas. Aj napriek úžasným hodnoteniam sa režisér takmer na dekádu odmlčal, lebo si chcel vyhradiť viac času pre svoju manželku a deti a podľa jeho vlastných slov ho „extrémne zdržiavalo písanie scenára, na ktorý naozaj nemal talent." Svoje mlčanie sem tam prerušil nejakým dokumentom či kraťasom a práve jeden ho dostal opäť do sedla. Nesie názov Next Floor a myslím, že slová sú k nemu úplne zbytočné. Už je vám jasné, že Kanadský sympaťák neholduje chamtivej spoločnosti?

 

 

Síce zahriaty, ale nezabehnutý režisér už vo svojej dovtedajšej tvorbe vyskúšal mnoho trikov, ktoré mu zakaždým vyšli, no to, čo prišlo potom, vyrazilo dych všetkým fanúšikom kvalitného filmu. Nikto totiž nečakal, že by sfilmoval práve čierny deň kanadských dejín, kedy sa na najprestížnejšej vysokej škole odohral krvavý masaker, v ktorom bolo zabitých 14 žien a ďalších 14 bolo zranených. Audiovizuálna hodnota filmu Polytechnique, rovnako ako jeho citový podtón sú neuveriteľné. Villeneuve vynechal všetky farby a ponechal iba čiernu a bielu, pridal melancholickú hudbu, perfektne zapracoval na práci s dynamikou kamery a čo je pre neho typické aj dnes, naučil sa pracovať s tichom. Nie s úplným, ale s ťaživým tichom, ktoré naháňa zimomriavky po vašom chrbte. Zdá sa vám, že je to vychválené? Tak sa rovno môžete vrhnúť na jeho ďalší projekt Incendies, kde všetky svoje doterajšie plusy znásobil dvoma, pridal premakanejší príbeh, a tak sa mohol mysteriózny thriller z oblasti vojnového Blízkeho východu začať. Už v tomto období sa režisér uberal podobným smerom, akým sa uberá dnes. Svoje majstrovstvo však naďalej zveľaduje. Mimochodom prichádza aj prvá nominácia na Oscara za najlepší cudzojazyčný film a to mu stačilo na vstup do honosného Hollywoodu

 

 

Ako neskôr v rozhovore sám priznal, cítil sa rozpoltený. Na jednej strane chcel natočiť svoj prvý hollywoodsky film a na druhej mal v hlave nápad pre komornejší a artovejší film. Ako už správne tušíte, vznikol z toho tajomný a mnohokrát nepochopený Enemy a mysteriózny a ťaživý Prisoners. V oboch filmoch využil to, čo mu šlo vždy najlepšie. Budovanie atmosféry na presvedčivých základoch nestabilnej ľudskej psychiky. S Prisoners prišla nominácia na Oscara a svoje pozitívum obsahovala aj správa o tom, že Gyllenhaal si s Denisom ohromne sadli a navzájom sa inšpirujú, preto môžeme v blízkej budúcnosti čakať ďalšiu možnú spoluprácu. Pomaly ale isto sa presúvame ku režisérovmu kinematografickému vrcholu a zostáva nám už iba Sicario, ktoré všetci poznáme odzadu dopredu, preto vám sem pre dodatočné informácie ponúknem toto vlákno.

 

Ako iste vidíte, Villeneuve nie je vašim typickým nadpriemerným režisérom. Jeho dôraz na zachytenie čistej emócie, vykreslenie krutého sveta bez zbytočne pridanej pretvárky, jeho hra s farbami, využívanie statickej a dynamickej kamery pri nadväzovaní vzťahu s postavami, jeho cesty do ľudského podvedomia a mnoho iného z neho robia skutočne úžasného filmára s ostrou predstavivosťou a mysľou plnou strachu a ideálov. Rád sa vydáva na cestu do ľudského podvedomia a snaží sa tam čeliť tým najväčším prekážkam, aké sme si schopní vytvoriť. Denis tiež obľubuje silné ženské postavy, no ešte radšej má rád ľudskosť, ktorá nie je ani zďaleka bezchybná. Presne to sa nám snaží prenášať aj na veľké plátna už od svojich začiatkov. Nehovoríme o obyčajnom režisérovi, ale o režisérovi, ktorý dokáže svojím budovaním atmosféry a napätia navodiť tak tiesnivý a realistický pocit, že je to desivé. Uvidíme, aký projekt ohlási najbližšie David Fincher (ak vôbec), ale pokiaľ bude Denis pokračovať v nastolenom tempe, zostane verný žánru a podarí sa mu nedokašľať pripravované pokračovanie Blade Runnera (aj keď pôjde o jeho prvú štúdiovku), tak David bude musieť poriadne kopnúť do vrtule. 

Ohodnoť článok
3
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.