Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
21. januára 2016 o 19:15
Čas čítania 0:00
Jakub S.

Easter Eggs: Slávne filmové odkazy, ktoré ste (možno) prehliadli #2

FILMY A SERIÁLY FIGHT CLUB MATRIX QUENTIN TARANTINO
Uložiť Uložené

Pokračovanie malého rozboru na prvý pohľad nenápadných detailov kreatívnych tvorcov.

V minulom článku sme si priblížili termín „easter egg“ a na niektoré z najlepších sme sa pozreli podrobnejšie. Leo nám v Inception prezradil viac, ako sme tušili, Spielberg s Lucasom sú očividne blízki priatelia a Cuarón neodolal a ukázal nám študentský sex aj v Harrym Potterovi. Pamätných odkazov je ale vo svete filmu oveľa viac a dnes sme si pre vás pripravili pár ďalších. Rovnako ako naposledy pôjde o zmes úsmevných drobností, vážnejších referencií, odkazov na filmy a tzv. „foreshadowingu“, teda naznačovania vyústenia príbehu. Pohodlne sa usaďte a užívajte si ukážky špičkového detailizmu jednotlivých tvorcov. V článku sa nachádzajú spoilery, takže ak ste nejaký z filmov nevideli, prestaňte čítať. 

Skrytá identita (The Departed, Martin Scorsese, 2006)

Jediný film, za ktorý dostal Scorsese Oscara, je jeho sonda do života dvoch mužov pracujúcich v utajení na opačných stranách zákona. Režisér tu používa zaujímavú metódu spomínaného foreshadowingu. Zaujímavú z jednoduchého dôvodu - je do očí bijúca, pretože je doslovná. Postavy, ktoré v príbehu zomrú, sú označené a znakom predpovedajúcim ich smrť nie je nič iné ako „X“. Vo filme sa týchto X objaví až 15 a tie najdôležitejšie patria, samozrejme, dôležitým postavám: Queenan (Martin Sheen) pri padaní zo strechy preletí popri okne s nalepeným X. Neskôr si môžeme všimnúť páskou nalepené X na stene výťahu nad Billyho (Leonardo DiCaprio) hlavou po tom, ako zatkol Sullivana (Matt Damon). Billy sa s obrovským označením stretne aj v príletovej hale v podobe železnej konštrukcie a na ulici sa pri jeho hlave objaví veľký tieň v tvare... áno uhádli ste - X. Damonova postava sa s terminujúcim znakom stretne na bytovej chodbe, kde je zreteľne vidieť na koberci, no a netreba zabúdať na Jacka Nicholsona, ktorý je v jednej scéne kamerou braný spoza konštrukcie v tvare X. Jediná významná postava, ktorá snímku prežije, je agent Marka Wahlberga, ktorý sa s krížom nikdy nestretne. Tak čo, všimli ste si to alebo máte nutkanie si film pozrieť a zistiť, či je to naozaj pravda? Ak nájdete ďalšie, podeľte sa. 

Easter Eggs: Slávne filmové odkazy, ktoré ste (možno) prehliadli #2

Matrix (The Matrix, Andy Wachowski, Lana Wachowski, 1999)

V nesmrteľnom počine súrodencov Wachowskich hrá významnú úlohu odkazovanie na náboženstvo a antickú mytológiu. Stvárnenie príbehu podobného archetypu hrdinu, ktorého cesta vedie od obyčajného života k osvieteniu sa tomu ani vyhnúť nemôže. Najviac Matrix odkazuje na bibliu, čo musí byť očividné už pri menách postáv ako Trinity alebo Cypher, či názve lode Nabuchadnezzar. Pozorný dívák si môže všimnúť, že referencie na bibliu idú ešte oveľa hlbšie. Pri zábere na registráciu spomínaného plavidla je jasne viditeľný nápis „Mark III no.11“, čo je odkaz na biblický verš (Marek, 3:11), ktorý korešponduje s témou príbehu Matrixu: „Ešte aj nečistí duchovia, keď ho zbadali, padali pred ním a kričali: 'Ty si Boží Syn!'“ Viac ako výstižné, keď zoberieme do úvahy Neov príbeh.

Odporúčané
KVÍZ: Ako dobre si pamätáš na trilógiu Matrix? KVÍZ: Ako dobre si pamätáš na trilógiu Matrix? 9. septembra 2021 o 18:17

„Svoje“ biblické verše majú v pokračovaniach napríklad aj agent Smith a Trinity a v oboch prípadoch je konkrétnym odkazom poznávacia značka vozidiel, ktoré šoférujú. ŠPZ auta Neovej nemesis je IS 5416 (Izák, 54:16) a verš, na ktorý odkazuje znie: „Hľa, ja som stvoril majstra, čo rozduchuje uhlie v ohni a svojím remeslom vyrába zbrane, ja som stvoril aj zhubcu, čo ničí.“ Trinity jazdí v naháňačke na dialnici na Cadillacu so značkou DA 203 (Daniel 2:03): "Prisnil sa mi sen a duch sa mi trápi túžbou poznať ho." Presne tak, bavíme sa o nočných morách Trinity. Treba podotknúť, že pri Matrixe sú tieto odkazy len vrchol ľadovca.

Easter Eggs: Slávne filmové odkazy, ktoré ste (možno) prehliadli #2

Klub bitkárov (Fight Club, David Fincher, 1999)

Ďalší film z kategórie majstovských diel. Fincherov zmysel pre detail je jeho poznávacím znakom a vo Fight Clube na nás vychrlil aj nemalé množstvo easter eggov. Najznámejším z nich, na zlomok senkundy sa objavujúcim Bradom Pittom, ktorý naznačuje, že nie je reálny, sa asi netreba nejak zlvášť zaoberať, je dobre známy. No vedeli ste, že takmer v každom (podľa niektorých v každom) zábere môžete nájsť Starbucks pohár? Sám režisér povedal, že sú všade a poukazujú na to, ako nás súčasná spoločnosť „prekrmuje“ nielen fyzickými produktmi, ale najmä našablónovanými očakávaniami, ako viesť svoj každodenný život.

Fight Club by si možno zaslúžil samostatnú easter eggs epizódu, pretože ukrýva veľa výborných odkazov, ktoré dnes nezaznejú, aby dali priestor aj iným filmom, no my sa pozrieme na jeden z najcoolovejších easter eggov vôbec: Originálne DVD obsahuje na samom začiatku filmu obvyklé varovanie o kopírovaní a pirátstve, ktoré je nasledované ďalším varovaním, ktoré sa pravdepodobne nikto neobťažoval čítať... aspoň prvýkrát. Jeho znenie je nasledovné: „Ak to čítate, toto je varovanie. Každé slovo, ktoré v tomto zbytočnom, drobnom písme prečítate, je ďalšou sekundou vášho života. Nemáte na práci nič lepšie? Je váš život tak prázdny, že naozaj neviete, ako by ste lepšie využili tieto chvíle? Alebo ste tak ovplyvnení autoritou, že dáte svoj rešpekt a dôveru každému, kto si ju nárokuje? Čítate všetko, čo máte čítať? Myslíte si všetko, čo si máte myslieť? Kupujete to, o čom vám je povedané, že máte chcieť? Choďte von. Spoznajte niekoho opačného pohlavia. Prestaňte len nakupovať a masturbovať. Dajte výpoveď. Začnite bojovať. Dokážte, že žijete. Ak  si nenárokujete svoju ľudskosť, stanete sa štatistikou. Boli ste varovaní... Tyler." Nádherný sumár nosnej myšlienky filmu.

Easter Eggs: Slávne filmové odkazy, ktoré ste (možno) prehliadli #2
Easter Eggs: Slávne filmové odkazy, ktoré ste (možno) prehliadli #2

Rýchlo a zbesilo 5 (Fast Five, Justin Lin, 2011)

Jeden na pobavenie. Sympatický člen autíčkárskeho gangu... ehm rodiny, Han, nebol v sérii nikdy nazvaný priezviskom, ktoré sme sa však dostali šancu dozvedieť pri pohľade na jeho indentifikáciu. Jeho celé meno je Han Seoul-Oh. Han Solo. Už asi chápete. Úsmevná referencia na Star Wars je podareným vylepšovákom nálady, dvojnásobne, ak ide o najobľúbenejšiu postavu celej ságy. 

Easter Eggs: Slávne filmové odkazy, ktoré ste (možno) prehliadli #2

Pán Prsteňov (The Lord of the Rings, Peter Jackson, 2000)

Žiadny filmový fanúšik nezabudne na moment, keď zabili Boromira. Sean Bean sa tým definitívne stal mužom, ktorý vždy zomrie a nám ostatným pri pohľade na smutný koniec Boromirovho hrdinstva ostali len oči pre plač. Vo svojich posledných chvíľach našiel uzmierenie s Aragornom, do ktorého vložil svoju poslednú nádej - zachrániť ľud Gondoru. Pri púšťaní jeho tela po rieke si Aragorn nechal jeho lakťové brnenie so znakom Bieleho stromu. Či už to znamenalo úctu k Boromirovi, propomienku, že má ochrániť svoj ľud, záväzok, že nenechá padnúť ďalšieho člena spoločenstva alebo čokoľvek iné, Chodec tieto chrániče nosil počas všetkých troch filmov, až po samotnú bitku pred bránami Mordoru. Fakt, ktorý nebol nikdy spomenutý žiadnou z postáv.

Easter Eggs: Slávne filmové odkazy, ktoré ste (možno) prehliadli #2

Páčili sa vám dnešné easter eggs? Neváhajte komentovať a zdielať svoje postrehy. Tarantino sa bohužiaľ odkladá, príde totiž v dvojitom vydaní a spolu s ním napríklad aj Shutter Island, King Kong a ďalší. 

Domov
Zdieľať
Diskusia